Dnevni.ba - PRELOADER

Dizdarević: Ispada da veća prava uživaju kriminalci nego ostali građani

08 Velj 2024


Dizdarević: Ispada da veća prava uživaju kriminalci nego ostali građani

Ubojica Adem Šuman je jedan od vlasnika nelegalnog oružja u Bosni i Hercegovini. Spomenuti zločinac nedavno je brutalno usmrtio nedužnog mladića na jednoj od sarajevskih ulica. I višestruki je povratnik u činjenju kaznenih djela. 

Naknadno je skrio pištolj iz kojega je hladnokrvno upucao Farisa Pendeka, ali je tijekom istrage utvrđeno da nije imao dozvolu za nošenje oružja te da ga je nabavio ilegalno. I to je jedno u nizu ubojstava koja ispunjavaju novinske stupce i zaokupljaju prostor u javnosti. 

- Prema podacima koji su se pojavili u medijima, ubojstvo je počinjeno nelegalnim oružjem. Oko 750 tisuća cijevi je nelegalno u posjedu različitih pojdinaca. Oko milijun i 200 tisuća cijevi je legalno, kaže Dizdarević.

Tko je sve zakazao u lancu?

-Teško je konkretizirati koja je institucija najviše odgovorna. Godinama i desetljećima imamo stanje kakvo je danas. Suočavamo se s posljedicama kriminogenih ponašanja. Najodgovornije institucije su policijski i pravosudni organi. One su jedine odgovorne za sankcije, mišljenja je Dizdarević.

Dugo već čitamo i slušao o osobama od ranije poznatim policiji. Jesu li blage kazne dovele da je na ulicama mnogo osoba od ranije poznatih policiji?

-Tridesetak godina smo taoci pogrešne interpretacije prava u kojemu ispada da veća prava uživaju osuđenici, kriminalci nego ostali građani. Nije policija jedini nositelj krivice u genezi aktualnog stanja. Ako imate povratnike, a krivično-pravne sanckcije ne postižu efekat, onda je logično da očekujete najtežu sanckciju. I kao prevenciju da se spriječe kaznena djela. Mi to nažalost imamo imamo samo sporadično u individualnim slučajevima, ali ne i sustavno rješenje.

Ako bismo vjerovali statistikama mislili bismo da smo sigurno društvo. Jesmo li doista?

-Sama statistika je podložna manipulacijama. Ako ju posmatrate onda biste stvarno zaključili da smo sigurna zemlja, međutim kada radite strukturalnu analizu dobijete objektivni element da nismo sigurno društvo. Statistike kažu da je postotak otkrivenosti visok, međutim kada analizirate ta ubojstva, onda vidite da su to ubojstva u kojima su ubojice odmah otkrivene. Ubojstva koja su složena i posljedica organiziranog kriminaliteta, onda vidimo da ti počinitelji nisu pronađeni.

Nedostaje li nam policije? Ili možda stručnjaka?

-Više imamo menadžera nego policjskih službenika na terenu. Nisu samo kadrovi u pitanju. Može se govoriti o kvalitetu kadorova i opremljenosti. Mi se moramo ozbiljno pozabaviti županijskim policijskim službama. 

Imamo li na ulici dovoljno policajaca? Ubojstvu u Sarajevu je prethodio prometni prekršaj...

-Ne, jedna od metodologija koje zastupam je povrat patrolno-pozornih rejona. Rad policije sa zajednicom se mora operacionalizirati. Samo multisektoriskim pristupom možemo vratiti povjerenje građana. U Tuzlanskoj županiji je najveće povjerenje narod imao u Gradačcu, a onda smo imali ubojstvo Nizame Hećimović. 

N. K. 

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024