Đoković: Polufinale s 'brojem 1' najveća moguća motivacija

Roland Garros
Novak Đoković je na ovogodišnjem Roland Garrosu fokusiran, ali uoči polufinala sa 'prvim reketom svijeta' – i realan.
Nakon Talijana Lorenza Musettija i Španjolca Carlosa Alcaraza, u današnje polufinale Roland Garrosa plasirali su se i prvi nositelj Talijan Jannik Sinner i Srbin Novak Đoković. Prvi nositelj lako je pobijedio Kazahstanca Aleksandra Bublika, dok je olimpijski prvak Đoković bio bolji od trećeg nositelja Nijemca Alexandera Zvereva 4:6, 6:3, 6:2, 6:4.
'I dalje sam na najvišem nivou'
Đoković je loše započeo meč. Izgubio je prvi gem na vlastiti servis, a to je bio jedini 'break' u setu koji je otišao u ruke Nijemca. No, osvajač 24 Grand Slam turnira, koji očito ne odustaje ni u 38. godini, nije se dao zbuniti. Igrao je izvrsno, nije izgubio servis više nijednom, te je slavio nakon tri sata i 20 minuta igre. Srbin je na ovogodišnjem Roland Garrosu izgubio prvi set protiv Zvereva te je u 14. dvoboju s njemačkim tenisačem zabilježio deveti trijumf.
U polufinalu se sastaje s prvim tenisačem svijeta, Talijanom Jannikom Sinnerom – u međusobnim susretima na boje strane stoje po četiri pobjede i poraza, ali talijanski je tenisač dobio posljednja tri dvoboja.
Grand Slam rekorder pokušava doći do 25. Grand Slam trofeja u Parizu, a posljednjeg je osvojio u rujnu 2023. na US Openu...
- Nije tajna, tako je već godinama, ali posebno sada - za mene se sve svodi na Grand Slamove. Tu želim igrati najbolji tenis i to uspijevam. Pobjeda protiv Alcaraza na AO-u, sada protiv Zvereva, to je dokaz meni i svima da i dalje mogu igrati na najvišem nivou. Najbolji sam u tim situacijama, tada pružam svoje najbolje. Bit će sve teže, ali tako je to na najvišem nivou.
'Znam i ne znam kako ga zaustaviti'
A na najvišem nivou kad-tad dođu i najteži mogući protivnici. Za Novaka je to danas – u polufinalu.
- Jannik je najbolji igrač posljednjih nekoliko godna. Zasluženo je tu gde jeste, igra sjajan, napadački tenis i jak je u svakom aspektu igre. Nismo igrali već neko vrijeme, ali imali smo dosta uzbudljivih mečeva. U kratkom smo periodu igrali tri-četiri meča 'na betonu', ali mislim da smo na 'zemlji' samo jednom - u Monte Carlu prije par godina. Ovo je polufinale Grend Slama protiv broja 1 i dat ću sve od sebe da budem najbolji mogući.
Ono što se za Sinnera ističe – činjenica je da dosad nije imao do kraja ozbiljnog rivala...
- Znam i ne znam kako ga zaustaviti. Znam što očekivati od Jannika. On će igrati sigurno na visokom niviou, kako igra svaki turnir u poslednjih godinu i pol dana. Ništa manje ne očekujem od njega. Ovakvi izazovi izvlače najbolje od mene. Igrati protiv broja 1 u završnici Slama - nema veće motivacije. Kako ću ga zaustaviti? O tome ne razmišljam, već o tome kako ću ja igrati.
Piše: Slaven Nikšić
desk@dnevni-list.ba