Cijene goriva u znatnom padu, BiH najjeftinija u regiji

Cijene nafte i naftnih derivata su u BiH u značajnom padu te su na najnižoj razini u posljednje četiri godine, još od vremena pandemije koronavirusa. Cijene na benzinskim crpkama u Sarajevu, Mostaru i Tuzli uglavnom su na istoj razini, pa je dizel tijekom vikenda koštao od 2,10 do 2,29 KM po litri.
Cijene benzina premium, ovisno o distributeru, kretale su se od 2,2 do 2,51 KM, a benzina super 98 od 2,37 do 2,67 KM po litri. Predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH Milenko Bošković kaže da je osnovni razlog trgovinski rat SAD-a s ostatkom svijeta, koji je izazvao nestabilnosti na burzama. Sve to srozalo je naftu gotovo na nekakvu granicu, pa je europska nafta na 64, a američka na oko 61 dolar po barelu.
To je posljedica trgovinskog rata Amerike i ostatka svijeta, ali dogovorom, prije svega Amerike i Kine, došlo je do oporavka na burzi i te cijene počele su blago rasti. Doduše, taj rast usporava nizak kurs dolara, ali za očekivati je neku stabilizaciju, kaže Bošković. Otkako su SAD najavile uvođenje visokih carina Kini, Europi i drugim dijelovima svijeta, cijene goriva u BiH pale su do 30 feninga po litri. Bošković kaže da je u finalnoj cijeni porezni dio i troškovi nabave, transporta i marže gotovo izjednačen. I cijene goriva na benzinskim crpkama u RS-u bilježe trend pada već pet mjeseci.
Od početka godine, litar dizela i benzina jeftiniji je u prosjeku za 0,30 KM. Predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Đorđe Savić za Fenu kaže da u Banja Luci gorivo trenutačno košta od 2,24 do 2,29 KM.
- Otprilike ista cijena je i dizela i benzina, razlika je možda u nekoliko feninga, dodaje Savić uz opasku da naftni distributeri u RS spuštaju cijene sukladno rafinerijskim, tj. cijenama sirove nafte na burzi. On dodaje da se u narednom periodu ipak očekuje rast cijena nafte, ali blagi.