Dnevni.ba - PRELOADER

Konferencija o umjetnoj inteligenciji u BiH okupila veliki broj znanstvenika i stručnjaka

28 Svi 2024


Konferencija o umjetnoj inteligenciji u BiH okupila veliki broj znanstvenika i stručnjaka
Tehnološki park INTERA Mostar

Druga po redu znanstveno-stručna konferencija na temu "Umjetna inteligencija u BiH - istraživanje, primjena i perspektive razvoja", koja je u organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti i u suradnji s Tehnološkim parkom INTERA upriličena u utorak u Mostaru, okupila je veliki broj znanstvenika i stručnjaka.

Otvarajući konferenciju, federalna ministrica obrazovanja i znanosti Jasna Duraković istaknula je značaj umjetne inteligencije u suvremenom društvu kazavši da ona predstavlja neizostavan segment našeg svakodnevnog života, sa širokom primjenom, uključujući obrazovanje, medicinu, poljoprivredu, turizam, ekonomiju, gaming industriju, prepoznavanje govora, GPS sustave te sigurnosne sektore. 

- Naša je obveza osigurati da BiH ne zaostaje u tom tehnološkom napretku, rekla je ministrica Duraković ukazujući na kontinuirani rad Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti na razvoju znanstveno-istraživačke i istraživačko-razvojne djelatnosti u FBiH. Govorila je i o značaju različitih tema koje su dotaknute na konferenciji, nabrojavši pritom pitanja primjene umjetne inteligencije u tehnici i tehnološkom razvoju, u oblasti prava, sigurnosti i zdravstva te u obrazovanju i javnom prostoru. Ministrica je osobito istaknula značaj tehnološkog razvoja vođenog umjetnom inteligencijom koji ima potencijal transformirati bh. gospodarstvo, unaprijediti proizvodne procese, povećati efikasnost i otvoriti nove mogućnosti za inovacije. 

- Umjetna inteligencija može igrati ključnu ulogu u unaprjeđenju prava i sigurnosti te u unaprjeđenju zdravstvene zaštite. Također, uvođenje umjetne inteligencije u obrazovni sustav može personalizirati učenje, prilagoditi ga individualnim potrebama učenika te stvoriti dinamičnije i interaktivnije nastavne metode, ukazala je Duraković te pozvala istraživače, stručnjake, studente i sve zainteresirane da se pridruže naporima za daljnji razvoj umjetne inteligencije u BiH jer se zajedničkim naporima može ostvariti značaja napredak u toj oblasti koja nudi ogromne mogućnosti za budući razvoj zemlje. Najavila je i nastavak suradnje s INTERA TP uz ocjenu da je ovo itekako značajan projekt na kojem treba i dalje raditi te jačati tu platformu koja okuplja, prije svega, profesore, stručnjake, kompletnu akademsku zajednicu, mlade inovatore, znanstvenike i istraživače.

Direktor INTERA TP Vedran Šimunović naveo je da za konferenciju postoji izraziti interes znanstvenika u BiH, ali i inozemnih znanstvenika koji žele predstaviti neke nove stvari koje se razvilo u ovoj oblasti u posljednje dvije godine. - Ovu godinu bismo mogli proglasiti godinom umjetne inteligencije a svi ćemo, i u BiH, i u čitavom svijetu, uvidjeti njen značaj, poručio je Šimunović.

TEHNOLOGIJA


DRUŠTVENE MREŽE

Društvene mreže kao alat za rast i pozicioniranje malih biznisa

Društvene mreže su postale svakodnevica i nešto bez čega većina pojedinaca ''ne može'' živjeti, a...

6 h 23 min

ASML

ASML sve svoje nade polaže u AI

ASML-ov neto prihod poskočio je u razdoblju od siječnja do ožujka za 45,3 posto u odnosu na isto ...

17 Tra 2025

INTEL

Intel izdvojio Alteru i prodao 51% udjela investicijskoj tvrtki

Intel je objavio važnu poslovnu odluku koja uključuje njegovu podružnicu za proizvodnju čipova, p...

16 Tra 2025