Dnevni.ba - PRELOADER

Nataša Jekić: Kulturu i umjetnost smo izveli na ulice, među građanstvo, turiste i dijasporu

15 h 48 min


Nataša Jekić: Kulturu i umjetnost smo izveli na ulice, među građanstvo, turiste i dijasporu
Kandidatkinja Koalicije za Mostar na lokalnim izborima

Nataša Jekić, koreografkinja i voditeljica Plesnog studia “Mo-Stars”, je prepoznatljivo ime kulturne scene u Mostaru. Od ratne bolnice, preko terapeutskog rada kroz ples s djecom koja su ostala bez jednog ili oba roditelja, u ratu je nastao plesni studio “Mo-Stars”. 

Naša sugovornica je primjer uspješne i društveno odgovorne žene, koja se kroz Gradsko vijeće Mostara bori za pravednije društvo. Plesni studio Mo-Stars je 17. rujna obilježio 30 godina svoga djelovanja. Nakon mandata u Gradskom vijeću Mostara Nataša Jekić je ponovno kandidat Koalicije za Mostar…

Kad počinju vaši prvi plesni koraci?

-Cijeli život se bavim plesom. Od prijeratnoga Abraševića, preko Kamarada kojeg je vodio poznati rahmetli Kemal Dedović. U ratu, nažalost, sve je stalo. U današnjem Centru za kulturu, odnosno tadašnjem Omladinskom centru, kojeg je vodila gospođa Jelka Kebo, nastala je predivna ideja. Potreba se pojavila za terapeutskim plesom, gdje ja započinjem rad s djevojčicama koje su tokom rata ostale bez jednog ili oba roditelja. Bilo je 14 tinejdžerki. Iz ideje terapeutskog plesa prešli smo u umjetničko-komercijalni-humanitarni aspekt djelovanja, te na kraju u sportsko-umjetnički studio koji postaje dio Sportskog saveza Grada Mostara i Plesno sportskog saveza Bosne i Hercegovine. Plesni studio okuplja 200 članova, državnih, balkanskih prvakinja, osvajačica kupova, otvorenih prvenstava, internacionalnih festivala... Uvijek se plasiramo u prva tri mjesta, a u posljednjih godinu i pol dana naši solisti su jedni od najboljih u Europi. 

Odražava li Vaš klub multinacionalni karakter Mostara?

-Bogatstvo plesnog studija Mo-Stars i Centra za kulturu je multietničnost. U našem studiju plešu djevojke, ne samo iz konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine, nego kod nas plešu Francuzi, Turci, Nijemci, Englezi... Naime, to su naši sugrađani i njihova djeca koji žive zbog posla u Mostaru i već godinama su naše članice i jedne od najboljih u plesnom studiju Mo-Stars. Tako da, zaista mogu reći da sam presretna što mi, ne samo da širimo ljepotu mladosti i življenju u gradu Mostaru, već i prekograničnu suradnju, jer svi ti roditelji, sva ta djeca, naučili su nas svojim običajima, razmišljanjima...

Koliko opterećujuća na vaš rad je politička i ekonomska situacija u proteklih 30 godina, ne samo u Mostaru, nego u cijeloj Bosni i Hercegovini?

-Svi oni koji očekuju da ću reći da je loše stanje, morat ću ih razočarati. Mi smo jedan od ambasadora grada Mostara, pokazatelj da Mostar nije grad slučaj, da se u Mostaru može lijepo živjeti, da u Mostaru postoje predivna djeca, omladina i budućnost ovog grada i države. Jedan od problema koji se susreće unutar same organizacije Mo-Starsa je problemi koji postoji svugdje. To su izazovi materijalne prirode. Novčana sredstva nam nikad nisu bila dovoljna, uvijek smo se oslanjali na onaj glavni resurs, a to su roditelji. Zatim, dobijali smo podršku kroz razne projekte Grada Mostara, Sportskog saveza grada Mostara, Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, Ministarstva obrazovanja, nauke i sporta HNK itd., bez obzira tko je na vlasti jer je prepoznat naša kvaliteta i rad. 30 godina nije mali period i svi oni koji se i bave plesom u Mostaru i u cijeloj Bosni i Hercegovini znaju za plesni studio Mo-Stars i njegove kvalitete. Naše najveće bogatstvo upravo je taj kontinuitet i održivost, jedan prirodni rast. Na hiljade djece i omladine je prošlo kroz ovaj studio koji su danas uspješne poslovne žene, majke i čija djeca su sada naše članice, što je jako važno.  

U kontekstu vašeg političkog angažmana u protekle četiri godine, kako ocjenjujete vaše iskustvo u Gradskom vijeću? Koliko ste uspjeli da uradite za kulturu?

