Dnevni.ba - PRELOADER

Nakon Austrije i Njemačke, izgleda da će još dvije zemlje EU uvesti sankcije Dodiku

09 Svi 2025


Nakon Austrije i Njemačke, izgleda da će još dvije zemlje EU uvesti sankcije Dodiku
Milorad Dodik

Nakon što su Austrija i Njemačka odlučile uvesti sankcije Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i lideru SNSD-a, još dvije članice Europske unije – Poljska i Estonija – ozbiljno razmatraju isti potez, doznaje Srpskainfo iz pouzdanih diplomatskih izvora.

Osim Dodika, na meti novih sankcija mogli bi se naći i predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić te entitetski premijer Radovan Višković.

Ove najave dolaze kao rezultat intenzivnog diplomatskog pritiska koji posljednjih mjeseci provode Velika Britanija i više članica EU, uz ocjenu da Dodik destabilizira Bosnu i Hercegovinu i ruši njezin ustavni poredak.

BiH je, kako se saznaje, bila jedna od ključnih tema neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova Europske unije i zemalja kandidata za članstvo u EU, održanog jučer u Varšavi.

Britanski državni sekretar za vanjske poslove David Lammy, koji je sudjelovao na sastanku, zalagao se za čvršći i „agresivniji pristup“ prema vlastima Republike Srpske, a posebno prema Dodiku. Navodno je istaknuo kako je u redovnoj komunikaciji s američkim državnim tajnikom Markom Rubiom, što upućuje na koordiniranu „britansko-američku ofenzivu“ prema BiH.

– Jedini koji su u Varšavi stali u obranu Milorada Dodika, i to vrlo blago, bili su šef diplomacije Srbije Marko Đurić i mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó – navodi izvor.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković nazvao je Dodika separatistom te podsjetio na njegov jučerašnji poziv na linč zastupnika Nebojše Vukanovića, na što su i Đurić i Szijjártó ostali bez odgovora.

Nezadovoljstvo nekih diplomata navodno nije zaobišlo ni Dragana Čovića, čija se uloga također dovodi u vezu s trenutačnom političkom krizom u BiH.

Da je Republika Srpska bila jedna od ključnih tema razgovora u Varšavi, potvrdio je i sam ministar Đurić, izjavivši kako pritisak na vodstvo RS-a, posebno na Dodika, raste.

– Sve je više onih koji jasno i otvoreno iskazuju taj pritisak – rekao je Đurić.

BIH


MED

Pčelari u BiH se suočavaju s posljedicama klimatskih promjena

Nepovoljni klimatski uvjeti sve više se negativno odražavaju na pčelarstvo na području općine San...

58 min

Reformska agenda: Što stoji na putu pristupa BiH dodatnim sredstvima EU?

Dok susjedne države već povlače prve milijunske tranše iz Plana rasta za Zapadni Balkan, B...

1 h 3 min

ULIZIVANJE TRUMPU: Dodik nudi RS za smještaj migranata deportiranih iz SAD-a – ne želi 'islamiste' iz EU-a

Piše: V.S.Herceg  mostar@dnevni-list.ba Stavovi predsjednika RS-a i ujedno vladaju...

1 h 16 min