Što su Patriot rakete i zašto ih Ukrajina treba tako očajnički?

Najava američkog predsjednika Donalda Trumpa da će Ukrajina dobiti sustave protuzračne obrane Patriot u sklopu novog paketa američkog naoružanja toplo je dočekana u Kijevu, koji trpi svakodnevna noćna bombardiranja iz Rusije.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u posljednjim je tjednima više puta tražio isporuku Patriota, dok Moskva šalje rekordne količine dronova i projektila kako bi širila kaos i strah u ukrajinskim gradovima i naseljima, piše CNN.
Međutim, najava Donalda Trumpa sadržavala je malo konkretnih informacija, a brojna pitanja ostaju neodgovorena – koliko će ih Ukrajina dobiti, kada će stići i tko će ih točno isporučiti.
Što znamo o poznatom američkom sustavu protuzračne obrane:
Vrhunska tehnologija
Patriot (skraćenica za Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target) je ključni raketni obrambeni sustav američke vojske.
Svoju je učinkovitost nedavno dokazao prošlog mjeseca, kada je pomogao srušiti 13 od 14 iranskih projektila ispaljenih na američku zračnu bazu Al Udeid u Kataru.
Najnovije verzije presretača iz sustava Patriot mogu obarati dolazne balističke projektile kratkog dometa, krstareće rakete i dronove na visinama do 15 kilometara i udaljenostima do 35 kilometara.
Analitičari navode da jedna baterija Patriota može pokrivati između 100 i 200 kvadratnih kilometara, ovisno o broju lansera, terenu i drugim uvjetima. No, to nije velika površina u zemlji poput Ukrajine, čija ukupna površina prelazi 603.000 kvadratnih kilometara.
Zato Kijev traži više novih baterija sustava Patriot.
Jedna baterija sastoji se od šest do osam lansera, od kojih svaki može nositi do 16 presretača, uz fazni radarski sustav, zapovjedni centar i stanicu za proizvodnju energije – sve postavljeno na kamione i prikolice.
Otprilike 90 ljudi raspoređeno je na jednu bateriju, ali samo troje vojnika u zapovjedno-kontrolnom centru može upravljati sustavom u borbenim uvjetima, navodi američka vojska.
Visoka cijena
Baterija Patriota vrlo je skupa – kompletna postava s lanserima, radarima i presretačima košta više od milijardu dolara, prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS).
Jedan presretač može koštati i do 4 milijuna dolara, što njegovu upotrebu protiv jeftinih ruskih dronova, čija cijena može biti i svega 50.000 dolara, čini problematičnom – posebice kada Rusija u posljednjim napadima šalje stotine dronova svake noći.
Što se tiče najnovijeg transfera, američki dužnosnici rekli su da bi Patrioti mogli stići u Ukrajinu brže ako bi se preselili iz europskih NATO saveznika, a njih bi potom zamijenili sustavi kupljeni iz SAD-a.
Trump je rekao da bi neke ili sve od 17 baterija Patriota koje su naručile druge zemlje mogle vrlo brzo stići u Ukrajinu, navodi Reuters.
Prema izvješću Military Balance 2025 Međunarodnog instituta za strateške studije, šest NATO saveznika – Njemačka, Grčka, Nizozemska, Poljska, Rumunjska i Španjolska – posjeduje sustave Patriot u svojim arsenalima.
Nije čarobno rješenje
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je u ponedjeljak da bi nekoliko zemalja – uključujući Njemačku, Finsku, Dansku, Švedsku i Norvešku – moglo biti potencijalni dobavljači nove opreme, ali nije izričito spomenuo da bi Patriotsi dolazili iz tih zemalja.
Postoji zabrinutost, kako unutar vojske tako i izvan nje, da su zalihe američkih Patriota možda već previše rastegnute.
„To je naš najopterećeniji element snaga“, rekao je general James Mingus, zamjenik načelnika stožera američke vojske, tijekom razgovora u CSIS-u ranije ovog mjeseca.
Naveo je da je jedinica Patriota u Kataru, koja je branila bazu Al Udeid, raspoređena na Bliskom istoku već 500 dana – što predstavlja „vrlo opterećen element snaga“.
Ukrajina je izjavila da joj je potrebno 10 novih baterija Patriota kako bi se obranila od sve jačih ruskih napada projektilima i dronovima.
Kijev je već primio šest potpuno operativnih baterija Patriota – dvije iz SAD-a, dvije iz Njemačke, jednu iz Rumunjske i jednu zajedničku donaciju Njemačke i Nizozemske, prema britanskoj organizaciji za nadzor naoružanja Action on Armed Violence.
Analitičari upozoravaju da sami Patrioti ne mogu zaustaviti rusku invaziju na Ukrajinu.
Wesley Clark, umirovljeni američki general i bivši vrhovni zapovjednik NATO-a, rekao je za CNN da bi paket oružja trebao sadržavati više od sustava protuzračne obrane kako bi imao stvarni učinak na bojištu.
„Ako to želite doista zaustaviti, morate udariti Rusiju – i to duboko“, rekao je Clark. „Morate pogoditi strijelca, a ne samo strijele koje dolaze.“ prenosi N1.