Dnevni.ba - PRELOADER

EU delegacija doživjela diplomatski fijasko u Libiji

10 Srp 2025


EU delegacija doživjela diplomatski fijasko u Libiji

POKUŠAJ Europske unije da koordinira plan za zaustavljanje priljeva migranata iz Sjeverne Afrike neslavno je propao nakon što je visoki dužnosnik Bruxellesa potjeran iz Libije od strane ratnog vođe kojeg podržava Rusija.

EU povjerenik za migracije Magnus Brunner potjeran je u utorak iz Bengazija kao "persona non grata" zbog kršenja diplomatskog protokola. Predvodio je delegaciju visokih predstavnika EU-a, uključujući ministre iz Italije, Malte i Grčke.

Članovi delegacije željeli su razgovarati o naporima za rješavanje problema priljeva tisuća migranata u Europu iz te zemlje.

S obzirom na to da se nedokumentirane migracije smatraju ključnim testom za sposobnost EU-a da odgovori na zabrinutost birača oko sigurnosti granica, neuspjeh Brunnerove misije prijeti zadati značajan udarac kredibilitetu Komisije.

Stigle reakcije iz Atene i Rima
Jučer su dužnosnici iz Atene i Rima uprli prstom u Bruxelles i njegovu diplomatsku službu, dok su neki od Brunnerovih kolega unutar Komisije priznali da je EU strana pogriješila. Grčka vlada najavila je da će nastaviti vlastite razgovore s Libijom i najavila hitne mjere za rješavanje porasta dolazaka na otok Kretu.

U razgovoru s grčkim medijima, ministar vanjskih poslova Giorgos Gerapetritis naglasio je da je putovanje u Libiju organizirala Komisija, a ne Atena. "Postojalo je organizacijsko usko grlo, što je također dovelo do nepoštivanja diplomatskih protokola", izjavio je.

U Rimu su dužnosnici predložili da Bruxelles istraži što je pošlo po zlu. Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi, koji je bio dio delegacije, istaknuo je: "Sastanak je otkazan u zadnji čas zbog ogorčenosti libijske strane i pretjerane revnosti nekih dužnosnika u europskoj delegaciji."

Prvo bili u Tripoliju, a onda se uputili u Bengazi
"Ono što se dogodilo u Bengaziju jest da je postojao protokolarni problem. Zato nije bilo moguće održati planirane sastanke. EU će održavati otvorene komunikacijske kanale i nastavit ćemo raditi u pristupu 'timske Europe' sa svim uključenim akterima", izvijestio je glasnogovornik Europske komisije.

Debakl se dogodio kada je europska delegacija posjetila vladu koju priznaju UN u Tripoliju, u zapadnoj Libiji, a zatim stigla u Bengazi na istoku, koji kontrolira Khalifa Haftar, ratni zapovjednik blizak Rusima.

Europski tim inzistirao je da s Haftarom razgovara nasamo i odbio je sastanke s drugim dužnosnicima vlade Bengazija. No, Haftar - koji je moćna i utjecajna vojna osoba, ali nije službeno zadužen za civilnu upravu - želio je da se pridruže i viši ministri i pomoćnici vlade Bengazija.

To je izazvalo krizu za europsku delegaciju, koja je jasno dala do znanja da se ne može sastati s članovima istočne libijske uprave koju UN ne priznaje.

Prema osobi upoznatoj s događajima, kojoj je odobrena anonimnost za raspravu o osjetljivim pitanjima, europska strana je u početku tvrdila da neće biti sastanka s Haftarovim ministrima, ali je potom odlučila da će se sastati sa svima njima pod uvjetom da neće biti fotografija. Haftar je odbio i poslao Europljane kući, prenosi Index.

Vijesti iz svijeta


Američki uvoz odjeće iz Kine srozao se na najnižu razinu u 22 godine

Američki uvoz odjeće iz Kine pao je u svibnju na najnižu razinu u 22 godine, pokazali su najnovij...

10 Srp 2025

Predao se Hrvoje Petrač, osumnjičenik u aferi 'mikroskopi'

Nakon osam mjeseci izbivanja, odbjegli tajkun Hrvoje Petrač osumnjičen zajedno s bivšim mi...

10 Srp 2025

Radnici u Njemačkoj šokirani: Čak 50 posto prihoda će uskoro odlaziti na doprinose

Već oko 42 posto prihoda u Njemačkoj slijeva se u fondove socijalnog osiguranja. Porezno optereće...

10 Srp 2025