Dnevni.ba - PRELOADER

Jedna cijena jučer, danas već druga

23 Ožu 2022


Jedna cijena jučer, danas već druga

Piše: V.S.Herceg

Na sutrašnjoj sjednici Doma naroda, između ostaloga, naći će se mnoge ekonomske teme kako bi se bh žitelju barem malo olakšao život u stampedu inflacije koja pogađa i BiH, jednu od najsiromašnijih zemalja u Europi s građanstvom s najlošijom kupovnom moći.

Međutim, dok bh političari zloupotrebljavaju kompliciran sustav odlučivanja u bh institucijama ne čineći gotovo ništa kako bi se ublažio udar poskupljenja - cijene i dalje divljaju iz dana u dan.

Istodobno, čuju se poruke kako građani ne trebaju stvarati zalihe hrane jer "hrane ima dovoljno", iako je, primjerice, litra ulja prije tjedan dana koštala oko 3,50 KM, a ista sada već dostiže cijenu od 4,95 KM, a mnoga prelaze i 5 KM. Za isti iznos novca od prije mjesec dana, potrošač će danas kupiti manje, a primanja ostaju ista.

Međutim, ta cijena je viša nego u mnogim razvijenim europskim zemljama, poput Austrije, Italije, Irske, Belgije itd. gdje se ista kreće od 1,50 eura do e 1,70 eura. Slično je i sa svim drugim životnim namirnicama.

Gdje je najskuplje

Prema podatcima Federalnog ministarstva trgovine, potrošačke cijene u siječnju 2022. godine u prosjeku su više za 1,2% u odnosu na prethodni mjesec. S obzirom da se analiza odnosi na siječanj, a već sada je kraj ožujka i poskupljenja su se nastavila, već za ožujak ovaj indeks nije manji od navedenih 1,2%. Čak što više, za očekivati je i viši postotak zbog početka invazije na Ukrajinu te povijesnih poskupljenja nafte i naftnih derivata, žitarica, poljoprivrednog đubriva i uljarica.

No, analiza Federalnog ministarstva trgovine pokazuje da su cijene u siječnju ove godine, u odnosu na isti mjesec prošle godine, više za 7,4%, što je ujedno i postotak godišnje inflacije, a za život najskuplji grad u BiH je i dalje - Mostar. Statistika pokazuje da je u Mostaru, primjerice u siječnju, riža bila daleko najskuplja, a među najskupljim su bile i cijene kruha, jaja, jabuke, grah, luk, šećer, krumpir i - voda. Začuđuje da ovakav, sličan trend visokih cijena u Mostaru skoro u cijelosti prati i Široki Brijeg i Livno.

Istodobno, ulje je bilo najskuplje u Goraždu i Sarajevu, svježa piletina u Širokom Brijegu, Livnu i Mostaru, svinjsko meso u Sarajevu (12 KM/kg) kao i junetina (16,20 KM/kg) te Tuzli (15,69 KM/kg). Maslac je bio najskuplji u Bihaću (27,11 KM/kg), potom u Goraždu i Travniku.   

Prema ovoj statistici, pizza je bila daleko najjeftinija u Goraždu (4,31 KM), a ista se u Mostaru plaćala 10,49 KM, u Širokom Brijegu 9 KM, u Livnu i Orašju 8 KM, a u Sarajevu 7,87 KM.

Trgovačke marže dodatni udar

Dodatni udar na potrošački džep dolazi i od trgovaca koji koriste poskupljenje i višestruko povećavaju maržu. Naime, Tržišna inspekcija RS je od 14. do 18. ožujka obavila 15 kontrola tržnih centara i marketa prema Uredbi o ograničenju marži i utvrdila nepravilnosti u čak 12 slučajeva.

Iz Inspektorata RS-a priopćeno je izdano 26 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 111.700 KM jer se prodajni subjekti nisu pridržavali marži prilikom formiranja prodajnih cijena, a postotak prekoračenja bio je od 0,05% do 33%. I u Federaciji je inspekcija otkrila brojne nepravilnosti i to priliko provjere cijena namirnica, vršene od polovice veljače do 9. ožujka. Kako su izvijestili, nezakonitosti kod poskupljenja zabilježena su i u vodećim trgovačkim lancima u BiH, poput Binga, Konzuma i Mercatora.

