HNŽ: Nastavlja se štrajk zdravstvenih djelatnika

U petak je u Mostaru održan sastanak između predstavnika zdravstvenih radnika Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i pregovaračkog tima Vlade HNŽ-a. Iz Sindikata zdravstvenih radnika HNŽ-a su rekli kako se štrajk nastavlja jer Vlada danas nije dala nikakav konkretan prijedlog, ali da su se obavezali da će u idućih dvadesetak dana "riješiti agoniju zdravstvenih radnika i potpisati Kolektivni ugovor".
- Nakon danas održanog sastanka, ništa konkretno nismo dogovorili niti ima ikakve konkretne ponude Vlade HNŽ-a prema nama, što znači da se štrajk nastavlja do trenutka kada bude potpisan Kolektivni ugovor. Usuglasili smo se da ćemo u ponedjeljak dostaviti Vladi odgovor na njihov prijedlog i pokušati dogovoriti neku vrstu razgovora gdje ćemo približiti naše stavove da bi došli do rješenja. Članovi pregovaračkog tima gospodin (Antonio) Vujica i premijer (Nevenko) Herceg su se obvezali da će u roku 20 dana riješiti agoniju zdravstvenih radnika i potpisati Kolektivni ugovor, da će dati ponudu koja će biti zadovoljavajuća za sve – izjavio je na današnjoj press konferenciji Ivica Anić, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar.
Predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNŽ-a Dalibor Vuković kazao je kako su iz Vlade HNŽ-a iskazali spremnost da se stvar u kratkom vremenu dogovori, iako danas nisu dali nijednu konkretnu ponudu.
- Štrajk se nastavlja, nismo dobili konkretnu ponudu. Nastavit ćemo dolaziti na razgovore. Pozivamo premijera i Vladu HNŽ-a da u najkraćem roku daju svoju ponudu i da sindikat zdravstvenih radnika potpiše Kolektivni ugovor i obustavi štrajk. Pozivamo građane HNŽ-a da se strpe, žao nam je što ovo traje i ovaj jedan dan, ali moramo ustrajati – poručio je Vuković.
Uime Vlade HNŽ-a obratio se predsjednik pregovaračkog tima Antonio Vujica.
- Siguran sam da u narednih 20 dana možemo sve ovo riješiti. Nema nikakvog razloga da zdravstveni radnici budu zakinuti. Optimist sam, žuri nam se i vjerujem da će se kroz idućih dvadeset dana to riješiti. Pitate što se čekalo ovoliko? Ja sam ovdje stjecajem okolnosti, umjesto ministra koji je dao ostavku i otišao u mirovinu. Po ovlasti Vlade sam postavljen da rukovodim ovim ministarstvom prije dvadesetak dana i zbog toga smo tek danas krenuli s razgovorima – kazao je Vujica.
Da se sa ova situacija trebala riješiti ranije slaže se i Adnan Faladžić, ministar financija HNŽ-a.
- Počeli smo s pregovorima danas, trebalo je svakako to biti ranije. Vlada je sa svoje strane na ovome sastanku iskazala volju i želju da se ovaj ugovor što prije potpiše, na obostrano zadovoljstvo. Dogovoreno je da u narednom razdoblju, pregovarački tim i sindikati, prođu kroz sve stavke Kolektivnog ugovora, utvrde ono što je u ovom momentu realno i na taj način utvrdit će ukupan financijski okvir, o kojemu danas nismo razgovarali – potvrdio je Faladžić.
Sindikat traži 30 posto povećanje iz dva puta, Vlada je rekla da može trećinu od toga.
- To je bila praksa od ranije, svatko snosi trećinu, Vlada HNŽ-a, Zavod zdravstvenog osiguranja i osnivači (lokalne zajednice). Mi smo taj dio uvijek poštovali, pa čak i više od toga, ako uzmemo u obzir koliko smo kreditnim sredstvima pratili u financiranju infrastrukturne projekte i nabavku opreme. Nama je bitno da se ispoštuje ovaj rok od dvadesetak dana jer nam je jako blizu usvajanje financijskih izvještaja iz tekuće godine i kada se radi o usvajanju proračuna za iduću godinu – rekao je Faladžić.
Predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg dotakao se grantskih sredstava.
