Lana Pudar 'osvaja' svijet, Mostar i dalje čeka bazen

Dok nosi zastavu Bosne i Hercegovine na najvišim svjetskim i europskim postoljima, u svom rodnom gradu Mostaru, Lana Pudar i dalje nema "obećani olimpijski bazen".
Uspjesi bh. plivačice Lane Pudar inspirirali su prije nekoliko godina federalne i županijske vlasti da krenu u izgradnju bazena, no to gradilište još ne izgleda kao mjesto koje će uskoro ugostiti europsku prvakinju i sve one koji sanjaju njene snove. A mnogo ih je u Mostaru, piše Radio Slobodna Europa.
Lana Pudar je polovinom kolovoza 2022. godine osvojila zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u Rimu, u disciplini delfin.
Pudar je dobitnica i državne nagrade za sport Bosne i Hercegovine (BiH) 2022. godine.
U međuvremenu, Lana svoju karijeru nastavlja u Americi, ali će i dalje plivati za Bosnu i Hercegovinu.
"Želimo da vidimo šta se sve ona može napraviti u nekim idealnim uvjetima, jer ovo je ovdje ne samo u Mostaru, u BiH, nego u cijeloj regiji daleko od idealnih uvjeta za razvoj vrhunskog plivanja i razvoj plivača", kazao je za Radio Slobodna Europa, trener Lane Pudar i predsjednik plivačkog kluba "Orka", Damir Đedović.
U Mostaru djeluju tri plivačka kluba - "Orka", "Velež" i "Zrinjski".
Njihovi plivači trenutno treniraju na istom bazenu, a to je sveučilišni bazen u kampusu u Rodoču. Riječ je o bazenu koji je napravila bivša JNA kao dio vojne gimnazije i gdje se odvijalo školovanje pilota.
"Taj bazen je daleko od nečega što je potrebno za vrhunsko plivanje", kaže za RSE, Damir Đedović, predsjednik Plivačkog kluba "Orka" i trener Lane Pudar. Dodaje da se svi treninzi odvijaju u 25 metarskom bazenu.
"Uvjeti su vrlo skromni, taj bazen nije tog kapaciteta da može da odgovori svim tim zahtjevima. Mi imamo u našim klubovima između 700 i 1.000 djece. To je ogroman broj djece koji se bavi takmičarskim plivanjem, školom plivanja ili rekreativnim plivanjem", kaže Đedović.
Cjelokupna vrijednost izgradnje Olimpijskog bazena u Mostaru procjenjuje se na oko 20 milijuna maraka (oko 10 milijuna eura), pri čemu se financiranje odvija u dvije faze.
U kojoj je fazi izgradnja bazena?
Na izgradnji bazena do sada su urađeni, osim pripremnih radova lokacije, i konstrukcija objekta, krova i fasade.
To je, inače, prva faza čiji završetak se očekuje u srpnju. To za RSE kažu iz Grada Mostara, odnosno Direkcije za izgradnju Kulturnog- sportskog centra u Mostaru.
Ugovor za izvođenje prve faze radova, potpisan je početkom rujna 2023. godine između građevinske firme Hering i Grada Mostara.
Prema tom ugovoru, rok za završetak prve faze radova bio je 18 mjeseci, odnosno ožujak 2025. godine.
"Ako vi uzmete u obzir da se gradska dvorana u Mostaru gradi od 1985. godine i da je još uvijek nije izgrađena. Trebamo se staviti u realne okvire. Koliko god ti i realni okviri nama ovdje smetali i bili nekad i nelogični. Treba se opet pogledati gdje živimo, i kakva nam je sredina. Budući da kod nas rijetko šta ide po nekom ugovaranom roku, nije iskreno bilo za očekivati da će i ovo", kazao je za Radio Slobodna Europa trener Lane Pudar, Damir Đedović.
Rok za završetak druge faze planiran je za kraj 2027. godine a ona predviđa građevinsko-zanatske radove, instalacije, tehnologiju vode, opreme i parter.
Vlada do sada za bazen osigurala više od 30 milijuna maraka
Vlada Federacije BIH je za vrijeme mandata Fadila Novalića, koji je u zatvoru zbog korupcije, na sjednici početkom kolovoza 2022. usvojila je odluku kojom je za izgradnju bazena u Mostaru namijenjen 4,1 milijun eura.
Novac će, kako je tada definirano, biti isplaćivan "u najmanje tri tranše".
Nakon toga, Vlada Federacije je 2023. 2024. i 2025. godine u budžetima namijenila, također, po četiri milijuna eura za ovaj projekat.
Prema ovim podacima ukupno je u ove četiri godine Vlada izdvojila 32 milijuna maraka (oko 16 milijuna eura).
Iz Federalnog Ministarstva kulture i sporta su za RSE kazali da dinamika radova "ovisi od izvođača radova", kao i da su u protekle dvije godine za izgradnju Olimpijskog bazena u Mostaru u budžetu planirana sredstva u iznosu od 16 milijuna maraka (oko osam milijuna eura), a uplaćeno je šest milijuna i 700 tisuća maraka (više od 3 milijuna eura).
Iz Grada Mostara su naveli za RSE da je od početka projekta iz federalnog budžeta izdvojeno 7, 7 milijuna maraka (3,85 milijuna eura), dok je Grad Mostar osigurao dio sredstava za rentu i uređenje zemljišta.
Prijedlogom Okvirnog budžeta Grada Mostara 2023. – 2025. predviđeno je po 500.000 eura godišnje za izgradnju bazena.
'Sumnje u plan utroška sredstava za izgradnju bazena'
U izvještaju o financijskoj reviziji o izvršenju budžeta Federacije BiH za 2023 godinu, utvrđeno je da u financijskom zahtjevu Ministarstva kulture i sporta, prilikom planiranja budžeta, nije postupljeno u skladu sa Zakonom o budžetu Federacije BiH u dijelu koji se odnosi, kako je navedeno, na kapitalne transfere drugih nivoa vlasti za izgradnju bazena u Mostaru.
U izvještaju je istaknuto da nije prezentirana ni dokumentacija na osnovu koje je Ministarstvo planiralo potrebna sredstva, niti su u financijskom zahtjevu prilikom planiranja budžeta detaljno obrazloženi opis i ciljevi ovih programa.
Navedeno je i da su programi utroška sredstava doneseni, a da za to nije utvrđena spremnost projekta za realizaciju, kao ni procjena radova i usluga koji će se izvršiti u posmatranom periodu.
"A to je osnovni plan zbog kojeg realizacija ne prati utvrđeni plan utroška sredstava", navodi se u izvještaju.
U izvještaju o radu Ministarstva kulture i sporta FBiH za 2022. godinu navedeno je kako je u zahtjevima za izgradnju bazena u Mostaru navedena samo ukupna vrijednost projekta, bez vremenskog roka, odnosno završetka realizacije projekta.
Ističe se i da je u budžetu za 2022. godinu za izgradnju bazena, također, planirano osam milijuna maraka (oko četiri milijuna eura), a da je realizirano samo milijun maraka (oko pola milijuna eura).
Što se tiče planiranih i realiziranih sredstava kapitalnih transfera u 2023. godini, navedeno je da je transferom iz budžeta bilo planirano osam milijuna maraka (oko četiri milijuna eura), a realizirano svega dva milijuna i šesto tisuća (oko 1,3 milijuna eura).