Zrinjski: Ovo je pet naj euro-nastupa Plemića

19 Kol 2022

Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba

Zrinjski će u uzvratu protiv Slovana odigrati svoju 59. utakmicu u Europi, gdje je tijekom godina igrao i ovako i onako. Jasno, pamtit će se one najbolje partije, a zanimljivo da se, usprkos nekom uvriježenom stajalištu koje podrazumijeva da se većina naših klubova na međunarodnoj sceni najbolje pokazivala kod kuće, Plemstvo više nego u par navrata iskazalo i na europskim gostovanjima.

Zrinjski u Europi nastupa već 22 godine. Od premijere protiv švedske Västra Frölunde do Olimpije u Ljubljani natiskalo se pedeset utakmica na međunarodnoj sceni… i još njih skoro deset nakon toga. Bilo je tu svega, od gotovo sramotnog ispadanja od Dudelangea do najvećeg uspjeha kluba u Europi, izbacivanja Utrechta. Pa iako će se i Dudelange pamtiti i pamtiti, više je nego prigodno, u jeku povijesne euro-kampanje Plemića, ipak se osvrnuti na one najbolje partije.

Slovan u Mostaru 2009.

- Zrinjski je u prvoj utakmici 2. pretkola Lige prvaka odličnom igrom i velikom borbenošću došao do sasvim zaslužene pobjede protiv slovačkog prvaka Slovana. Minimalna pobjeda od 1:0 (Kordić, 48.) omogućila je Mostarcima da u dobrom raspoloženju i s realnim izgledima da izbore treće pretkolo čekaju uzvrat u Bratislavi za sedam dana. Zrinjski je veći dio utakmice bio apsolutno bolji protivnik, igrači Dragana Jovića pokazali su veliku borbenost i zalaganje i nisu dopustili protivniku da razvije igru.
Napisali smo ovo u prosincu 2009., nakon pomalo neočekivane pobjede koja je potpisana u 48. minuti utakmice – tada je nakon udarca Vlade Zadre vratar Bičik uspio kratko odbiti loptu – do Krešimira Kordića koji je iz drugog pokušaja, uz 'asistenciju' vratnice, pogodio za veliko slavlje nekih 8.000 navijača Pod Bijelim brijegom. Nije tada Mostarcima bilo bitno što su Slovaci igrali bez najboljeg igrača, Juraja Halenára, nije bilo važno… no da je igrač koji pravi razliku, pokazao je uzvratu, gdje je s dva komada itekako pomogao pri uvjerljivoj (4:0) pobjedi.

Tobol u Kostanaju 2010.

Tobol je tada, u ljeto 2010., okarakteriziran kao najteži mogući protivnik kojeg je Zrinjski mogao izvući u 1. pretkolu Europske lige – radi dalekog puta i činjenice da je protivnik imao pet-šest puta veći budžet. Ukratko, sve je bilo na strani Kazahstanaca… samo što to Mostarcima nitko nije rekao. Jer već na dalekom gostovanju u Kostanaju, pri prvom posjetu Kazahstanu, slavili su 2:1, a junak se zvao – Mate Dragičević. Tobol poveo pogotkom svog kapetana i igrača koji je označen kao najopasniji – Nurbola Žumaskalijeva – no u nastavku je Dragičević u 53. minuti prvo poravnao na 1:1, a onda osam minuta prije kraja pogodio i za pobjedu. Ipak, nakon pobjede je došla kazna – u vidu kompliciranog povratka kući. Ekspedicija Zrinjskog najprije se zaputila na 300 kilometara dug put prema Čeljabinsku na jugu Rusije, odakle je letjela prema Moskvi. U ruskoj prijestolnici Plemići su prenoćili, u jutarnjim satima sletjeli su u Zadar, nakon čega ih je dočekalo višesatno putovanje autobusom do Mostara. Pobjeda i pol!

Odense u Kopenhagenu 2010.

