Zrinjski: Na korak od povijesnog plasmana

12 Srp 2023

Zrinjski je u prvom obračunu s armenskim Urartuom stigao do važne gostujuće pobjede (1:0) i tako si olakšao posao po pitanju mogućeg povijesnog rezultata – svog prvog plasmana u drugu rundu, drugo kolo kvalifikacija za Ligu prvaka.

Nekih pet tisuća gledatelja na stadionu Urartua u Erevanu, a među njima i skupina mostarskih Ultrasa, nije vidjelo Bog zna kakav nogomet. No, svi su oni vidjeli jedan gol – u mreži Armenaca. Gol koji bi se s obzirom na viđeno mogao pokazati ključnim.

Domaćin je krenuo u sastavu Melikhov, Piloyan, Margaryan, Tsymbaliuk, Salou, Antwi, Sabua, Iwu, Marcos, Grigoryan, Maksimenko, dok se Rendulić odlučio za ovaj tim: Marić, Barišić, Senić, Marin, Ćorluka, Čanađija, Ivančić, Stanić, Malekinušić, Tičinović, Bilbija. Zrinjski je, dakle, krenuo s tri novaka u timu, Marinom, Čanađijom i Stanićem, a u jednoj poprilično ofenzivnoj 4-3-3 formaciji, koja je kao takva nagovještavala napad…, a napad Plemića smo najčešće i gledali u uvodnim minutama.
Iz tog visokog presinga Mostaraca redale su se prilike, od kojih najbolja u 36. minuti kada je Malekinušić pogodio vratnicu. Urartu je na to konkretno odgovorio tek u završnici prvog dijela kada je Junior iz jako dobre pozicije šutirao pored gola.

Rendulić je u nastavak zamislio ući ofenzivnije, s Ćužom umjesto Malekinušića, ali Armenci su bili ti koji su prvi zaprijetili – nakon slobodnjaka Margaryana zatresla se greda. Dobrim dijelom utakmica je prolazila u znaku dosta grešaka, ali i nedovoljno dobrih centaršuteva Zrinjskog koji je od toga napravio brend u domaćem prvenstvu. Takav Zrinjski opet je zaprijetio u 65., nakon dobre akcije i šuta Stanića koji je završio – u bloku.

Izmjenjivale su se prilike na obje strane do kraja susreta, a u 77. sjajnu je nakon greške Barišića imao Sanogo – no Marić je bio na mjestu.

Ono što se nakon toga izmijenilo – bio je rezultat. Rezerva Kožulj, kojem je ovo bio seniorski derbi za Zrinjski u kojem je ponikao, u 89. minuti izveo je korner, a stoper Senić na drugoj stativi bio najviši… tko zna, možda se on na koncu pokaže i kao najznačajniji igrač dvomeča, posebno obrani li Zrinjski prednost u uzvratu, čime će si značajno povećati šanse da ostvari cilj i na koncu izbori skupine (Konferencijske lige).

Pobjednik iz ovog duela u drugom pretkolu Lige prvaka igrat će sa boljim iz meča Slovan Bratislava – Swift Hesperange, a prođu li dalje Armenci, Zrinjski će svoju euro-kampanju nastaviti u 2. kolu kvalifikacija za Konferencijsku ligu, gdje će ga sačekati pobjednik duela Farul – Šerif.

Piše: Slaven Nikšić