Zrinjski: Kriza? Koja kriza?

26 Ruj 2023

Da, Zrinjski jeste strepio do samog kraja susreta sa Željezničarom, ali u tih napetih 90 minuta nije gledao protivnika kako igra, nego dominirao, stvarao prilike. To mora da je nešto suprotno krizi ili je barem snažno nagovijestilo izlaz iz iste.

Opet je Zrinjski preokrenuo. Opet – nakon ono kolosalnog preokreta kontra AZ-a. A to mora da je jasan znak da sve nije u najboljem redu. Protivniku Mostarci dozvole da povede, što se dogodilo u svakoj od pet prvenstvenih utakmica (!), a onda se čupaju, na karakter, na snagu, mišiće. Ne baš do kraja kontroliran pristup, ali opet, s druge strane, u zadnja dva susreta ipak pričamo o pobjedama, koje su nakon dva vezana prvenstvena poraza (Posušje, Sarajeva) preko noći postale imaginaran pojam. Je li Zrinjski protiv Želje definitivno izišao iz krize?

Dominacija

Mali milijun udaraca prema golu (točnije 29), osam udaraca u okvir, kontroliran posjed, više nego dovoljan broj kornera, vrlo, vrlo raspoloženog, po lijevom krilu nezaustavljivog Jukića - sve je to imao Zrinjski protiv Željezničara, ali svejedno se za pobjedu strepilo. Strepio zapravo i za bod, jer su Plavi do 78. minute imali 1:0 u džepu. Do kraja nisu izdržali jer je na pogodak Jašarevića (iz 30. minute) tada uzvratio Jakovljević… da bi u 92. 'točku na i' vrlo, vrlo važne pobjede stavio Mišić – nakon što je Jakovljević dubinskom loptom pronašao Bilbiju, a ovaj efektno asistirao. Njihovi prvi golovi ove sezone (odnosi se to na sva tri strijelca), ali kao što to kažu pobjednici i oni koji žele pobijediti – nije važno tko je zabio. Naprotiv, Zrinjskom je bilo vrlo, vrlo važno na dva vezana prvenstvena poraza odgovoriti pobjedom… u čemu se uspjelo. Protiv izrazito defanzivnog rivala koji je u Mostar došao s očitom namjerom da se prije svega obrani.

Frustrirani Kiš, Jakovljević se ispuhao

Na koncu je to ispalo dobro – iako su tenzije u pojedinim trenucima susreta bila zaista velike. Frustriran promašajima i ne do kraja izrađenim akcijama, Kiš se nakon što je zamijenjen 'kačio' s Plavima koji još igraju, dok je Jakovljevićto radio u jednom suprotnoj situaciji – s terena se prepirao s klupom Želje, pred koju je došao proslaviti gol, za što je dobio žuti karton. Frustrirani su, a zapravo više emotivno slomljeni, bili i gosti koje su domaćini tješili (ipak im je to bio četvrti vezani poraz u prvenstvu), ali Pod Bijelim brijegom na koncu je opet zasjalo sunce. Opet, jer jedno to vrijeme zbog oblaka koje su navukli dva poraza ipak nije bio slučaj. Rezultatska kriza, govorio je šef struke Krunoslav Rendulić… koji je isticao i to da utakmica protiv AZ-a može 'pobrisati sve negativno'. I bio je u pravu.

'Nismo gubili glavu'

- Stvorili smo jako puno prilika, prečka, stativa, a kada zabijete gol i imate dovoljno vremena preokrenuti situaciju do kraja, onda je to voda na mlin za momčad koja se vraća iz minusa, rekao je Rendulić čija je momčad četvrti puta preokrenula rezultat ove sezone.
- Na našu radost, postigli smo taj gol, pojačali pritisak i onda je došao i taj drugi gol, dodao je pa istaknuo: Moram čestitati igračima, mislim da smo od prve minute dominirali, aktivno tražili pobjedu i na kraju smo nagrađeni za svoj trud, želju, upornost. Nismo gubili glavu, jer smo vjerovali. Nije bilo lako, jer Željezničar je dobra momčad, baš kao što na ovom energetskom nivou nije lako u kratkom razdoblju igrati dvije utakmice.

Puno razloga za veselje, ali jedan se ipak izdvaja – igra. Igra koja se vratila nakon što je protiv Posušja nije bilo, a ni prikazano na Koševu nije bilo za pohvalu – naprotiv.

'Kvalitetna igra'

- Drago mi je da smo slavili uz kvalitetnu igru. Mentalno smo jaki, nije to prvi put - nekada se to vrati, nekada ne. Većinom se vrati kada si takav, ustvrdio je Rendulić koji je sigurno svjestan problema defanzivnog skoka, generalno obrane.
Obrane koja je konkretno u zadnjoj liniji imala dosta problema u dosadašnjim utakmicama prije svega jer nije bila standardizirana, jer su ozljede učinile svoje (trenutno su dva stopera out, Magdić i Barišić), ali i obrane koja je, čini se, dobila novo ime na koje se može ozbiljno računati – Stipe Radić je debitirao protiv AZ-a, tada pokazavši nešto malo nervoze u prvom dijelu, da bi se u nastavku konsolidirao, a protiv Želje bio još bolji. Posebno raduje njegova želja da preciznim pasovima proigrava duboko u protivničku polovinu, nešto što našim stoperima najčešće nije navika.

Nećemo reći da se Zrinjski do kraja iščupao, i dalje prvi pada u rezultatski minus, ali problemi obrane, ali i svih drugih linija mogli bi lagano početi blijedjeti… ako Plemstvo nastavi pobjeđivati. A iduća prilika čeka već u srijedu od 15 sati u Tuzli.

Piše: Slaven Nikšić