Karlović: Ne može svaki pacijent dobiti Remdesivir
Hercegovačko-neretvanskia županija ima lošu incidencu broja pozitivnih osoba u odnosu na broj stanovnika u kontinuitetu, ali i među najmanjom stopom smrtnosti Covid 19 bolesnika u odnosu na broj pozitivnih osoba u BiH. O liječenju, skrbi, kapacitetima u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar govorio je Zoran Karlović, pročelnik Odjela za anesteziju, reanimaciju i intezivno liječenje.
Govorio je o propisivanju lijeka Remdesivir u liječenju koronavirusa, te da li će taj lijek biti dio protokola u liječenju pandemije?
"Svaki bolesnik ne može primati lijek Remdesivir. Povezan je sa funkcijom jetre i mora se voditi posebna briga. Kod nas je sustav takav kakav je i moramo mu biti potpora. Sam protokol je određen u našoj kući sa Komisijom od tri člana, usuglasili smo se s njima, to je prepisano nije ništa novo niti odstupa od onoga u svijetu".
"U 15 dana smo imali takva četiri bolesnika i propisan im je Remdesivir. Učinak je bio da najmlađem bolesniku lijek nije pomogao i završio je smrtnim ishodom, ali mi i dalje nastavljamo sa koracima kao u svijetu da pokušamo bolesnicima omogućiti i tako mu pružiti priliku za uspješan oporavak", poručio je Karlović.
Poručuje da su sve mjere ipak svedene na individualnu i kolektivnu zaštitu oboljelih.
"Sve mjere su svedene na individualnu i kolektivnu zaštitu bolesnika. Nije nijedna propisana da spriječi bolest nego ograniči broj oboljelih. Sve su svedene u jednom realnom sektoru, nema tog sektora koji moće zadovoljiti potrebe svog stanovništva. Mi nemamo dovoljno iskustava u ovom dijelu kada je riječ o Remdesiviru i sigurno će biti još ispitivanja, ali ako može pomoći nekima".
O radu SKB Mostar je kazao:
"SKB Mostar pokriva tri županije, za vikend smo u jednom trenutku imali 24 bolesnika, to su bolesnici na velikoj potrebi kisikom. Moram napomenuti da je intubacija bolesnika najteži i najmanji broj ishoda u pozitivnom rješenju. Pola bolesnika na respiratorima završi smrtnim ishodom".