NEGODOVANJE POSLODAVACA: Oporezuje li se prodaja vlasničkog udjela sukladno zakonu?
Poslodavci u Federaciji BiH izrazili su nezadovoljstvo činjenicom da su obvezani plaćati dodatni porez na dohodak koji je stečen prodajom vlasničkog udjela i drže da je riječ o nezakonitom poreznom nametu.
Primjer
Kao primjer navode da je Porezni ured u Sarajevskoj županiji (SŽ) jednog poreznog obveznika obvezao na plaćanje dodatnog poreza u visini od 100.000 KM te na plaćanje 10.000 KM kamate na taj iznos, a nakon što je taj porezni obveznik jedan dio vlasničkog udjela u svom poduzeću prodao za 900.000 KM, a drugi dio za 100.000 KM.
Obračunat mu je porez na dohodak u iznosu od 10 posto plus kamata. Porezna uprava FBiH kao pravnu osnovu za obračun poreza na dohodak navodi Zakon o porezu na dohodak, uz obrazloženje da je obveznik ostvario oporeziv dohodak otuđenjem svojih udjela koji čine imovinska prava.
U Zakonu o porezu na dohodak građana navodi se da se u oporeziv prihod od imovinskih prava uključuje prihod ostvaren otuđenjem, tj. prodajom, ustupanjem, zamjenom ili drugim prijenosom, uz naknadu, autorskih prava, patenata, licenci, franšiza i ostale imovine koja se sastoji samo od prava.
U spomenutom slučaju, obračuna porezne obveze temeljem obrazloženja Porezne uprave FBiH proizlazi da je Porezna uprava prihode od prodaje udjela podvela pod prihode od ostale imovine koja se sastoji samo od prava.
-Prema našim saznanjima, taj stav Porezne uprave FBiH proizlazi iz stava entitetskog Ministarstva financija od 31. listopada 2018., u kojem je istaknuto da se prihode od prodaje udjela smatra oporezivim prihodima od ostale imovine koja se sastoji samo od prava, navode poslodavci kojima nije poznato da je taj stav Federalnog ministarstva financija igdje javno objavljen.
Nadalje ukazuju da je Zakon o porezu na dohodak građana FBiH na snazi od 2009. te da, uz sve izmjene, nikada nije sadržavao obvezu plaćanja poreza na prihod od prodaje udjela u društvima, pa se postavlja pitanje kako je moguće takvu obvezu uvesti stavom ili mišljenjem Ministarstva financija FBiH iz 2018.
Proistječu li obveze iz zakona ili nečijeg mišljenja?
Poslodavci u FBiH napominju i da je u tijeku usvajanja novog Zakona o porezu na dohodak FBiH, te se u njegovu Nacrtu, uz oporezivanje prihoda od ostale imovine, koja se sastoji samo od prava, propisuje kao novi oblik oporezivanja i oporezivanje prihoda od prodaje udjela, što samo dodatno ukazuje da se važećim Zakonom o porezu na dohodak ne propisuje oporezivanje prihoda od prodaje udjela, budući da takvu odredbu i ne sadrži. -Ovakvo postupanje poreznih i upravnih tijela otvara niz teških pitanja, koja stvaraju oblak pravne nesigurnosti i u domaćim i u stranim poslovnim i investicijskim krugovima a jedno malo i nerazvijeno tržište čine još neprivlačnijim, smatraju poslodavci te pitaju kako je moguće stavom ili mišljenjem upravnog tijela efektivno mijenjati sadržaj zakona te kako je moguće bez izmjene zakona prijenose udjela ne smatrati oporezivim u razdoblju 2009.- 2018., a u razdoblju 2018. - 2022. to smatrati oporezivim.
-Ovako obračunate obveze bit će osporavane pravnim sredstvima i izgledno je da će takvo postupanje neminovno dovesti do štete, kako po obveznike koji će u skupim i dugotrajnim postupcima morati osporavati obračunate obveze, tako i po ekonomiju FBiH u kojoj porezne obveze proizlaze, ne iz zakona, već iz nečijih stavova i mišljenja, upozoreno je.