'ILI STE S NAMA ILI PROTIV NAS': BH. lideri će biti pometeni sa scene
Kako god završi ruska invazija na Ukrajinu, Bosna i Hercegovina definitivno će osjetiti reperkusije na svojoj 'koži'.
Prije svega to se odnosi na političke odnose i dosadašnja partnerstva vodećih bh. lidera koja će neminovno doživjeti promijene. Nemoguće je nakon katastrofalnog rata kojeg je započela Rusija očekivati da se i dalje održava 'osovina' Dodik-Čović, koja je itekako bila podložna utjecaju Beograda i Moskve.
Neodlučnost i mlakost u osudi ruske agresije, lidere SNSD-a i HDZ-a BiH postavlja na tanak led kroz koji, svakim slijedećim pogrešnim potezom, mogu propasti u ambis.
Jasno se odredite
Ili si s nama ili protiv nas. Europa i SAD bi u najkraćem mogle postaviti takvo pitanje bh. liderima, a od odgovora će definitivno zavisiti njihova politička budućnost. Dosada smo svjedočili Dodikovoj 'neutralnosti' i Čovićevoj 'mlakosti'. Ni jedan ni drugi nisu osudili rusku agresiju, a njihove 'tamo-vamo' reakcije posljednjih dana dovoljno govore da se obojica nalaze u 'raskoraku'.
Dodik je i jučer ponavljao priču o neutralnosti, odnosno ponudio je usuglašen stav s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
- Kao što podržavam teritorijalni integritet Srbije i BiH, tako podržavam i teritorijalni integritet svih članica UN-a, a tu svrstavam i Ukrajinu, izjavio je u ponedjeljak Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH iz RS-a, koji smatra da bi svi ostali procesi i pokušaji da se BiH svrsta na jednu stranu bili loši.
-Smatram da mi trebamo ostati neutralni i to smo već ranije iznijeli u prvim danima sukoba Rusije i Ukrajine, dodao je Dodik koji je sa žaljenjem konstatirao kako neki, pak, misle da se BiH mora što žurnije svrstati i birati stranu.
-Mi ćemo ostati potpuno neutralni i nećemo se priključivati ni sankcijama EU-a niti bilo koga drugog, kategoričan je član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naorda.
Dragan Čović, pak, nije ponudio jednak stav kao hrvatski premijer Andrej Plenković, koji je najavio punu podršku Ukrajini, čak i u naoružanju.
Upozorenje
Europa je jučer opet jasno zatražila od BiH da što prije odredi jasan stav prema ruskoj agresiji.
-EU želi da BiH stane uz Uniju kada je u pitanju vanjska politika prema Ukrajini. Vaša zemlja je aplicirala za članstvo u EU i zato se od vas očekuje da usuglasite svoju vanjsku politiku sa vanjskom politikom EU-a. Zato tražimo od BiH da se pridruži poziciji EU-a, EU želi da BiH stane uz Uniju! Što se tiče pitanja kako će situacija u Ukrajini utjecati na BiH i Zapadni Balkan, trenutno ne vidimo prelijevanje krize. Ali moramo pozorno planirati. To je dio objašnjenja zašto smo praktično udvostručili broj vojnika EUFOR-a u BiH sa 600 na 1.100 ljudi. Mislim da je to pravi signal u pravo vrijeme. Tu odluku donijeli smo iz predostrožnosti stoga što ne vidimo nikakvu trenutnu prijetnju, ali signal je došao u pravo vrijeme, navodi Johann Sattler, šef Delegacije EU-a i specijalni predstavnik EU-a u BiH.
S obzirom na ozbiljnost situacije u svijetu, SAD i EU gotovo sigurno neće više tolerirati 'natezanja' bh. poglavica oko ključnih državnih pitanja (blokade insituacija, izborni zakon, urušena ekonomska situacija…), a neke informacije idu i u smjeru njihovog potpunog brisanja s političke pozornice. S time bi pali i njihovi sustavi koji godina proizvode korupciju. Neće biti zaobiđena ni 'treća' strana, takozvana 'sarajevska'.
Da. L.