- Naporno smo radili protekle četiri godine u okviru specifičnih okolnosti u kojima Mostar živi da nadoknadimo vrijeme koje su građani i Grad Mostar bili izgubili nepostojanjem Gradskog vijeća. Nadam se da sam ispunila povjerenje i zadovoljila očekivanja te sam opet kandidat na izborima. Kao pojedinac ne volim sebe isticati, jer dolazim iz branše gdje je timski rad preduslov za uspjeh. Taj osjećaj timskog rada sam unijela, ali i dočekala u Koaliciji. Protekle četiri godine u Gradskom vijeću svoju pažnju, vrijeme, rad i trud usmjerila na sam na više oblasti. Spomenut ću samo neke. Na primjer, kada je riječ o kulturi, ustanove kulture su u 2020. godini imali 2.771.970 KM, a sada imamo 3.767.110 KM za plate i materijalne troškove za 12 institucija kulture. Uz financije smo poboljšali status onog najvažnijeg, ljudskog resursa, koji je definitivno bio jako loš. Došlo je do kvalitetnijeg odnosa i konkretnijeg pomaka u raznim projektima koji dolaze iz institucija kulture. Budžet za sadržaj kulture u odnosu na 2020. godinu povećan je za 400.000 KM. Mostarsko ljeto je manifestacija koja datira od 1979. godine, a zahvaljujući Koaliciji za Mostar je podignuta na jedan prestižni nivo. Ovogodišnje Mostarsko ljeto je sa svojim sadržajima i gostima izašlo iz zatvorenih prostora na ulice što se pokazalo izuzetno dobro. Kulturu i umjetnost smo izveli na ulice, među građanstvo, turiste i dijasporu. Ovim putem zahvaljujem se Gradu Mostaru, Skupštini HNK i Ministarstvu nauke, kulture, obrazovanja i sporta HNK koje je prepoznalo kvalitet i bitnost održivosti Mostarskog ljeta.

Na koji način ste uspjeli da na budžet Grada uđu pored Adventa vjerske aktivnosti Islamske zajednice i Pravoslavne crkve?

-Grad Mostar je imao festival koji se zvao Zimski grad koji je bio posebna budžetska stavka. U jednom trenutku i dalje u budžetu stoji Zimski grad, a priča se o Adventu. Postavila sam pitanje gradonačelniku uz konzultacije s kolegama: Zašto Zimski grad dobiva naziv Advent, a znamo da je Advent vezan za jedan narod i vjeru? U pitanju je zajednički budžet, budžet koji se puni od svih građana, te se isti mora raspodijeliti u korist svih. Uputila sam inicijativu da se i ostale vjerske zajednice i njihove velike svetkovine kao što je Ramazan, bajrami, pravoslavni Božić, uđu na budžet. Na to pitanje sam dobila odgovor u usmenoj formi koji nije bio zadovoljavajući. Međutim, moje pitanje izazvalo veliku medijsku pažnju, reakcije, puno pitanja pojedinih novinara koji su temu izokrenuli da sam ja neprijatelj Adventa. Stavili su mi metu na čelo, a u mojoj porodici se sve slavi. Preživjela sam medijski linč, nije mi bilo pravo, ali smo uspjeli. Advent je dobio svoje, ali evo, hvala Bogu, krenulo se i s manifestacijom Ramazana u Mostaru, kao i obilježavanjem pravoslavnog Božića. To je bila prilika da podsjetim mostarsku javnost da se prvi Advent u Mostaru organizovao u privatnom aranžmanu i prvi učesnik zabavnog programa je bio plesni studio Mo-Stars. A plesači su bili iz sva tri naroda i vjere. Kako da budem protiv Adventa? To predstavlja bogatstvo širokih razmišljanja, mene kao osobe, te djece, odnosno njihovih roditelja, koji su puno povjerenje dali u moje ruke i moje odluke nikad nisu bile upitne.

Može li vaš rad biti pozitivan primjer i motivacija ženama i mladima?

-Mislim da i mladi i žene trebaju biti više politički aktivni, s tim da se prije političkog aktivizma treba društveno aktivirati. Jedna mala šačica omladine kroz Vijeće mladih i NVO sektor ili kroz određene političke partije je uključena u procese, ali nisu dovoljno agilni. Edukacija je potrebna mladima da ih usmjeri na način na koji svoje ideje mogu plasirati. Koalicija za Mostar zaista na svojoj listi pokazuje znatno veći broj žena i jako veliki broj mladih. Na njima je odgovornost kako će se pokazati u kampanji s jedne strane, isto tako koliko će građani prepoznati potrebu za ženom u politici, odnosno mladošću, s druge strane.