Konaković: Bilo je dosta bitnih materijala koji su prohodni
U obraćanju nakon održane sjednice Vijeća ministara BiH, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković u utorak je naveo da je bilo materijala koji su prohodni, iako su prisutne tenzije na političkoj sceni.
- Imajući u vidu koliko smo ovih dana posvađani, sjednica je bila korektna. Usvojili smo oko 20 materijala. Uistinu je bilo dosta bitnih materijala koji su prohodni. Iskreno, znam što nam svima donose uvjetovanje i ultimatumi. Mislili smo da toga neće dolaziti. Pred nama su milijarde maraka i eura pomoći na europskom putu. Očekuje se od nas da taj novac zaslužimo i da on koristi građanima BiH. Plašim se da će nas ovakvi ultimatumi udaljiti tamo gdje smo nekada davno bili, ali i od boljeg života, izjavio je uz apel da te stvari političari, pa i Milorad Dodik, više ne rade.
Ministar Konaković naveo je i da je jedan od zakona koji je stopiran i Zakon BiH o vanjskim poslovima.
- Taj zakon o sudovima bio bi ocijenjen kao veliki iskorak BiH. Imamo moj Zakon o vanjskim poslovima koji nije prošao na Zastupničkom domu BiH. Argumenti ne stoje. Mi ćemo biti uporni, a oni koji obustavljaju morat će objasniti zašto to rade, poručio je.
Odgovarajući na novinarsko pitanje je li imao privatno komunikaciju s Dodikom, Konaković je naveo da je predsjednik RS-a s njime prestao komunicirati na način na koji su to ranije radili.
- Mislim da je i u tome problem. Ja zagovaram takvu vrstu razgovora. Išao sam u Banja Luku i trpio kritike. I opet bih i opet ću. Kod njega postoji i taj problem da je neinformiran. Mislim da nam nedostaje komunikacije. Ja sam čovjek komunikacije i reagiram kada bude pretjerano kritika. To neću dozvoliti, ni prema sebi, ni prema BiH, riječi suKonakovića koji je upozorio da nas sve ove političke tenzije zaustavljaju u bitnim procesima.
Staša Košarac, zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH i ministar vanjske trgovine, poručio je, pak, da SNSD i RS nisu odustali od usvajanja svih 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o BiH, ali u paketu.
Kako je naveo, svi suu "općoj zabludi" da je samo jedna strana ta koja može utvrđivati dnevni red a onda, kada se referira po tom dnevnom redu, netko to doživljava kao blokadu ili zastoj.
- Vrlo je jasna poruka RS-a, SNSD-a i njegovih političkih partnera. Mi jesmo za realizaciju svih 14 prioriteta i to kao paket, uključujući, naravno i Ustavni sud BiH, ponovio je.
Podsjetio je da je doneseno i rješenje da se osnuje radnu grupuali nema dogovora.
- I kada smo s partnerima na razini BiH otvoreno razgovarali o presudi Europskog suda za ljudska prava u pogledu konstitutivnosti, ni za tu temu nismo dobili adekvatan odgovor od partnera iz jednog dijela FBiH. Kada smo otvoreno pitali je li normalno i dobro za građane da dođe nelegitiman stranac koji nameće zakone, nisu imali odgovor. Kada smo ponudili Deklaraciju o suverenitetu, opet nismo dobili odgovor, rekao je navodeći da predstavnici RS-a uporno ukazuju na značaj razgovora predstavnika tri konstitutivna naroda i dva entiteta bez stranaca te da tu tražiti rješenje.
- Ne možemo raspravljati dok radna grupa ne predloži zakon o Ustavnom sudu i prestanku mandata stranih sudaca. Kolege iz dijela FBiH nisu imali stav Veleposlanstva SAD-a i nisu smjeli ništa reći, a onda su ušli u varijantu parcijalnog donošenja određenih odluka. Cijenimo da je to vrijeme daleko iza nas, rekao je uz uvjeravanje da će biti ponuđeno rješenje do početka listopada.
Nekada nam se čini da partneri nemaju suverenitet u donošenju odluka. RS ga ima i zato se vrtimo u krug, smatra Košarac koji tvrdi da ništa nije blokirano, ali da se ne može raspravljati jednostrano.