Dnevni.ba - PRELOADER

AirCar 2: Slovački leteći automobil spreman za tržište već sljedeće godine

4 h 30 min


AirCar 2: Slovački leteći automobil spreman za tržište već sljedeće godine
AirCar 2

Leteći automobili više nisu samo plod mašte iz znanstvenofantastičnih filmova, već vrlo stvarna tehnologija u razvoju. Sve se više ulaže u koncepte koji kombiniraju cestovni i zračni prijevoz, a posljednji primjer dolazi iz Slovačke. Klein Vision, tamošnja kompanija, predstavila je novi model vozila koje se u samo 80 sekundi može transformirati u zrakoplov.

Velike bespilotne letjelice
Trenutno se pod pojmom letećih taksija uglavnom misli na velike bespilotne letjelice, slične dronovima, koje mogu vertikalno uzlijetati i slijetati. Takve letjelice nisu namijenjene vožnji po cestama, već isključivo zračnom prometu, i ponajprije ciljaju na urbane zračne taksije. S druge strane, slovački AirCar je vozilo koje kombinira klasičnu vožnju i letenje, pružajući fleksibilnost kretanja i po cesti i po zraku.

AirCar 2, kako se zove najnoviji prototip, razvija se već godinama i spreman je za proizvodnju. Ipak, prije nego što postane dostupan kupcima, potrebno je prikupiti sve potrebne certifikate. Kompanija je već ranije izazvala veliku pozornost kada je njihov prvi model uspješno preletio 35 minuta između dva grada. Na temelju tog iskustva razvijen je unaprijeđeni model s brojnim tehničkim i sigurnosnim poboljšanjima.

Prema riječima jednog od osnivača tvrtke, Antona Zajaca, AirCar 2 bi se trebao naći u prodaji već početkom sljedeće godine. Cijena neće biti mala – ovisno o motoru i dodatnoj opremi, kreće se od 800 tisuća do milijun dolara. Zajac tvrdi da već sada postoje klijenti koji su uplatili predujam i čekaju prve isporuke.

Transformacija automobila u zrakoplov
Vozilo je dugačko 5,8 metara i koristi potpuno novi 1,6-litreni BMW-ov motor snage 280 konjskih snaga. U usporedbi s prvim modelom, novi motor omogućuje brže polijetanje i veću maksimalnu brzinu. Brzina leta povećana je s 170 na 250 km/h, a maksimalna brzina na cesti iznosi 200 km/h. Ukupni domet letjelice je impresivnih tisuću kilometara, što ga čini pogodnim za duže relacije.

Za transformaciju iz automobila u zrakoplov potrebno je samo minutu i 20 sekundi, no za polijetanje je i dalje potrebna pista. To znači da, iako je sposoban za let, AirCar nije namijenjen vertikalnom uzlijetanju poput dronova. Sigurnosni standardi dodatno su unaprijeđeni, što je važan korak u pripremi za komercijalnu upotrebu.

Ovaj projekt rezultat je 35 godina rada zrakoplovnog inženjera Stefana Kleina, koji je prvi AirCar predstavio još prije devet godina. Do sada su provedena više od 500 uspješnih letova, a letjelica je u zraku provela ukupno preko 170 sati. Klein već razmišlja o budućnosti u kojoj bi ovaj hibridni automobil umjesto benzinskog motora koristio potpuno električni pogon, no to će ovisiti o napretku baterijske tehnologije.

Kako navodi Zimo, razvoj AirCara korak je bliže ostvarenju ideje o osobnom letećem prijevozu koji će zaobići gradske gužve. Iako komercijalna primjena još nije počela, sve više je jasno da bi leteći automobili uskoro mogli postati dio svakodnevice.

Budućnost mobilnosti sve više se okreće zračnom prostoru, a AirCar 2 je konkretan dokaz da je ta budućnost bliža nego ikad.

AUTO


VOLKSWAGEN

Volkswagen se suočava s problematičnom upravljačkom strukturom

Dioničari kompanije Volkswagen u petak su ponovno uputili kritike na račun korporativnog upravlja...

20 Svi 2025

ELEKTRIČNA VOZILA

Električna vozila osvajaju tržište: Do 2030. više od 40 posto prodaje

Tržište električnih vozila posljednjih godina bilježi snažan rast, no prijelaz s klasičnih automo...

16 Svi 2025

USKORO TRADICIONALNI SUSRET OLDTIMERA U ZHŽ-U

Posušak vlasnik najstarijih automobila, u Ljubuškom najstarije registrirano vozilo iz 1956. godine

Piše: Antonela Marinović Musa mostar@dnevni-list.ba Međunarodni Rally starodobnih vozila...

13 Svi 2025