Dnevni.ba - PRELOADER

Mirnom šetnjom u Sarajevu studenti traže odgovornost zbog stradalih u poplavama u BiH

23 Velj 2025


Mirnom šetnjom u Sarajevu studenti traže odgovornost zbog stradalih u poplavama u BiH

Mirnom šetnjom od Sebilja u starom dijelu Sarajeva do zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine, grupa studenata i građana prosvjedolvala je 23. veljače - tražeći pravdu i odgovornost za stradanja u poplavama, koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu početkom listopada prošle godine.

Porukama "Mi smo vaša poplava", "Hoće li ta promjena" i "Pravda", studenti i građani poručili da zahtijevaju odgovor nadležnih i adekvatne sankcije

U poplavama i klizištima koji su pogodili Hercegovinu i centralni dio BiH, 4. listopada prošle godine, poginulo je 27 osoba. Ukupna šteta u Donjoj Jablanici, Konjicu, Kreševu, Fojnici i Kiseljaku, mjestima koja su bila zahvaćena poplavama, iznosi 270 milijuna konvertibilnih maraka.

"Ovo nije samo borba za žrtve poplava, ovo je borba za pravednije društvo u kojem odgovorni snose posljedice za svoje postupke", poručili su studenti koji su inicirali i ranija okupljanja istim povodom u Sarajevu.

Zahtjevi su isti, a među njima je sankcionisanje odgovornih za rad kamenoloma u Donjoj Jablanici, koji je obuhvaćen tužilačkom istragom zbog sumnje da je mogao pokrenuti klizište u kojem su ljudi stradali, a imovina uništena.

Jablanica, gradić na jugu BiH, bio je najviše pogođen prošlogodišnjim poplavama i klizištima iza kojih je ostalo 19 žrtava.

Četiri mjeseca nakon poplava poznato je samo da su većinu stradalih ugušili zemljani nanosi, što je u svom priopćenju potvrdilo i Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanske županije.

Naveli su kako su u toku istražne radnje čiji je cilj utvrđivanje postojanja osnova sumnje o počinjenju krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja.

Sudionici prosvjeda poručili su da očekuju procesuiranje nadležnih koji nisu djelovali preventivno kako bi spriječili pogibiju, kao i reviziju dozvola za rad svih kamenoloma u BiH.

Nadležni u Vladi Federacije BiH tvrdili su da je obrušavanje kamenoloma mogući uzrok velikog broja žrtava u Donjoj Jablanici.

Kamenolom od koga se nakon tragedije ograđuju svi nivoi vlasti, počeo je s radom 2002. godine, a dokumenti, u koje je RSE imao na uvid, pokazuju da je, po svemu sudeći, do 2008. godine imao dozvolu vlasti entiteta Federacija Bosne i Hercegovine.

Na prosvjedima je zatraženo i javno objavljivanje trošenja novca, kako iz budžeta Federacije BiH, tako i donacija pristiglih za sva poplavljena područja, piše RSE.

BIH


HDZ BIH SE NADA 'ČUDU': Dom naroda PSBiH danas o izmjenama Izbornog zakona BiH, posljednje točke smjene kadrova SNSD-a

SARAJEVO  - Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi na sjedni...

50 min

Kamiondžije udarile novu pljusku Miloradu Dodiku

Pučista Milorad Dodik nije uspio personalno očerupati državne institucije, jer je nekoliko tisuća...

59 min

SIPA šalje izvještaj Sudu BiH protiv pripadnika MUP-a RS: Spriječili uhićenje Dodika upotrebom sile

Inspektori Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) pokušali su večeras uhititi...

23 Tra 2025