Dnevni.ba - PRELOADER

Granić: Izborni zakon mora biti preduvjet ulaska BiH u EU

16 Srp 2025


Granić: Izborni zakon mora biti preduvjet ulaska BiH u EU

Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske, ponovio je stav da BiH ne može očekivati europske integracije bez izmjene svog Izbornog zakona. Govoreći o odnosu prema Splitskoj deklaraciji iz 1995., kojom je Hrvatskoj vojsci omogućen ulazak na teritorij BiH, ocijenio je taj dokument iznimno bitnim međunarodno-pravnim dokumentom. 

Kako je napomenuo, Splitskom deklaracijom omogućen je spas Bihaća i oslobađanje 22% teritorija BiH. 

- Nije dobro da se danas SDA ponaša kao da taj Sporazum nikad nije potpisan. To je neodgovorno i povijesno netočno, ukazuje Granić koji osobito ističe značaj rješavanja pitanja izmjene Izbornog zakona BiH. 

- Izborni zakon mora biti preduvjet bilo kakvim integracijama BiH u EU. Nitko ni u snu, niti u Washingtonu, niti u Daytonu, nije mislio da će netko drugi birati Hrvatima člana Predsjedništva BiH, izjavio je Granić koji smatra da je za budućnost naše zemlje ključno vratiti se izvornoj političkoj suradnji Hrvata i Bošnjaka. 

- Treba se vratiti na korijene suradnje Hrvata i Bošnjaka, riješiti pitanje ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda i onda se može biti oštar protiv bilo kakvog separatizma, poručio je.

 

BIH


IZRABLJIVANJE: BiH među rekorderima po prekovremenom radu bez da su dodatno plaćeni

Dok se u zemljama Europe radni tjedan skraćuje, u Bosni i Hercegovini ga se produžava, pokazuje n...

23 Stu 2025

Životna borba Miroslava Brizara Henkela i golema podrška dobrih ljudi

Unatoč snijegu koji je danas zameo puteve diljem BiH, skupina dobrih ljudi iz Širokog Brij...

23 Stu 2025

Nikolić: Umjetnička scena u Mostaru raste, osjeti se pozitivan zamah

MOSTAR – Likovna scena u Mostaru posljednjih godina bilježi vidljive iskorake zahvaljujući ...

23 Stu 2025