Kup BiH: Veležova kriza se nastavlja (video)

07 Ožu 2024

U vrlo važnoj utakmici za jedne i druge, Široki Brijeg je na čitlučkim Barama s 2:1 savladao Velež. Pa ipak, bilo je to samo prvo od dva poluvremena u ovom četvrtfinalnom Kup dvoboju, donekle obilježenom i suđenjem.

Prvu utakmicu praktički je odgodila kiša. Jer je tadaprethodna utakmica Širokog (protiv Željezničara) zbog kiše pomaknuta za ponedjeljak i time došla previše blizu prvotnom terminu. Kiša ni jučer nije zaobišla čitlučke Bare, ali ovog se puta igralo. Na teškom terenu, bez neke posebne ljepote. A bolje se snašao – Široki koji je pobjedom 2:1 pred uzvrat u Mostaru ostvario možda ne presudnu, ali svakako opipljivu prednost.

Kontroverzno vodstvo Širokog

Bender, Pranjić, Mužek, Prusina, Mašić, Mišić, Bagarić, Lukić, Matić, Ćavar i Kuprešak, krenuli su jučer za Široki, boje Veleža od prve minute branili su Duka, Oreč, Halilović, Hrkač, Suljić, Mlinarić, Peco, Šikalo, Domić, Džafić i Vehabović. Od prve je minute bilo jasno da ćemo gledati dva drukčija pristupa – Široki koji će igrati jednostavnije, više na kontre, i Velež koji će težiti igri, ali tako na teškom terenu i komplicirati.

Igrala se 24. minuta kada je postalo definitivno jasno da je filozofija Širokog – bolja, efektnija. Suljić je izgubio jednu loptu na sredini terena, uzalud je tražio prekršaj… jer Pranjić je bez puno izmotavanja poslao dugu loptu za Lukića koji je zabio za 1:0. Bilo je to doduše vrlo kontroverzno vodstvo, budući da je Lukić možda bio u zaleđu, a loptu je vidno primirio rukom.

Mogao je par minuta kasnije Ćavar povećati na 2:0, ali nije bio precizan, dok je najbolja prilika blijedog Veleža zabilježena u samoj završnici prvog dijela, kada je Peco pod kontaktom pao u šesnaest domaćih, ali sudac Dražen Marić nije vidio jedanaesterac.

Capan poništio penal Hrkaća

Suljić i Mlinarić ostali su na poluvremenu u svlačionici, a Šturm i Pršeš poslani na teren na startu drugog dijela u kojem je Dean Klafurić krenuo po gol – kojeg Velež prethodno nije zabio u tri dosadašnja proljetna meča u prvenstvu. Klafurić je na poluvremenu slobodno mogao zatražiti i agresivniji Velež, koji je u prvom dijelu napravio samo tri prekršaja, a to je čini se i dobio, budući da su Mostarci početkom nastavka odlučnije krenuli prema naprijed.

A to im se isplatilo u 66. minuti, kada je Ante Hrkać pogodio s bijele točke, prethodno čemu je Marić prekršaj Ćavara na Čaiću okarakterizirao kao najstrožu kaznu – što je djelovalo i kao moguća kompenzacija za vodstvo Širokog, budući da se Čaić zapravo sapleo od nogu kapetana Širokog.

Kako god bilo, bio je to prvi gol Veleža nakon više od 350 minuta posta, ali radost je kratko potrajala – jer devet minuta kasnije uslijedio je eurogol Marka Capana.

Uzvrat se na stadionu Rođeni igra se za sedam dana, kada i tri preostala četvrtfinala.

Piše: Slaven Nikšić