ISKORIŠTAVANJE RADNIKA: Kako do povećanja plaća u Federaciji BiH?
Kako do većih plaća? Pitanje je vrlo jednostavno, ali odgovor je izgleda izrazito kompliciran. Barem kada su u pitanju vlasti u našoj zemlji koje godinama nisu u stanju osmisliti rješenja kojima bi se podigla plaća radnicima u realnom sektoru, zaposlenicima u 'privatnika' na čijim leđima bogato živi uhljebljena politička elita.
Iako su brojni ekonomisti tokom godina predlagali jasna i konkretna rješenja koja bi doista značila ekonomski iskorak naprijed, zasada se apsolutno ništa nije promijenilo. I dalje na 'sceni' imamo bogate i još bogatije političare koji žive na račun sve siromašnijih građana koje se na sve moguće načine iskorištava, ponajviše u privatnom sektoru. Država i dalje 'uzima' previše novca od građana, a zauzvrat im ne nudi nikakva rješenja, a veliki broj 'privatnih poduzetnika' 'drži' svoje zaposlenike na minimalcima kako bi ostvarivali ekstraprofit. Sveukupno, jedna velika sramota i kriminal.
Odakle apartmani po Dalmaciji, stanovi po Zagrebu i u drugim europskim metropolama, automobili vrijedni po 200.000 maraka?
I onda krene čuđenje, naravno lažno, kada se javno predstave brojke o odlascima iz države.
Ništa od zakona
Zastupnici Federalnog parlamenta na posljednjoj sjednici nisu uvrstili u dnevni red izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak koje su predložili iz Udruge poslodavaca kao privremeno rješenje. Poslodavci tvrde da bi to omogućilo povećanje plaća radnika do 400 KM, budući da bi se smanjili doprinosi. Međutim, i ta tvrdnja je upitna, jer poslodavac nije 'dužan' povećati plaće i tko jamči da dobar dio poslodavaca neće iskoristiti tu priliku da ostvari dodatni profit, a svojim radnicima ne poveća plaće? Ne postoji nijedan mehanizam 'prisile' povećanja plaća, tako da se i dalje neometano može nastaviti praksa modernog 'porobljavanja'.
-Cilj izmjena i dopuna zakona je povećanje svih plaća zaposlenih u realnom sektoru od 100 do 400 KM. Plaćanjem umanjenih doprinosa omogućilo bi se da ukupno povećanje plaće ide direktno radnicima, kao privremeno rješenje do sistemskog uređenja, obrazložili su iz udruge poslodavaca. Međutim, nisu optimisti da će to ovog ljeta biti zastupnicima na listi prioriteta.
-To bi otprilike značilo da smo izgubili još jednu godinu i dovelo bi u veliki rizik zadržavanje preostalog broja radnika, poboljšanje njihovog standarda, a time i povećanje investicije i razvoj u Federaciji Bosne i Hercegovine, mišljenja je Mario Nenadić, ravnatelj Udruge poslodavaca Federacije BiH.
Dok iz Sindikata trgovine vjeruju u pozitivne efekte prijedloga, Fahrudin Šahović navodi da su u Sindikatu samostalnih radnika BiH skeptični, upoređujući to s prošlogodišnjom odlukom federalnog premijera o pomoći od 1.080 konvertibilnih maraka, koju je dobilо samo oko 20 posto radnika.
-Ovaj prijedlog poslodavaca ide u tom pravcu da poslodavci koji imaju mogućnost, daje se na volju, da mogu povećati do 400 KM. Njima niko ni sad ne brani da povećaju. Činjenica da se i mi zalažemo s njima da se rastereti privreda, da se smanje stope doprinosa, ali ne na uštrb radnika, kazao je Šahović za BHRT.
Polurobovlasničko društvo
-Radnika u Bosni i Hercegovini je sve manje. Poslodavci, barem oni koji imaju namjeru da razvijaju svoje biznise, trebaju radnike i oni iznalaze načine da te radnike zadržavaju, smatra Mersiha Beširević, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine.
Pojedini zastupnici podsjećaju da je u proceduri set zakona koje Vlada priprema što će omogućiti i povećanje minimalne plaće.
-Ključni smisao ovih zakona jeste da plaće radnicima budu sada određene u bruto iznosima u njihovim ugovorima i da smanjimo zbirnu stopu doprinosa, čime ćemo od 1. siječnja 2024. godine biti u situaciji da ta razlika, a koja bi inače išla državi, direktno ide radnicima, objašnjava Belmin Zukan, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.
Iz Samostalnog sindikata očekuju usvajanje tog seta zakona, ali do jeseni vjerojatno neće biti usvojen. Iako je neizvjesno hoće li zastupnici prije godišnjih odmora razmatrati prijedlog poslodavaca, jedno je sigurno - radnici masovno napuštaju zemlju, a vlastima se očigledno ne žuri da zaustave odliv.
Potpredsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović kazao je za Fenu da će nakon rujna biti usvojen paket zakonskih rješenja u cilju fiskalne konsolidacije. Javnosti je zasada nepoznato koja će rješenja ponuditi nova Vlada FBiH.
Također, Mijatović je za Fenu naglasio da će inzistirati na povećanju minimalne plaće, koja bez dileme treba biti povećana, zatim na smanjenju doprinosa, točnije opterećenja na osobni dohodak te na promjeni poreza na dohodak. Nije precizirano koliko će iznositi buduća minimalna plaća, ali sasvim sigurno nitko od radnika neće biti sretan ako ga poslodavac opet bude 'držao' na minimalcu, koliki god on bude, a jasno je da neće biti dostatan za normalan život.
Potrebno je puno više od toga. Potrebna su sustavna rješenja koja će dizati standard radnika, dizati optimizam da je moguće pošteno raditi i od toga normalno živiti u BiH. Zasada, i dalje smo polurobovlasničko društvo u kojem veliki broj zaposlenika u privatnom sektoru ne ostvaruje zakonom zajamčena prava. Svaka Vlada FBiH dosada je znala tu činjenicu, ali nije imala 'pameti' i volje da se upusti u taj težak posao. Hoće li Vlada Nermina Nikšića ponuditi nešto drugačije?
Da. L.