Napraviti okvir za borbu protiv izbornih prijevara
U organizaciji Inicijative za monitoring EU integracija u BiH i uz potporu National Endowment for Democracy (NED) i Zaklade Heinrich Böll Sarajevo, u ponedjeljak je u Sarajevu održana konferencija na temu “Stari izazovi, nove perspektive: Europski put BiH“, za koju je direktor Vanjskopolitičke inicijative (VPI) BH Haris Ćutahija ocijenio da se održava u specifičnom trenutku u smislu globalnih tokova.
Ćutahija je, uz opasku da je evidentan izvjestan zamor unutar EU-a u procesu proširenja, naveo i da su unutar EU-a i prije sukoba u Ukrajini krenuli neki procesi pa tako EU dovodi proces proširenja u pitanje te je donijela jednu novu metodologiju pristupanja.
Spomenuti se zamor, prema njegovim riječima, ponajbolje može vidjeti u BiH u razdoblju nakon što je dobila Mišljenje Europske komisije s 14 prioriteta na provedbi kojih Komisija inzistira da bi BiH mogla napredovati na europskom putu. Naveo je i da je realizirano nekoliko tehničkih stvari, dok su, pak, sve značajne reforme u zastoju.
EU mora biti jasna
Tineke Strik, zastupnica u Europskom parlamentu i izvjestiteljica iz sjene za BiH (Zeleni - Europski slobodni savez) je, među ostalim, iznijela stav da je sada najvažije osigurati održavanje Općih izbora u BiH ove godine i to slobodnih izbora.
-Mora se usvojiti paket za integritet. Nadam se da će, uz potporu iznutra i izvana, od međunarodne zajednice, taj paket integriteta biti usvojen. Moramo se pobrinuti da postoji okvir za borbu protiv izbornih prijevara na idućim izborima. Ljudi moraju imati mogućnost izaći na izbore i odabrati one koji ih zaista i predstavljaju, istaknula je Strik prema čijim je riječima i za međunarodnu zajednicu bitno da uoči izbora pošalje jasnu poruku da građani mogu i moraju odlučivati o budućnosti BiH.
-Ako žele demokratsko društvo koje će se baviti stvarnim problemima sadašnjeg vremena i budućnosti, socioekonomskim problemima, vladavinom zakona, suradnjom, onda se moraju pobrinuti glasovati za političare koji zaista preferiraju pridruživanje Europskoj uniji, navela je eurozastupnica Strik koja smatra da EU ljudima u BiH mora jasno reći da želi da BiH postane članicom Unije.
-Želimo vas podržati na sve načine, ali zaista postoje razlozi iz kojih se, prije svega, mora načiniti neke korake kako bi se osiguralo potpuno inkluzivno demokratsko društvo. Podržat ćemo vas više no prethodnih godina i mislim da svi zajedno, uz prave političare na vlasti, možemo napraviti značajne korake ka prosperitetnoj budućnosti, zaključila je Strik.
O pregovorima iza zatvorenih vrata
Judith Brand, direktorica Ureda Zaklade Heinrich Böll Sarajevo, prenijela da u toj Zakladi podupiru javni, što transparentniji diskurs i dijalog.
-Mislim da je ono što smo vidjeli u prethodnom periodu, da se iza zatvorenih vrata pregovara o nečemu o čemu građani ne znaju što je na stolu. To nije dobra prilika da se zaista provede reforme koje su ključne za ovu državu, smatra Brand.
Edo Kanlić iz Inicijative za monitoring EU integracija u BiH je kazao da su konferenciju organizirali stoga što je civilno društvo u BiH poprilično isključeno iz svih procesa koji se tiču reformskog te europskog puta BiH, što se, kako je istaknuo, i vidjelo na primjeru pregovora o Izbornom zakonu BiH, u kojih je civilno društvo gotovo pa potpuno izbačeno.
-Iako su pregovori u ovom dijelu propali, i nadalje ne znamo o čemu se, zapravo, pregovaralo, a radi se o temama koje se itekako tiču života svih građana. Zato smo pozvali relevantne aktere i iz EU-a i BiH kako bi se otvorilo ta važna pitanja, razgovaralo o tome je li ovo prilika koju naše vlasti mogu iskoristiti, poručio je Kanlić.
Zaključio je da svih 14 prioriteta koji su navedeni u Mišljenju Europske komisije nisu nešto što treba Bruxellesu, već nešto što treba prvenstveno građanima BiH.