Dnevni.ba - PRELOADER

Kurti o dijalogu sa Srbijom: Imamo sporazum koji treba implementirati

10 Ruj 2024


Kurti o dijalogu sa Srbijom: Imamo sporazum koji treba implementirati
Albin Kurti

Premijer Kosova Albin Kurti je tokom posjete Sjevernoj Mitrovici izjavio da nema nikakve detalje oko najave sastanaka glavnih pregovarača u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, te dodao da sporazum već postoji i da se on mora implementirati na terenu, javlja FENA. 

"Međutim, Beograd ne priznaje sporazum koji je prihvatio. Sada su uvidjeli da veliko-srpskoj ideologiji taj sporazum ne odgovara. Ja mislim da treba da poštujemo taj osnovni sporazum od februara prošle godine i da ga implementiramo", rekao je Kurti novinarima, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Kosovo i Srbija su februara prošle godine prihvatili Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa, dok je u martu usaglašen i Aneks dokument za njegovu implementaciju. U međuvremenu su strane izrazile rezerve, odnosno Kosovo je insistiralo da se taj sporazum potpiše dok je Srbija iznijela svoje crvene linije kada je riječ u učlanjenju Kosova u međunarodnim organizacijama.

Specijalni izaslanik EU za dijalog, Miroslav Lajčak je prošle sedmice boravio u Prištini nakon čega je izjavio da je postignut dogovor o novoj rundi dijaloga glavnih pregovarača Beograda i Prištine Petra Petkovića i Besnika Bisljimija. Nije precizirao kada će taj sastanak biti održan.

REGIJA


Studenti u Srbiji najavili novu strategiju: Evo što podrazumijeva akcija "Marička“

Studenti FTN-a u blokadi večeras su najavili novu akciju. Kako je objavljeno na službenom profil...

57 min

ZAGREB

U bazenu u Zagrebu se utopilo dijete (7)

JUČER oko 11.40 sati na području Maksimira, u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojega se nalazi...

2 h 34 min

IVICA DAČIĆ

Dačić: Svi mostovi u Beogradu su prohodni; tužiteljstvo pojačalo dežurstva

U gradovima diljem Srbije studenti i zborovi građana blokiraju raskrižja i ulice koje policija uk...

8 h 38 min