- Danas smo razgovarali o svim bitnim temama i dilemama koji se tiču drugog granstkog kolektivnog ugovora za granu zdravstva. Vi znate da zakon predviđa jedan grantski ugovor po određenoj grani, a mi nažalost, imamo situaciju s dva granstka kolektivna ugovora, dva sindikata i dvoje pregovore. Jedne pregovore s liječnicima i stomatolozima, njih 800 i nešto, te druge koji uključuju više od 4.000 zdravstvenih djelatnika. To je ukupno blizu 5.000 radnika u zdravstvu kod nas. Pomalo je apsurdno da imamo 10 posto stanovništva u Federaciji, a imamo više od 20 posto zdravstvenih radnika, što govori u prilog činjenici koliko je teško iznaći najbolje i najkvalitetnije rješenje – smatra Herceg.
Mišljenja je kako je sav teret i odgovornost "pao na Vladu HNŽ-a".
- Vi znate da Vlada Federacije imenuje menadžment SKB-a Mostar. Ta činjenica govori tko je to poslodavac jednom dijelu zdravstvenih radnika, znači više županija, Vlada FBiH, općine i gradovi, sva odgovornost i teret u javnosti je na Vladi ove županije. Mi smo do sada potpisali 16 grantskih kolektivnih ugovora u naša dva mandata, a ovo bi trebao biti 17. Čekali smo da dođe nova Vlada i ispregovara, s obzirom na svu zahtjevnost pregovora, novi kolektivni ugovor. U međuvremenu, resorni ministar je dao ostavku tako da smo došli u situaciju kašnjenja sa svim ovim - komentirao je predsjednik Vlade HNŽ-a.
Rekao je i da su danas održali dinamičan i kvalitetan razgovor s predstavnicima sindikata i da su usuglasili određenu dinamiku dolaska do rješenja.
Rješenje je, kako kaže, novi grantski ugovor koji će predvidjeti povećanje plaće za 4.000 zdravstvenih radnika te da ne ispaštaju pacijenti.
Pozvao je i ostale u Županiji da krenu sa (su)financiranjem zdravstvenih ustanova.
- Stav ljudi u Vladi je, da se skraćenom procedurom, u neka tri tjedna dođe do rješenja, a rješenje je povećanje plaće. Ono što je Sindikat ponudio, što je ministar Opsenica na Vladi izložio, to je nekih 56 milijuna dodatnih sredstava u dvije godine. Pozivam sve osnivače i suosnivače, sve naše općine i gradove koji su osnivači domova zdravlja, da ih konačno pođu financirati. Podatak koji imamo je da općine i gradovi ukupno na razini godine, za 12 domova zdravlja, daju svega 800 tisuća KM, to je smiješno, žalosno i neodgovorno – ocijenio je Herceg.
Naglasio je kako odgovornost za zdravstvo nije samo na Vladi ove županije, ali i da Vlada čini maksimum za tu granu.
- Vi znate da dobar dio djelatnika u zdravstvu dolazi iz drugih županija. Očekujemo da se svi uključe, da svi daju svoj doprinos kako bi ovaj dogovor bio što kvalitetniji i bolji za zdravstvene radnike. Koliko je Vlada HNŽ-a posvećena zdravstvu govore činjenice. Mi smo na računu zatekli 0 KM na proračunu za zdravstvo, danas samo iz proračuna godišnje ide 15 milijuna za domove zdravlja i bolnice. U šestom mjesecu, da bi deblokirali rad bolnica, mi smo svu našu tekuću pričuvu dali za to. Danas smo uplatili za dva doma zdravlja u Mostaru 500 tisuća, neki dan za Konjic, kako bi mogli isplatiti plaću, mimo našeg plana - kazao je premijer HNŽ-a.
Dodao je kako Vlada čini maksimum da pomognemo zdravstvenim ustanovama.
- Tko je to preuzeo financiranje izgradnje pedijatrije, 45 milijuna KM za pedijatriju i druge bolnice? Samo Vlada ove županije, a to nije pedijatrija samo za ovu županiju. Teret odgovornosti za zdravstvo u ovoj županiji, 12 domova zdravlja i tri bolnice, ne smije i ne može biti samo na Vladi ove županije, jer nisu samo pacijenti iz ove županije. Rješenje mora biti održivo, pozvali smo sve, uključiti ćemo sve i nadam se da ćemo idući četvrtak imati prve ozbiljne razgovore sa sindikatom. Opredijeljenost svih je da se što prije dođe do rješenja – zaključio je Herceg.