Dnevni.ba - PRELOADER

LUKSUZ Jaja u BiH poskupljuju čim prođu uskršnji praznici

31 Ožu 2025


LUKSUZ Jaja u BiH poskupljuju čim prođu uskršnji praznici

BANJA LUKA - Konzumna jaja u Bosni i Hercegovini, proizvedena na farmama koka, sigurno će poskupiti nakon uskršnjih praznika, poslije 20. travnja.
Ovo je za Fenu potvrdio Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS-a, koji kaže da se ne može reći za koliko će jaja poskupiti.

Tvrdi da su dva glavna razloga za poskupljenje jaja.

- Došlo je do rasta ulaznih cijena u proizvodnji, prije svega stočne hrane i električne energije, ali, povećena je i cijena rada. To je nama povećalo cijenu troškova u proizvodnji - dodaje on.

Drugi razlog kojim se živinari vode u namjeri da povećaju cijene konzumnih jaja je to što su, kako tvrde, cijene u BiH najniže u regiji, odnosno u poređenju s Crnom Gorom i Hrvatskom. Međutim, cijena jaja u BiH i Srbiji je na istom nivou.

Miličić tvrdi da je prosječna cijena jaja po komadu 0,20 KM, dok je, po računici Zavoda za statistiku, prosječna cijena po komadu 0,40 KM, u veljači.

Na konstataciju da je u prodavnicama pakiranje od 10 komada jaja preko 3 i 4 KM, Miličić kaže da ima i jeftinije i da treba samo obratiti pažnju.

- Čitao i sam i neke izjave da je na banjalučkoj tržnici 10 komada 6 KM. To ne mogu komentirati, pitanje je koliko je to ruku prošlo od proizvodnje - poručuje Miličić.

Inače, domaća jaja koja prodaju domaćice sa sela koštaju 0,50 do 0,70 KM po komadu.

Biznis


CIJENE HRANE NA GODIŠNJOJ RAZINI VEĆE ZA SKORO DEVET POSTO

Bh. vlasti svojim odlukama hrane inflaciju, u travnju cijene 'skočile' za 3,4 posto

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Ekonomija u nekoj državi skup je cijelog niza odluk...

1 h 10 min

Mahmuzić: Suradnja sa supervizorskim institucijama matičnih zemalja banaka koje posluju u BiH ključna za sprječavanje kriznih situacija

BEČ - Direktor Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, Jasmin Mahmuzić, upozorio j...

28 Svi 2025

WALL STREET

Snažan skok Wall Streeta. "Ulagači su shvatili Trumpa"

Na Wall  Streetu su jučer najvažniji indeksi snažno porasli na krilima pojačanog apetita investi...

28 Svi 2025