Dnevni.ba - PRELOADER

Legalizacija smrti po izboru? Francuska pred povijesnom odlukom

27 Svi 2025


Legalizacija smrti po izboru? Francuska pred povijesnom odlukom
Francuska

Francuska Nacionalna skupština odlučuje o prijedlogu zakona koji bi mogao promijeniti način na koji društvo pristupa smrti i patnji teško bolesnih osoba. Riječ je o zakonu kojim bi se legalizirala aktivna pomoć pri umiranju – pod strogo definiranim uvjetima – što uključuje i mogućnost eutanazije. Tema je iznimno osjetljiva i izaziva snažne podjele među zastupnicima, zdravstvenim radnicima, ali i u cijelom društvu

Prema prijedlogu, pravo na pomoć pri umiranju imat će punoljetne osobe koje su francuski državljani ili imaju stalni boravak u Francuskoj. Osnovni uvjet bit će dijagnoza neizlječive i smrtonosne bolesti u uznapredovaloj ili završnoj fazi, koja izaziva patnje koje se više ne mogu ublažiti.

Dodatno, pacijent mora biti u jasnom mentalnom stanju kako bi osobno izrazio svoju želju za okončanjem života. Nije predviđena mogućnost da obitelj ili liječnici donesu takvu odluku umjesto njega.

Dvije metode, ali samo jedna kao pravilo
Zakon razlikuje dvije metode: potpomognuto samoubojstvo i eutanaziju. Prvotno se pacijentima željelo ponuditi izbor, no nakon brojnih rasprava uvedeno je pravilo da pacijent mora sam uzeti smrtonosnu tvar – čime se naglašava osobna odgovornost i odluka.

Eutanazija, odnosno primjena smrtonosne supstance od strane liječnika ili njegovatelja, dopuštena je isključivo ako je pacijent fizički spriječen sam to učiniti.

Ministrica zdravstva Catherine Vautrin istaknula je da se želi izbjeći stvaranje sustava u kojem bi netko drugi donosio odluku o životu i smrti. ‘Taj posljednji čin mora izvesti sam pacijent’, naglasila je.

Zdravstveni radnici neće biti prisiljeni sudjelovati

Poput zakona o pobačaju, i ovaj zakon uključuje klauzulu o prizivu savjesti. To znači da nijedan liječnik, medicinska sestra ili njegovatelj neće biti obvezan sudjelovati u postupku ako se s njime ne slaže iz osobnih ili vjerskih razloga.

Međutim, ako odbije pružiti pomoć, zdravstveni djelatnik imat će obvezu pacijenta uputiti drugome koji je spreman to učiniti.

Palijativna skrb kao nužan paralelni korak
Istodobno s ovim zakonom, u proceduru je pušten i poseban zakon o poboljšanju palijativne skrbi u Francuskoj. Iako se prvotno planiralo objediniti oba prijedloga, odlučeno je da se o njima glasa zasebno, kako bi se omogućilo temeljitije rasprave o svakom aspektu.

Cilj je istaknuti da pomoć pri umiranju nije zamjena za kvalitetnu palijativnu skrb, nego posljednje moguće rješenje kad ni ona više ne može olakšati patnju.

Podjele i protivljenja – i unutar vladajuće stranke

održava legalizaciju pomoći pri umiranju, ne isključuje mogućnost referenduma ako se u zakonodavnom procesu pojavi zastoj.

‘U slučaju blokade, referendum bi mogao biti rješenje’, izjavio je Macron sredinom svibnja u intervjuu za televiziju TF1.

Prema pisanju Le Mondea, zakon će pred Senatom biti na dnevnom redu tek najesen. Do tada će se rasprava o pravu na dostojanstvenu smrt sigurno dodatno zaoštriti, prenosi Tportal.

 

Vijesti iz svijeta


KRALJ CHARLES

Kralj Charles u Kanadi: Ovo je jaka i slobodna zemlja

BRITANSKI kralj Charles III. je u govoru održanom za vrijeme simboličnog posjeta Kanadi, tijekom ...

27 Svi 2025

VATIKAN

Vatikan se ponovo nudi kao domaćin ukrajinsko-ruskih pregovora

VATIKAN je ponovio ponudu da bude domaćin mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, nakon &sca...

27 Svi 2025

Berlin upozorio Izrael: Ne koristite antisemitizam kako biste vršili pritisak na nas

JEMAČKI ministar vanjskih poslova Johann Wadephul upozorio je izraelsku vladu da ne koristi optuž...

27 Svi 2025