Kamen ljuljavac „probudio se“ nakon 40 godina sna
Herceg: Pozivam nadležne institucije da zaštite ovu posebnost i jedinstvenost
Ljubušak Vinko Herceg, mnogima poznat kao istinski zaljubljenik u arheologiju, sa skupinom prijatelja Marijom Petrušićem, Marijom Sušcem i Damirom Čotićem prije 12 godina bio je u obilasku prapovijesne helenističke gradine Radalj gdje ih je posebno zaintrigirao tzv. kamen ljuljavac.
Marijo Petrušić otkrio im je priču o ovom ogromnom kamenom bloku koji je nekada bio u svojoj funkciji, ali je nakon izvjesnog vremena zarastao u draču i šiblje.
Akcija čišćenja
-Gledajući taj kamen, došli smo na ideju da ga očistimo od svih nakupina koje mu ometaju namjenu te da ga zaljuljamo kao nekada. Međutim, sve je ostalo na toj zamisli, a mi smo nastavili dalje svojim putem. Nakon dužeg vremena ponovno smo pohodili gradinu Radalj, ovaj put ja i Marijo Petrušić, te sam donio čvrstu odluku da ću nekadašnju ideju provesti u djelo. Pokušao sam skupiti ekipu, a kroz razgovor o tome u jednom društvu bio je prisutan i Krešo Bilić – Keti koji je izjavio da je taj isti kamen „ljuljao“ prije 35, 40 godina i da će rado pomoći u akciji čišćenja. Tako sam tijekom jednog popodneva zajedno s Krešom očistio prilaz do kamena koji se „probudio“ nakon 40 godina sna, kazao je Herceg za Dnevni list.
Naime, kamen ljuljavac nalazi se između Crvenog Grma i Lisica, točnije između zaseoka Radalj u Crvenom Grmu i zaseoka Vučji Grm u Lisicama (u blizini Talića mlinice).
-Suglasnost za čišćenje prostora oko kamena dobili smo od Bože Ereša (pok. Pere Boškanova) na čijem se posjedu kamen i nalazi. Zapravo, smješten je u blizini moćnih prapovijesnih gradina koje ga nadvisuju i stražare nad njim, a one su: gradina Radalj, gradina Za Brodom i gradina Zmijinac te naselja gradinskog tipa Semij i špilja Ljuta u kojoj je obitavao pračovjek i najstariji stanovnik Ljubuškog iz ranog neolitika. Vjerujem da su tadašnje brojne prapovijesne zajednice poznavale moć ljuljanja tog ogromnog kamenog bloka - megalita i koristile ga za sličnu namjenu ili za kakav obredni kult, istaknuo je Herceg.
Vrlo rijetka pojava
Kamen ljuljavac je dimenzija 4.50 m dužine, 2.50 m širine i 2.30 m visine. Položen je na kamenoj plohi 10 x 5 m, težak 40 tona, a postavljen je u pravcu sjever-jug.
-Nakon čišćenja i uklanjanja drače i granja, čast da ga ponovno kao prije 40-ak godina ponovno zaljulja imao je Krešo Bilić – Keti, a nakon toga, zasluženo, i ja. Napomenut ću da su u prošlosti, uz Krešu i Mladena Nižića – Caju, kamen ljuljali i mnogi mještani Lisica i Crvenog Grma. Smatram da ovaj kameni blok ljuljavac zaslužuje više pozornosti te da može biti uvršten u kulturno-povijesnu znamenitost grada Ljubuškog i našeg kraja. Ovom prilikom pozivam nadležne institucije da se aktivnije pozabave ovom vrlo rijetkom pojavom te da zaštite ovu posebnost i jedinstvenost, zaključio je Herceg. A.M.M.