Broj zaposlenih rastao, ali i broj umirovljenika, plaće i mirovine za većinu nedovoljne za normalan život

Piše: Dragan Bradvica
I tijekom 2021. godine od predstavnika vlasti u Bosni i Hercegovini često smo mogli čuti kako je ekonomija ove zemlje na dobrom putu, kako su brojni parametri u rastu koji je među većima u Europi, kako se životni standard poboljšava.
Uistinu, tijekom prošle godine bh. ekonomija jeste krenula put oporavka, brojni pokazatelji su bili pozitivni, stvari su se kretale u boljem smjeru nego je to bio slučaj godinu ranije.
Međutim, s druge strane životni standard naših žitelja nije bio bolji. Dok su plaće i mirovine ili bile iste ili blago rasle, cijene osnovnih životnih namirnica su itekako 'skočile' što je predstavljalo značajan udar na džepove većine naših žitelja. Konkretnije, sama činjenica da je potrošačka korpa za četveročlanu obitelj na mjesečnoj razini oko dvije tisuće maraka dovoljno govori kakav je naš standard. O tome svjedoče i statistički podaci kako je bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH, izražen u standardu kupovne moći tek 33 posto prosjeka EU.
Loši pokazatelji
Svim žiteljima u ovoj zemlji najvažnije je imaju li relativno siguran posao i plaće od kojih mogu pristojno živjeti. A to u BiH još uvijek nije niti izliza slučaj. Ekonomska situacija je svakako lošija u Republici Srpskog ali niti u Federaciji nije dobra i zadovoljavajuća.
Podaci za studeni 2021. pokazuju kako je u RS-u bilo oko 273 tisuća umirovljenika dok je u isto vrijeme bilo 275 tisuća radnika. Dakle, broj radnika i umirovljenika je gotovo izjednačen što samo po sebi govori o trenutnoj situaciji. Prosječna mirovina u ovom entitetu je oko 405 maraka, dok je prosječna plaća oko 1.030 maraka (ovdje treba napomenuti kako su porezna politika u RS-u razliku od one u FBiH te kako su plaću ulaze neke stavke koje u FBiH nisu).
A kada pak govorimo o FBiH, u prosincu je bilo ukupno 533.034 zaposlenih osoba, a 429.545 umirovljenika. Dakle, i tu je situacija zabrinjavajuća ali ipak je više od 100 tisuća radnika u odnosu na umirovljenike. Prosječna mirovina u FBiH bile je oko 427 maraka, dok posljednji podaci za prosječnu plaću su da je ona bila 999 maraka.
Međutim, sindikalisti, brojni ekonomisti i nevladin sektor vrlo su skeptični kada su u pitanju podaci o razini prosječne plaće u oba entiteta jer smatraju da se koriste brojne statističke makinacije kako bi se ona prikazala većom nego stvarno jeste. I prema službenim podacima Agencije za statistiku BiH vidljivo je da nešto manje od 60 posto svih zaposlenih ima u prosjeku plaću od oko 700 maraka, dok su podaci sindikata da primjerice u FBiH oko 9.200 radnika prima minimalnu plaću od 406 maraka, a oko 150 tisuća radnika radi za 550 maraka.
Iseljavanje
Samo ovi podaci dovoljno govore u kakvim uvjetima živi najveći broj naših žitelja i kolika je borba 'skrpati kraj s krajem'. Tim više ukoliko se zna da su cijene hrane u studenom u odnosu na baznu godinu 'skočile' za čak 10,3 posto.
Uz ovo treba kazati kako od ove godine možemo očekivati i nova poskupljenja energenata ali i nekih drugih proizvoda i usluga pa ćemo vjerojatno ponovno biti u apsurdnoj situaciji da će nam standard žitelja i dalje stagnirati ili čak i padati.
Umjesto da barem malim koracima iz godine u godinu idemo ka onome što je zapadna Europa danas, to se ovdje ne događa pa iz godine u godinu samo brojimo sve više i više naših žitelja koji s kartom u jednom mjeru idu ka zapadnoj Europi. A taj trend sada je gotovo nemoguće zaustaviti, kao i ogromne minuse prirodnog priraštaja iz godine u godini.