Dnevni.ba - PRELOADER

BiH ima tek 35 posto kupovne moći prosjeka EU, uz Albaniju smo najsiromašnija država

20 Pro 2023


BiH ima tek 35 posto kupovne moći prosjeka EU, uz Albaniju smo najsiromašnija država

Iako nas bh. političke (kvazi)elite uvjeravaju kako je ovo raj na zemlji statistika pokazuju nešto drugo

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Iako brojimo posljednje dane 2023. godine Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine tek u utorak izbacuju podatke o bruto domaći proizvodu i stvarnoj individualnoj potrošnji (SIP) u standardu kupovne moći (SKM) za 2022. godinu. Ali, i oni pokazuju sav jad i čemer u kojem dobar dio bh. žitelja živi u današnjoj BiH.

- Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuje da je BDP po stanovniku u BiH, izražen u SKM u 2022. iznosio 35 posto prosjeka EU 27, dok je stvarna individualna potrošnja po stanovniku u SKM, u istoj godini, iznosila, 41 posto prosjeka EU, stoji u priopćenju.

Gorka istina

Dodaje se kako je raspršenost BDP-a po stanovniku u državama članicama EU prilično značajna. Luksemburg ima daleko najveći BDP po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovu usporedbu, što je više od dva i pol puta iznad prosjeka E -a. To se djelomično objašnjava činjenicom da je veliki broj stranih stanovnika zaposlen u zemlji i na taj način doprinosi njezinom BDP-u, dok nisu uključeni u rezidentno stanovništvo.

Irska zauzima drugo mjesto među državama članicama EU, sa 135 posto iznad prosjeka EU, a slijede je Danska, Nizozemska, Austrija i Belgija i svaka s BDP-om po stanovniku više od 20 posto iznad prosjeka. Zemlje EFTA-e Norveška, Švicarska, i Island imaju razinu BDP-a po stanovniku od 112 posto, 59 posto i 26 posto iznad prosjeka EU-a. Švedska, Njemačka, Finska, Malta ostale su zemlje članice EU-a s BDP-om po stanovniku iznad prosjeka EU, prati ih i Francuska sa BDP-om po stanovniku koje je jednak prosjeku EU.

Italija, Cipar, Češka i Slovenija imaju razinu BDP-a po stanovniku manju od 10 posto ispod prosjeka EU-a. Litva, Španjolska i Estonija imaju BDP po stanovniku između 10 posto i 20 posto ispod prosjeka EU. BDP po stanovniku Poljske, Portugala, Mađarske, Rumunjske, Hrvatske, Latvije i Slovačke manji je 30 posto od prosjeka. Grčka, država kandidatkinja Turska i Bugarska imaju BDP po stanovniku manji od 40 posto ispod prosjeka. Zemlja kandidat Crna Gora je 50 posto ispod prosjeka EU, a prate je zemlje kandidati Srbija, Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija.

Stvarna individualna potrošnja

- Dok je BDP uglavnom pokazatelj razine ekonomske aktivnosti, stvarna individualna potrošnja alternativni je pokazatelj koji je bolje prilagođen za opis materijalne dobrobiti kućanstava.

Općenito, razine SIP-a po stanovniku homogenije su od BDP-a, ali ipak postoje značajne razlike u državama članicama EU-a. Luksemburg ima najvišu razinu SIP-a po stanovniku od svih 36 zemalja uključenih u ovu usporedbu, sa 38 posto iznad prosjeka EU-a. Slijedi zemlja EFTA-e Norveška sa SIP-om po stanovniku 27 posto iznad prosjeka EU-a.

Zemlje kandidati su bile između 20 posto i 60 posto ispod prosjeka EU 27. Bosna i Hercegovina je u 2022. ostvarila SIP po stanovniku u SKM-u 59 posto ispod prosjeka EU 27, navode iz Agencije za statistiku BiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

3 h 27 min

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024