Vlada FBiH je već prije donijela odluku prema kojoj marža, razlika između nabavne i prodajne cijene u trgovini, na osnovne životne namirnice ne smije prelaziti visinu od 6% u veleprodaji i 8% u maloprodaji. Prema provjeri Federalne inspekcije, tu odluku nisu poštovali najmanje 14 trgovačkih lanaca u Federaciji BiH.

Cijene goriva - "gore"

Cijene naftnih derivata posebno divljaju nakon agresije na Ukrajinu. Tako su prema podatcima Federalnog ministarstva trgovine maloprodajne cijene 'Super plus' bezolovnog benzina, BAS EN 228 - BMB 98, u veljači bile više za 3,22% u odnosu na siječanj. Međutim, u odnosu na veljaču 2021. godine, cijene ovog derivata više su za čak 21,90%.

Još značajnije je poskupljenje 'Premium' bezolovnog benzina 95, BAS EN 228-BMB 95 čije cijene su u veljači za 4,58% bile više u odnosu na siječanj. O kojoj se razlici cijena radi pokazuje usporedba s istim periodom prošle godine kada su cijene ovog derivata bile manje za 26,13% u odnosu na veljaču 2022. godine.

No, skoro za nešto manje od trećine poskupio je 'Dizel' BAS EN 590 (10ppm) i to naviše upravo u veljači ove godine kada su cijene bile za čak 6,33% više u odnosu na siječanj. Statistika pokazuje da su u veljači 2022. godine cijene ovog derivata više za 27,92% u odnosu na veljaču 2021. godine.

Ovakav stampedo poskupljenja goriva iznimno pogađa bh žitelje koji su i u vrhu ljestvice najlošijeg životnog standarda i kupovnoj moći u Europi. No, unatoč svim pokazateljima divljanja cijena, još uvijek nema konkretnih mjera kako bi se barem ublažio snažan udar na "običnog" čovjeka, podržali domaći poljoprivrednici, rasteretile obitelji, dok donošenje vidljivijih mjera blokiraju političari kojima porezni obveznici plaćaju gorivo u službenim vozilima, a na teret bh žitelja jedu, a piju čak i vodu s parlamentarnih stolova.

Koliko svakim litrom goriva dajemo za trošarinu i putarinu

Vlada Federacije BiH područje cijena naftnih derivata (n/d) regulirala je Odlukom o slobodnom formiranju cijena motornih benzina, dizel-goriva i lož ulja, prema kojoj se maloprodajne cijene naftnih derivata formiraju slobodno, s tim da se neizravni porezi: trošarine na n/d, naknada za puteve (putarina), te porez na dodatnu vrijednost (17%), obračunavaju u skladu s odgovarajućim propisima koji reguliraju njihovu visinu i način obračuna.

Zakonom o trošarinama u BiH, trošarina na naftne derivate plaća se po litru derivata na količinu utvrđenu pri temperaturi +15°C, i to za:

bezolovni motorni benzin 0,35 KM; dizel-gorivo 0,30 KM; petrolej (kerozin) 0,30 KM; lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS) 0,45 KM; biogoriva i bio tečnosti 0,30 KM.

Putarina kao vrsta neizravnog poreza plaća se u ukupnom iznosu od 0,40 KM/litru, od čega je:0,15 KM po litru derivata, odnosno kilogramu tečnog naftnog plina za puteve, i 0,25 KM po litru derivata (od čega se 0,20 KM izdvaja za izgradnju autoputova i 0,05 KM za izgradnju i rekonstrukciju drugih putova). Putarina se ne plaća za petrolej (kerozin) i lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS).

Vijesti BiH


SNIJEG

U nekoliko gradova ZDK-a snijeg izazvao probleme sa snabdijevanjem strujom

Prve ovogodišnje snježne padavine praćene i jakim vjetrom, izazvale su probleme sa snabdijevanjem...

21 Stu 2024

NASILJE

U Sarajevu danas o važnosti uključivanja muškaraca u borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih ...

12 Stu 2024

ANUBIH

ANUBiH obilježio Svjetski dan nauke

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine organizirala je danas prigodnu svečanost povodom...

11 Stu 2024