Dnevni.ba - PRELOADER

Centar za sigurnosne studije: MUP-ovi USŽ-a i RS-a podrivaju pravni poredak BiH

26 Kol 2020


Centar za sigurnosne studije: MUP-ovi USŽ-a i RS-a podrivaju pravni poredak BiH

SARAJEVO - Ministarstva unutarnjih poslova Unsko-sanske županije (USŽ) te Republike Srpske podrivaju pravni poredak BiH, ocjena je Centra za sigurnosne studije povodom posljednjih aktivnosti vlasti USŽ-a i RS-a u pogledu ograničavanja kretanja migranatima. “Uvažavajući sve izazove i brige s kojima se suočavaju građani Unsko-sanske županije, koji su, de facto najviše izloženi teretu migrantske krize, aktualne aktivnosti vlasti RS-a predstavljaju podrivanje pravnog poretka i pozitivnih propisa BiH. Ograničavanje kretanja migrantima predstavlja kršenje međunarodnih normi, ali i Zakona o azilu u BiH, čijim se čl.10 jamči pravo na slobodu kretanja unutar BiH strancima koji su iskazali namjeru za podnošenje azila, tražiteljima azila, izbjeglicama, osobama pod supsidijarnom ili privremenom zaštitom. Također, donošenje odluka o mjerama ograničenja kretanja tražiteljima azila u izričitoj su ingerenciji Ministarstva sigurnosti BiH (čl.66. Zakona o azilu u BiH) pa bi, u cilju vladavine prava, bilo nužno u što kraćem vremenskom roku prestati s aktivnostima ograničavanja kretanja, koje provode vlasti USŽ-a i RS-a“, obrazlažu iz Centra uz ocjenu da navedene aktivnosti predstavljaju još jedno poniženje i ugrožavanje osnovnih ljudskih prava osobama koje su u bezizlaznom i vrlo teškom stanju, kao i pogrešan način brige i osiguravanja dobrog stanja i sigurnosti vlastitih građana.

“Nemogućnost države da djelotvorno upravlja migrantskom krizom i ispuni svoje obveze iz Zakona o azilu, Konvencije o statusu izbjeglica iz 1951. te Protokola o statusu izbjeglica iz 1967., ne smije biti izgovor ili opravdanje za svjesno ili nesvjesno urušavanje pravne države.

Jedna mjera djelotvornog ublažavanja i rješavanja migrantske krize podrazumijeva jačanje ljudskih i materijalno-tehničkih kapaciteta Granične policije BiH, osobito na istočnoj granici zemlje, te, po potrebi, angažman ostalih institucija sektora sigurnosti u BiH. Ujedno, potrebno je da se snažnije oglase organizacije civilnog društva i svi oni mediji koji istinski rade u korist građana te izvrše snažan pritisak na domaće političke predstavnike čije (ne)djelovanje ide u prilog ublažavanja migrantske problematike u susjednim zemljama, ali i na one koji su dozvolili da kriza u cijelosti padne na teret građana jednog dijela teritorija u BiH“, ističe Benjamin Plevljak, glavni tajnik Centra za sigurnosne studije.

BIH


TRŽNI CENTAR PLAZA

Tržni centar Plaza ipak ‘prelomio’, neće raditi nedjelju

Jedini tržni centar u Federaciji koji je prošle sedmice ignorisao novi Zakon o unutrašnjoj trgovi...

22 Stu 2024

DRUGA MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNE KONFERENCIJE

Konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u BiH u Širokom Brijegu

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak sudjelovala je u radu Dru...

22 Stu 2024

GRADSKO VIJEĆE STOLAC

Stolac: Konstituiran novi saziv Gradskog vijeća, Edim Šator predsjedatelj

Mjesec i pol dana po održanim lokalnim izborima u BiH te nakon što je Središnje izborno povjerens...

22 Stu 2024