Dnevni.ba - PRELOADER

Bh. vlasti rade sve kako bi korupcija bila još raširenija

10 Ožu 2023


Bh. vlasti rade sve kako bi korupcija bila još raširenija

Izvješće GRECO-a pokazuje kako BiH klizi u još veće probleme

Bez obzira na nebrojena upozorenja najuglednijih međunarodnih institucija domaće vlasti ne rade apsolutno ništa kako bi se barem pokušali početi boriti protiv korupcije

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Bosna i Hercegovina je već dulje od dva desetljeća sinonim za korupciju, klijentelizam, nepotizam i kriminal, pa čak po mnogima i za zarobljenu državu.

Od nas su poodavno svi digli ruke, a u rijetkim prigodama kada najugledniji svjetski mediji pišu o BiH to je upravo po pošastima koje iz ove zemlje tjeraju sve više i više ljudi. Ono što je i gore od toga jeste da se domaće vlasti na svim razinama svojski trude ne da suzbiju korupcije nego da se ona digne na još veću razinu.

Bez obzira na nebrojena upozorenja najuglednijih međunarodnih institucija domaće vlasti ne rade apsolutno ništa kako bi se barem pokušali početi boriti protiv korupcije i krenuli u izgradnju pravednijeg društva koje će pružiti jednaku priliku za sve.

Kako stvari idu u pogrešnom smjeru svjedoči i posljednje izvješće GRECO-a.

Politička odgovornost

Grupa država Vijeća Europe za borbu protiv korupcije (GRECO), u objavljenom izvješću u četvrtak, poziva vlasti BiH da pojačaju napore i prevladaju političke blokade koje koče određene reforme, radi sprječavanja korupcije među osobama sa najvišim izvršnim funkcijama u državi.

Radi se o članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, ministrima, zamjenicima ministara i njihovim najbližim suradnicima (voditeljima ureda, savjetnici), kao i pripadnicima granične policije i Državne agencije za istrage i zaštitu – SIPA. GRECO ukazuje na pravni vakuum u pogledu prevencije korupcije u BiH i poziva na usvajanje operativnog akcijskog plana zasnovanog na procjeni rizika, posebno usmjerenog na osobe sa najvišim izvršnim funkcijama.

Kako se dodaje u izvješću, u kodeksu ponašanja za osobe sa najvišim izvršnim funkcijama treba razviti jasne smjernice u vezi sa sukobom interesa i drugim pitanjima u vezi sa integritetom. Pored toga, naglašavaju neophodnost da se Agenciji za prevenciju korupcije osiguraju adekvatni financijski i ljudski resursi za efikasnu koordinaciju borbe protiv korupcije.

GRECO ukazuje i da je potrebno izvršiti nezavisnu reviziju zakonodavstva koje reguliraju slobodu informiranja kako bi se riješili postojeći problemi, kakav je izostanak odgovora vlasti na zahtjeve za informacijama.

Osim toga, predlaže revidiranje i jačanje Sustava za upravljanje sukobom interesa osoba sa najvišim izvršnim funkcijama.

Sigurnosno-policijski sustav

Kada je u pitanju provođenje zakona, GRECO navodi da bi trebalo osigurati sustav izrade redovnih antikorupcijskih akcijskih planova, postojeće etičke kodekse Granične policije i SIPA-e dopuniti praktičnim smjernicama i na osnovu njih usvojiti etičke kodekse koji bi bili obavezni za sve, a preporučuje i uspostavljanje redovnih sigurnosnih provjera integriteta policajaca, kao i stvaranje sustava prijavljivanja imovine.

GRECO poziva vlasti u BiH da poduzmu i dodatne mjere kako bi osiguralo rodnu jednakost u tim jedinicama, transparentan sustav imenovanja i napredovanja na osnovu zasluga, uvođenje sistema rotacije za policijsko osoblje u područjima podložnim riziku, kao i uspostavljanje zakonskog sustava koji bi definirao koje dodatne poslove policajci smiju obavljati, a koji nisu u skladu sa policijskim dužnostima i ograničavanje rizika od sukoba interesa kada policijski službenici napuste Graničnu policiju ili SIPA-u.

GRECO dodaje i da je potrebno preispitati i ojačati zaštitu uzbunjivača. Primjenu preporuka upućenih BiH GRECO će ocjenjivati 2024. godine kroz svoju proceduru usklađenosti.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

1 h 43 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024