Dnevni.ba - PRELOADER

Može li umjetna inteligencija preuzeti ulogu izvršnih direktora?

14 h 6 min


Može li umjetna inteligencija preuzeti ulogu izvršnih direktora?
AI kao CEO

Empirijski dokazi o uspješnosti umjetne inteligencije (AI) kao izvršnog direktora su vrlo oskudni. Međutim, eksperiment na Cambridge Judge Business Schoolu pružio je nove uvide. Studija, koja simulira automobilsku industriju, pokazuje kako AI može unaprijediti donošenje strateških odluka. AI je poboljšao performanse sudionika u postizanju tržišnog udjela i profitabilnosti.

Na prvi pogled, zamjena ljudskih CEO-a umjetnom inteligencijom čini se riskantnom idejom, piše portal Financije. Umjetna inteligencija povremeno generira netočne ili neprikladne informacije, što nije poželjno u upravljanju kompleksnim poslovanjem. Uloga izvršnih direktora zahtijeva balansiranje interesa, predviđanje trendova i donošenje strateških odluka. Pitanje je, čak i uz humor, tko bi bio kriv za neuspjehe pod zaposlenicima AI šefova?

Ipak, umjetna inteligencija transformira industrije koje zahtijevaju preciznost i kreativnost. Primjeri poput AlphaFolda u biofizici ili Codexa u programiranju dokazuju kako umjetna inteligencija već rješava složene izazove. Stoga, pitanje je samo vremena kada će se AI koristiti u širim menadžerskim ulogama. Uloga CEO-a mogla bi postati još jedno područje u kojem AI pruža podršku ili konkurira.

Eksperiment s AI izvršnim direktorom
Eksperiment je trajao od veljače do srpnja 2024. i uključivao 344 sudionika. Sudjelovali su studenti i rukovoditelji, dok je AI bio GPT-4.0, jezični model OpenAI-ja. Eksperiment su vodili stručnjaci sa Sveučilišta Cambridge i tvrtke Strategize.inc. Kroz gamificiranu simulaciju replicirani su izazovi s kojima se suočavaju izvršni direktori. Simulacija je bila digitalni model američke automobilske industrije, uključujući realne podatke o prodaji, tržišnim pomacima i ekonomskim trendovima.

Sudionici su donosili odluke tijekom rundi simulacije, svaka predstavljajući fiskalnu godinu. Cilj igre bio je “preživjeti” dok se istovremeno povećava tržišna kapitalizacija. Odluke su se temeljile na ključnim pokazateljima uspješnosti i održivom rastu. Nakon što su sudionici završili svoj red, kontrolu nad simulacijom preuzimao je GPT-4.0. Njegova izvedba uspoređivana je s najboljim ljudskim sudionicima.

Rezultati i usporedba izvedbe
GPT-4.0 je često nadmašivao ljudske sudionike u ključnim metrima kao što su profitabilnost i tržišni udio. Dizajnirao je proizvode precizno, optimizirao troškove i brzo reagirao na tržišne promjene. Međutim, virtualna ploča brže ga je blokirala zbog slabosti u suočavanju s nepredvidivim šokovima. Studenti su prilagodili strategije dugoročnim izazovima, dok je AI previše fokusiran na kratkoročne dobitke.

Nepredvidivi događaji poput pandemije COVID-19 uzrokovali su poteškoće za AI. Studenti su osigurali fleksibilnost, minimizirali rizike i prilagodili strategije promjenama. Umjetna inteligencija, iako sposobna za brzu analizu, nije mogla predvidjeti kompleksne tržišne šokove. Zanimljivo, rukovoditelji su podlegli istim zamkama kao i umjetna inteligencija, pokazujući slične slabosti.

Ključni zaključci eksperimenta
Unatoč ograničenjima, GPT-4.0 je demonstrirao impresivne sposobnosti kao strateški alat. AI može ponuditi jedinstvene i kreativne pristupe strategiji kada se pravilno koristi. Kvaliteta podataka ključna je za uspješnost AI-a u donošenju odluka. Organizacije moraju izgraditi robustnu infrastrukturu podataka kako bi AI mogao ostvariti puni potencijal.

Učinkovitost koju nudi AI dolazi s rizicima, osobito kada strategije nisu prilagođene nepredvidivim situacijama. Osim toga, problem odgovornosti za AI odluke ostaje neriješen. AI sustavi zahtijevaju transparentne zaštitne mehanizme kako bi spriječili neetične ili neodgovorne odluke.

Uspon AI u ulozi izvršnih direktora mogao bi disruptirati strateško savjetovanje. Tvrtke poput McKinsey-a mogle bi se suočiti s konkurencijom AI sustava prilagođenih poslovnim potrebama. Međutim, potpuno preuzimanje uloga CEO-a od strane AI nije izgledno u skorijoj budućnosti.

Sinergija između AI i ljudskih lidera
Najveća vrijednost umjetne inteligencije nije u zamjeni ljudskih izvršnih direktora, već u njihovom osnaživanju. Automatizacijom analize podataka i modeliranjem složenih scenarija, umjetna inteligencija omogućuje liderima fokus na ključne aspekte poslovanja. Strateško promišljanje, empatija i etičke odluke ostaju područja u kojima ljudi nadmašuju umjetnu inteligenciju.

Budućnost vodstva leži u hibridnom pristupu, gdje umjetna inteligencija i ljudske sposobnosti djeluju u sinergiji. Adaptabilnost i fleksibilnost bit će ključne osobine uspješnih lidera budućnosti. Oni koji prihvate ovu sinergiju imat će konkurentsku prednost na tržištu. AI nije suparnik, već partner u donošenju boljih odluka.

TEHNOLOGIJA


JEDNOGODIŠNJI ROK ZA PRILAGODBU

Australija zabranjuje djeci pristup društvenim mrežama, kazne milijunske

CANBERRA - Društvene mreže mogle bi biti kažnjene s više od 30 milijuna eura ako ne...

10 h 52 min

TIKTOK

Australija uvodi milijunske kazne društvenim mrežama zbog pristupa mlađima od 16

Društvene  mreže mogle bi biti kažnjene s više od 30 milijuna eura ako ne uspiju spriječiti pris...

11 h 29 min

ANDROID TELEFONI

Upozorenje zbog opasnog softvera: Hakeri mogu gotovo u potpunosti preuzeti kontrolu nad mobitelom!

Android telefoni postali su meta novog napada zlonamjernog softvera koji hakerima omogućuje da pr...

19 Stu 2024