ARNEL DEDIĆ, IZBORNIK DANSKE: Danci su prije 10 godina igrali poluamaterski, ali su u zadnje vrijeme jako napredovali
Čapljinac Arnel Dedić (46) je svoju košarkašku trenersku karijeru gradio u Danskoj od 2011. godine u Horsensu, klubu koji je bio i njegov posljednji igrački angažman.
S njima je u osam godina ostvario odlične rezultate, po dva puta osvojio dansko prvenstvo (2015. i 2016) i Kup (2015. i 2019.), a tri puta je imenovan i košarkaškim trenerom godine (2013., 2015. i 2018.) u ovoj skandinavskoj zemlji.
Problemi sa kadrom
Deset godina od starta trenerske karijere stigao je do imenovanja za izbornika A košarkaške reprezentacije Danske. Bilo je to prošlog ljeta i uoči kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Iako se radi o sportu koji u Danskoj nema jaku tradiciju, imenovanje za izbornika jedne takve države je ogromna čast i uspjeh.
- Mi smo u komunikaciji bili i nešto ranije kad je u pitanju posao izbornika, a to se ostvarilo prošlog ljeta. Izašao sam iz ugovora s klubom, a onda me Savez odmah kontaktirao. U ovom trenutku nam je najbitnije tko može igrati za reprezentaciju jer sve što se događalo od ljetos do danas nije nam išlo u korist kad je u pitanju izbor igrača. Imali smo stalno deficit. Dva najbolja nam ne mogu igrati, a to su Shavon Shields iz Olimpie Milano i Iffe Lundberg iz CSKA. Osim njih nedostajali su i drugi. U sljedećem terminu kvalifikacija za Eurobasket 24. veljače se nadamo da konačno pobjedom protiv Norveške možemo napraviti preokret, a kroz to i isprofilirati neke mlađe igrače, govori Arnel Dedić.
NAPOMENA: Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti “Dnevni list Mostar” i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst. Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Dnevnog lista, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Danci su tri puta igrali na europskim prvenstvima, ali u 50-tim godinama. Poslije 1955. godine nisu sudjelovali ni na jednom velikom košarkaškom natjecanju.
- Danska je do prije deset godina bila poluamaterska liga, ali je jako napredovala u zadnjih 7-8 godina. Danas su to klubovi koji imaju po nekoliko Amerikanaca u sastavima, trenira se dva puta dnevno, ima sve više igrača vani po solidnim ekipama i sve se diglo na veći nivo. Definitivno se vidi napredak. Najbitnije je da postoje škole za mlade košarkaše, da oni mogu napredovati i da se puno bazira upravo na to, istakao je Dedić.
Odmara u Čapljini
On je svoj mir za pripremu pred utakmicu sa Norveškom potražio u rodnoj Čapljini gdje boravi posljednjih dvadesetak dana. Iz Čapljine je još 1989. kao talentirani trinaestogodišnjak prešao u Jugoplastiku (Split), kasnije nastupao za Slavonski Brod, Jolly Šibenik, Bosnu Sarajevo i Zrinjski Mostar. Za Horsens je potpisao 2006. godine, a karijeru mu je prekinula ozljeda ahilove tetive.
- Odigrao sam dvije godine za Horsens i prekinuo karijeru sa 31 godinom. Dugo se vukla ta ozljeda i odlučio sam prestati igrati, a ujedno i počeo pomagati oko talentirane kadetske ekipe. Nekoliko godina kasnije je uslijedio poziv prve ekipe, rekao bih i malo prebrzo, ali je ispalo dobro. Napravili smo jako dobre rezultate u tih osam godina, stvarno smo digli klub iz pepela, rekao je Arnel Dedić.
Dvije godine u Naestvedu
Osim Horsensa Dedić je dvije sezone u Danskoj vodio i Naestved.
- To je klub koji je imao ambicije, ali ono što mi nije sviđalo je da nisu imali apsolutno nikakav svoj omladinski pogon i svake sezone su kupovali novih osam - devet igrača. Htio sam da napravimo nešto kao u Horsensu, ali oni nisu imali osjećaja, smisla, ni strpljenja, htjeli su odmah rezultate, tako da se nismo mogli dogovoriti o mojoj budućnosti tu, kazao je Dedić.
Bosnić je postigao stabilizaciju sa BiH
Trenerski put Dedića pomalo podsjeća na onaj Vedrana Bosnića koji je također krenuo u Skandinaviji, sa švedskim klubovima, a onda i reprezentacijom Švedske. Danas je Bosnić izbornik BiH o čijim igrama smo pitali Dedića za komentar.
- Mislim da je najvažnije to da se desila stabilizacija sa Vedranom Bosnićem koji je postavio neke svoje ideje i komunikaciju, a rezultati su sad vidljivi. I za BiH dosta toga ovisi o tome tko se od igrača može odazvati. BiH je na jednom visokom nivou, ali jedan ili dva izostanka puno znače za rezultat reprezentacije. To je problem ovih dana zbog koronavirusa, ali i svih tih sustava FIBA-e, ULEB-a i Eurolige. To smo i ja i danski savez dosta osjetili na svojoj koži.
U BiH ima klubova sa kontinuitetom
Dedić prati događanja na našim prostorima, neko vrijeme je boravio u Zagrebu gdje je pratio rad Cibone, a upoznat je i sa događanjima u bh. ligi. Posebno u rodnoj Čapljini gdje dolazi redovito svake godine.
- Ono što primjećujem u bh. ligi je kontinuitet koji neki klubovi imaju, drugi ne. Tu imamo sredine koje su zakinute u tom smislu. Čapljinu vidim kao sredinu sa talentiranim pojedincima, mladom, radnom ekipom sa motiviranim trenerom koji ima ideju i može napraviti dobre stvari, tako da se nadam da će u budućnosti klub imati više pažnje i da će se dići na viši nivo, izjavio je.
Piše: Ersan Bijedić
desk@dnevni-list.ba