AfD raspustio ekstremističku mladež

AfD
Ekstremistička mladež povezana s krajnje desnom njemačkom strankom Alternativa za Njemačku (AfD) raspuštena je kako bi stranka izbjegla moguću zabranu koja bi mogla ozbiljno naštetiti stranci dok pokušava proširiti svoju privlačnost među njemačkim biračima.
Organizacija se zvala "Mlada alternativa" i još od 2023. njemačka savezna obavještajna služba za unutarnje poslove označava ju kao ekstremističku skupinu. Ta je oznaka otvorila put potencijalnoj zabrani, temeljenoj na zakonu koji je uveden kako bi se spriječilo ponavljanje nacističke prošlosti.
Odluka o raspuštanju donesena je uz podršku i stranke i same mladeži te se tumači kao taktički potez kojim se želi zaštititi i "odlijepiti" AfD od ekstremističke etikete. Stranka će, nakon što konzervativci formiraju novu vladu, postati najveća oporbena snaga u Bundestagu.
AfD sada planira osnovati novu mladež koja će, za razliku od dosadašnje, biti izravno pod kontrolom stranačkog vrha – a u njoj će biti i mnogi bivši članovi raspuštene organizacije, piše index.
"Ne radi se o promjeni uvjerenja, već isključivo o strateškom potezu", rekla je Anna-Sophie Heinze, politologinja sa Sveučilišta u Trieru koja se bavila proučavanjem ove skupine. Dodala je da bi zabrana "Mlade alternative" bila ozbiljan udarac za AfD, s obzirom na to da su kadrovski i organizacijski vrlo povezani.
Nova mladež trebala bi biti osnovana na kongresu stranke kasnije ove godine. "Osim puno uspomena, imamo i misiju: nastaviti se boriti za Njemačku budućnosti!", objavili su članovi regionalne organizacije "Mlade alternative" na Telegramu. "Doprinijet ćemo političkom zaokretu kroz novu mladež."
Neki traže zabranu AfD-a
Dio njemačkih političara iz glavne struje zalaže se za zabranu same AfD, koju obavještajna služba prati kao "sumnjivu" ekstremno desnu organizaciju. Njemački ustav dopušta zabranu stranaka koje pokušavaju iskoristiti demokratske mehanizme da bi srušile demokraciju.
No, prag za takvu zabranu je vrlo visok – dosad su u povijesti zabranjene samo dvije stranke: 1952. neofašistička Socijalistička rajhska stranka i 1956. Komunistička partija Njemačke. Dva pokušaja zabrane neonacističke Nacionaldemokratske stranke (NPD) nisu uspjela.
"Zabraniti stranku koja ima preko 20 posto podrške među biračima nije realno", rekao je Hannes Gnauck, vođa AfD-ove mladeži. "Ali napasti nas tamo gdje smo najslabiji, kao što je neregistrirana udruga Mlada alternativa, to je realno."
Zato će nova mladež biti organizirana kao dio stranke, čime će se znatno otežati njezina eventualna zabrana. Svi članovi nove organizacije stariji od 16 godina automatski će postati i članovi AfD-a. Heinze kaže da postoje naznake da će nova mladež biti profesionalnija i općenito snažnija. Imat će, primjerice, pristup većem budžetu jer će imati više članova koji plaćaju članarinu.
Veliki utjecaj među mladima
Raspuštena mladež imala je sve veći utjecaj posljednjih godina, osobito među mladima, privlačeći ih online kampanjama koje su uključivale i videe generirane umjetnom inteligencijom o masovnoj deportaciji migranata iz Njemačke. Članovi su čak izradili i videoigru s temom deportacije, dok su krajnje desni influenceri preplavili društvene mreže poput TikToka.
AfD je na izborima 23. veljače bio drugi izbor među biračima od 18 do 21 godine, s podrškom od 21 posto – čak 14 postotnih bodova više nego na prethodnim izborima.
Prema nekim članovima stranke, osnivanje nove mladeži pomoći će AfD-u da se prikaže kao prihvatljiviji izbor biračima koji ga godinama odbacuju zbog ekstremističke reputacije.
"Sve što djeluje kao korak prema normalizaciji, naravno, bit će dobro prihvaćeno", rekao je zastupnik AfD-a u Bundestagu Matthias Moosdorf, piše index.