Iste te godine kada je Tobol izbačen prvi puta, na kraju te kampanje, kontra Zrinjskog je stao i danski Odense. Očekivanja su (očekivano) bila manja i to je vjerojatno dosta pomoglo da Dreagan Jović rastereti svoj tim za nastup na Tre Fore Parku. Da, Zrinjski je tada poražen 3:5, ali bio je to poraz uz koji se zalijepio dojam vrlo hrabrog nastupa – možda najhrabrijeg na strani dotad.
Danci su nakon furioznog prvog poluvremena vodili 4:1 - Zrinjski je poveo golom Vlade Zadre, a zatim doživio grubi pad. No, u nastavku je jedan od ponajboljih pojedinaca Mostaraca na terenu, Mladen Žižović, smanjio s bijele točke, a Zadro nakon njegove asistencije ostavio nadu živom. Plemićima nitko nije mogao ništa prigovoriti, posebno ne na planu efikasnosti, a to što je prva, gostujuća utakmica završila prihvatljivim porazom – bio je samo bonus. Nažalost, u uzvratu nije bilo golova, ali dojam iz Kopenhagena je ostao. I dan danas.

Utrecht u Mostaru 2019.

Utrecht. Pod Bijelim brijegom se svi na spomen tog nizozemskog kluba ponosno usprave… a zapravo sjete dvaju ponajvećih euro partija. Prva je bila istinsko iznenađenje, jer je u Utrechtu, u tom prvom susretu 2. pretkola Europske lige, ostvaren ohrabrujući remi (1:1). Nije da ga nitko nije očekivao… prije ćemo reći da su ti optimisti bili u manjini, a ove ostale mogli smo sve odreda svrstati među – realiste. A ti su realisti i uoči uzvrata bili u većini, glasniji – jer eto, ta prva utakmica gotovo je sigurno bila plod podcjenjivanja od strane nizozemskog sastava, Pod Bijelim brijegom će biti agresivniji, konkretniji.
I baš tu leži dobar dio razloga što se dogodila ta povijesna pobjeda, jer ju, kao i remi u Nizozemskoj, malo tko očekivao – jer su Plemići koje je vodio Hari Vukas manje-više ostali rasterećeni. I kao takvi su poveli lijepom golom Irfana Hadžića, no Nizozemci su izjednačili, da bi u drugom produžetku, u 110. minuti, Staniša Mandić postigao nesvakidašnji gol i zapalio tribine. Do dan danas najveća euro-pobjeda Zrinjskog, jedna od najvećih kada govorimo o svim bh. klubovima na međunarodnoj sceni.

Tobol u Kostanaju 2022.

Zrinjski u play offu Konferencijske lige. Ovo se ljeta prvi puta ime rekordnog prvaka našlo tako daleko u kvalifikacijama za skupine nekog od UEFA-inih kupova. Prvi puta je Zrinjski u jednoj euro-kampanji osigurao najmanje četiri runde, a moguće je da će postati i prvi bh. klub u našoj poslijeratnoj eri koji se dokopao skupina… što će sigurno biti velik zalogaj, ali ovaj je Zrinjski dosad pokazao da je gladan i što je najvažnije – prihvatio je odgovornost, nije se na međunarodnu scenu, kao najčešće dosad, upuštao sa stavom ‘bit će što bude’. I tu leži ključni razlog pri izboru remija u Kostanaju (1:1) među najveće partije Zrinjskog u Europi – ne u samoj izvedbi, koliko u uspješno odrađenoj borbi na psihološkom planu. Jer trebalo je opravdati 1:0 iz Mostara, varljiv rezultat. Trebalo je opet proći dug put, ovog puta manje kompliciran nego 2010., ali svejedno zamoran. Trebalo je izdržati pritisak – makar i s igračem manje u zadnjih deset minuta susreta pri povoljnih 1:1. I sam je trener Sergej Jakirović priznao da je njegova momčad na trenutke paničarila, da je 's igračem više igrala kao da ima dva igrača manje'. No drskost Marija Ćuže kod vodećeg pogotka iz 34. minute uvelike je usmjerila meč i pokazala da ovaj Zrinjski ima ono nešto… i na međunarodnoj sceni.