MOSTAR Rekonstrukcija sportske dvorane Dječjeg doma važna za promociju i razvoj sporta u gradu
Postavljanjem novog poda, uređenjem pristupne staze za osobe s invaliditetom, te postavljanjem nove kamene obloge Dječji dom Mostar poboljšao je uvjete u sportskoj dvorani koju koriste brojni sportski klubovi i škole iz Mostara.
Ravnateljica Dječjeg doma Mostar Dalida Demirović tim povodom naglasila je da Dom želi stvoriti adekvatan prostor za zabavu, edukaciju i podršku djeci, ali i široj lokalnoj zajednici. Prostorije Doma, odnosno sportsku dvoranu pored djece koja tu borave koriste brojna udruženja i škole iz Mostara. Sportski savez Mostar suradnju s Domom uspostavio je prije 15 godina u potrazi za dvoranom za sportske klubove, ali i za organizaciju školskih sportskih natjecanja, priopćeno je iz Dječjeg doma Mostar.
'Postavljanjem nove podloge, kamene obloge, kao i rampe za osobe s invaliditetom uvelike se poboljšala sigurnost korisnika, uvjeti za trening, a posebno se olakšava rad klubovima koji brinu i rade s osobama s invaliditetom', kazao je viši sportski menadžer Sportskog saveza Grada Mostara Dženan Šuta.
SDIO 'Neretva' jedan je od klubova koji redovno koriste sportsku dvoranu Doma. Ovaj klub pomaže osobama s invaliditetom u Mostaru da kroz sport prihvate vlastiti invaliditet, te im olakšava proces rehabilitacije i resocijalizacije.
'Unaprjeđenje infrastrukture doma omogućit će našim članovima kvalitetnije treninge sjedeće odbojke što će zasigurno očuvati i poboljšati psihofizičku sposobnost i zdravlje naših članova', kazao je predsjednik SDIO 'Neretva' Mostar Velija Klepo.
Šuta je naglasio da nedostatak sportske infrastrukture u Mostaru predstavlja veliki problem u radu brojnih sportskih kolektiva, te je izrazio nadu da će realizirana rekonstrukcija biti od velike koristi za promociju i razvoj sporta i fizičke aktivnosti u Mostaru. Sredstva potrebna za uređenje sportske sale osigurana su kroz projekt 'Mostar - Prostori koji pokreću', kojeg financira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a implementira 'People in Need' s lokalnim partnerima. U prvoj fazi projekta, postavljanjem rasvjetnih tijela unutar kompleksa Doma, povećana je sigurnost korisnika Doma, a izgradnjom pristupne rampe u administrativnoj zgradi korisnicima, ali i posjetiteljima, s invaliditetom omogućen je adekvatan ulaz u zgradu.
'Gostujući timovi iz Lukavca i Brčkog imaju članove u kolicima. Ove sezone oni će ući u sportsku salu kao i svi drugi natjecatelji. Postojanje zakonski obvezne pristupne rampe također će omogućiti osobama u kolicima koje su zainteresirane za ovaj sport da postanu dio našeg tima', kazao je Klepo.
Dječji dom djeluje u Mostaru od 1962. godine, pruža skrb djeci bez roditeljske brige, djeci u stanju socijalne potrebe i djeci čiji je razvoj ometen obiteljskim prilikama. Svoj dom tu pronalaze djeca iz cijele BiH. Trenutno u Domu boravi 37 djece u rasponu od tri do 25 godina. Korisnici su podijeljeni u četiri skupine na temelju dobi i drugih unaprijed određenih predispozicija, te su pod stalnim nadzorom njegovatelja čiji rad oponaša život u obitelji.