Heroj doba zlog: Na današnji dan napustio nas je Srđan Aleksić
Umro je obavljajući ljudsku dužnost, napisao je Srđanov otac na smrtovnici.
Na današnji dan u vječnost je otišao Srđan Aleksić. Nekoliko dana prije smrti brutalno je pretučen na tržnici u Trebinju. Gradu koji je te 1993. bio prožet velikosrpskim ludilom, kakvo su mnogi podržavali ili gledali sa strane, praveći se da ne vide ono što im se događa pred očima.
Srđan se tom ludilu odlučio suprotstaviti i nažalost platio glavom. Prije premlaćivanja Srđan je od batina spasio prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka kojeg su divljački napala četvorica rezervista Vojske Republike Srpske.
Vojnici su umjesto Alena pretukli Srđana koji je pao u komu i nekoliko dana kasnije preminuo.
Alen u Švedskoj
Rođen 1966. u Trebinju. Otac mu je bio košarkaški trener. Majka mu je umrla dok je bio dijete, a brat poginuo u nesreći s motornim zmajem. Bio je plivačka nada Jugoslavije, aktivno se baveći i glumom. I sam je na dan kada je stradao bio rezervist Vojske Republike Srpske. Dok su svi ostali gledali kako rezervisti maltretiraju Alena, Srđan mu je želio pomoći. Četvorica vojnika zbog toga su se okomili na njega, smatravši ga izdajnikom.
-Umro je obavljajući ljudsku dužnost, napisao je Srđanov otac na smrtovnici.
Jedan od napadača nakon nekoliko mjeseci kasnije je poginuo na bojištu, dok su ostali osuđeni na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.
Alen kojeg je spasio živi u Švedskoj. Dok je suđenje za ubojstvo bilo u tijeku, Rade Aleksić je doživljavao razna poniženja. Među njima je i rečenica jednog od odvjetnika, branitelja optuženih: “Tako mu i treba kada je branio Muslimana“.
- Alen me svakog ljeta obiđe kada dođe u Trebinje. Prvo ode na Srđanov grob, a onda kod mene, rekao je nedavno Rade Aleksić.
Film o Srđanu
Srđan Golubović je 2013. Snimio film “Krugovi”, inspiriran Srđanom Aleksićem koji je na Berlinaleu privukao veliku pozornost. Redatelj je ispričao da je, kada je čuo za sudbinu Srđana Aleksića shvatio da je to junak kakvog je tražio cijeli život.
- Bili smo godinama opkoljeni lažnim herojima, Arkanima, Mladićima i sličnima i odjednom se pojavio čovjek koji je u sebi nosio sve što sam smatrao uzvišenim, ljudskim i humanim. Zanimale su me posljedice kako herojski čin utiče na ljude, da li može da proizvede nešto ljudsko. Tu je bila i ključna rečenica koji je izgovorio Srđanov otac Rade - da bi strašna smrt sina za njega bila manje tragična ako bi to proizvelo neke dobre i pozitivne stvari u budućnosti. On je izgovorio rečenicu koja je vrlo važna - kada baciš kamen u vodu, stvaraju se krugovi. To su krugovi dobra, humanosti u ljudskosti kojima smo se mi htjeli baviti, rekao je Golubović.
Jedan od najvećih heroja krvavih devedesetih posthumno je dobio Povelju Helsinškog odbora za ljudska prava. Aleksić je svojom smrću postao simbol otpora velikosrpskom ludilu koje je krivo za smrt desetaka tisuća ljudi i patnju milijuna.
Jedna od ulica u Sarajevu nosi ime Srđana Aleksića. Njegovu ulicu imaju također i Beograd, Pančevo i Novi Sad. Bulevar Srđana Aleksića od 2013. postoji i u Podgorici, a na Bulevaru je zasađeno i Srđanovo drvo.
U čast Aleksiću ustanovljena je novinarska nagrada za profesionalno izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama. Aleksić ni 30 godina od smrti nema ulicu ili spomen ploču u Trebinju, gradu kome je rođen i u kome je tragično završio svoj život.
N. K.