APEL ZDRAVSTVENIH RADNIKA: Covid bolnice su nam kao horori!
Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu FBiH istakao je na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji da zdravstvu nedostaje stručnog kadra i opreme dok se pandemija koronavirusa širi, zbog čega zdravstvu općenito prijeti kolaps.
“Stanje u zdravstvenom sektoru naše zemlje sve je alarmantnije. Nemamo opreme, nemamo lijječnika. Oko 1.000 medicinskih tehničara nedostaje samo u FBiH. Osoblje se povuče u trijažu te domovi zdravlja bukvalno ostaju bez lijječnika. Na jednog bolesnog na respiratoru potrebna je minimalnu jedna medicinska sestra. Žurno je potrebno zapošljavanje novog kadra“, upozorila je dr. Adisa Fakić.
U FBiH postoji 13 Covid-bolnica koje, kako je navedeno, izgledaju kao horori a ukazano je i da se zdravstveni radnici suočavaju s nedostatkom zaštitne opreme. Članovi Sindikata podsjetili su da su još 16. ožujka tražili zapošljavanje medicinara kako bi imali vremena osposobiti ih za rad u Covid bolnicama.
“Enorman je porast broja zaraženih zdravstvenih radnika. Sada imamo 3.227 zaraženih medicinskih radnika u FBiH. Tražili smo od federalnog premijera i FBiH da nam omogući zapošljavanje radnika koje bismo mi obučili. Treba nam i liječnika“, apelirao je Zijad Latifović.
“Loše strukturirano, rukovođeno i financirano zdravstvo može napraviti više štete no koristi. U našem zdravstvenom sustavu politika ima veliki, vrlo često negativan, utjecaj. To se pokazalo u nekoliko segmenata, to su Agencija za lijekove, Civilna zaštita, zakoni o javnim nabavkama... Ono što je naš problem jest Uredba o zapošljavanju u javnim ustanovama. Dakle, najveći problem je nedostatak medicinskih sestara. To je gorući problem“, ističe Esad Brkić, šef Odjeljenja za intenzivnu terapiju JZU UKC Tuzla.
Moguće uvođenje policijskog sata u Sarajevu
Ne dođe li do poboljšanja epidemiološke slike u Sarajevskoj županiji (SŽ), županijski Krizni stožer će uvesti restriktivnije mjere, poput policijskog sata, zabrane okupljanja i rada, najavila je v.d. ministra zdravstva te županije Jasna Agić.
Kako je dodala, Krizni stožr prati situaciju i mjere donosi sukladno tome te će tako raditi i ubuduće. Agić je navela i da su tijekom vikenda potpisani ugovori s tri privatna laboratorija za testiranje na koronavirus, dok je tijekom jučerašnjeg dana ugovor trebao biti potpisan s još jednim. S tim u svezi pozvala sve druge laboratorije da se prijave uz napomenu da je u tu svrhu izdvojeno dodatnih 900.000 KM. U osvrtu na sukob rukovodstava Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, v.d. ministra zdravstva SŽ-a ocijenila ga je neprimjerenim i neetičnim. Sukob, istaknula je ona, mora prestati, uprave trebaju raditi svoj posao i staviti u funkciju sve rapoložive kapacitete a Vlada im je osigurala sve što je potrebno za rad.
“Svi moraju preuzeti odgovornost, Vlada prema svima postupa isto, bez predrasuda”, rekla je Agić dodavši da je dana suglasnost za zapošljavanje 300 zdravstvenih radnika i da je nabavljeno 10.000 antigenskih testova. Kazala je da je Federalna uprava za inspekcijske poslove i jučer bila na KCUS-u gdje je utvrđivala jesu li u funkciju stavljeni dodatni kapaciteti za zaražene koronavirusom, nakon čega će uslijediti izvještaj. V.d. premijera SŽ-a Anis Krivić najavio je da će do kraja tjedna biti nabavljeno 4 milijuna komada zaštitne opreme za zdravstvene ustanove, dok je nabavljeno 59.000 PCR testova i antigenskih testova.
Vlada ZDŽ-a olakšala prijem zdravstvenih radnika dok traje pandemija
Vlada Zeničko-dobojske županije (ZDŽ) na vanrednoj sjednici je usvojila izmjene Uredbe o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru ZDŽ-a, kojim je pojednostavljen postupak zapošljavanja zdravstvenih radnika dok traje pandemija koronavirusa. Izmjene su usvojene na inicijativu Kriznog stožera i Ministarstva zdravstva ZDŽ-a obzirom da su zdravstvene ustanove u toj županiji ostale bez značajnog broja zdravstvenih kadrova zbog zaraze virusom Covid-19.
Zeljković: Predložit ćemo da se lica sa blažim simptomima ne testiraju
Institut RS-a za javno zdravstvo predložit će Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS-a da se osobe s blagom kliničkom slikom ne testira već da one budu u izolaciji, kako bi se sačuvalo kapacitete PCR laboratorija, izjavio je direktor Instituta Branislav Zeljković. Kako je obrazložio, kapacitete bi trebalo čuvati za one sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom, a time bi i laboratoriji bili rasterećeni. Zeljković je ukazao da je sve više oboljelih, zboag čega je iznimno važno spriječiti širenje virusa, jer je sve više hospitaliziranih dok je mjesta u bolnicama sve manje.
Vlada Njemačke donirala 12 respiratora za bolnice širom BiH
Veleposlanica Njemačke u BiH Margret Uebber uručila je jučer predstavniku Kriznog stožera Federacije BiH Goranu Čerkezu i rukovoditelju Regionalnog ureda Instituta za javno zdravstvo Vladi Miovčiću 12 respiratora proizvođača Dräger, vrijednih ukupno 350.000 eura, a koje je Vlada Njemačke donirala BiH. Prema riječima veleposlanice Uebber, respiratori će biti podijeljeni bolnicama u Banja Luci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Novoj Bili i Zenici. Dodala je i da je sloga osobito važna u kriznim vremenima te da je Njemačka i u doba globalne pandemije uz BiH.
“Ova donacija je dio naše stalne potpore ovoj zemlji i treba biti doprinos da zajedno prebrodimo ova teška vremena“, rekla je Uebber uz napomenu da je donacija realizirana u suradnji s civilnom zaštitom Njemačake -THW.
Naredba za rad od kuće i izolacija 10 umjesto 14 dana?
SARAJEVO - Prema saznanjima portala Klix.ba, u jučer je zasjedao Federalni krizni stožer koji je razmatrao trenutne ali i nove mjere koje će danas biti objavljene javnosti u cilju suzbijanja širenja pandemije koronavirusa. Među najvažnijim zaključcima bit će naredba gospodarskim subjektima da organizuju rad od kuće ukoliko ga je moguće organizirati, što će ovisiti od naravi posla. Ako rad od kuće nije moguć, poslodavci će biti dužni organizirati klizno radno vrijeme, tj. rad u grupama, kako bi se smanjio broj radnika ako nisu u mogućnosti ispoštivati ranije naložene mjere, poput ograničenog broja osoba u zatvorenom prostoru, fizička distanca, pregrade i sl. Ta se mjera donosi jer je zaključeno da su firme, tj. uredi u kojima boravi veći broj uposlenika, jedan od najvećih izvora zaraze. Jedna od odluka je i skraćivanje perioda izolacije sa 14 na 10 dana.