Dnevni.ba - PRELOADER

Konaković i Baerbock: Njemačka će biti više prisutna u BiH

17 Velj 2023


Konaković i Baerbock: Njemačka će biti više prisutna u BiH

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković danas i sutra učestvuje na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji na čijim marginama je jutros upriličen bilateralni susret sa ministricom vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Annalenom Baerbock.

om prilikom Konaković je istakao dugogodišnju uspješnu institucionalnu saradnju ove dvije države, te je naglasio da Njemačku vidi kao jednog od glavnih zagovornika Bosne i Hercegovine u Evropi.

Ministrica vanjskih poslova Njemačke, Baerbock, pozdravila je kandidatski status koji je BiH dobila, te je ukazala na nužnost provođenja reformskih procesa, u kontekstu implementacije 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.

Bilo je govora i o razvojnoj saradnji između Njemačke i BiH gdje je izražena spremnost obje strane da se nastavi raditi na njenom unaprijeđenju, s obzirom na to da je Njemačka jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera BiH.

Kao važne teme na kojima je potrebno nastaviti sarađivati, pomenute su i odbrana i sigurnost.

Najavljena je i veća prisutnost Njemačke, kako u Bosni i Hercegovini, tako i na Balkanu, te nedvojbena podrška evropskom putu naše države.

Vijesti BiH


BRČKO

U Brčkom pronađeno stotinu nelegalnih korisnika gradskog vododvoda

U proteklih mjesec dana uposlenici Radne jedinice Vodovod i kanalizacija JP „Komunalno Brčko“ evi...

15 Tra 2025

SVJETSKI DAN BORBE PROTIV ALKOHOLIZMA

Problem alkoholizma u porastu, u ZDK se trenutno liječi oko 280 osoba

Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona obilježio je 1. april i Svjetski dan borbe p...

01 Tra 2025

VREMENSKA PROGNOZA

FHMZBiH: Narednih dana pretežno oblačno, od subote popodne kiša

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab...

21 Ožu 2025