Dnevni.ba - PRELOADER

NES i SBiH ne žele zbog vlasti biti privjesci Dodikovog SNSD-a

04 Sij 2023


NES i SBiH ne žele zbog vlasti biti privjesci Dodikovog SNSD-a

Piše: Dragan Bradvica

Od okončanja listopadskih općih izbora Dnevni list je nebrojeno puta ukazivao kako narodi i žitelji over zemlje nasušno trebaju drugačiju vlast, odnosno puni zaokret od onoga što imamo posljednjih 27 godina.

Bez toga smo i dalje osuđeni na propadanje. Isto tako, upozoravali smo kako su i stranke 'osmorke' u samo nekoliko tjedana uspjele pogaziti sve ono što su obećavale posljednjih godina, a sve samo zbog jednog cilja – vlasti i fotelja.

Za konstitutivne narode i sve žitelje Bosne i Hercegovine neće biti nikakve koristi samo od toga da se u vlasti promjene imena, a i dalje nam politika bude lišena morala, poštenja, odgovornosti.

Čini se kako se upravo zbog svega toga u 'osmorci' pojavljuju prve pukotine, te da pojedine stranke ne žele zbog vlasti biti samo privjseci Dodikovom SNSD-u.

Ne žele s Dodikom

Tako je u utorak čelnik Narodnog europskog saveza Nermin Ogrešević izjavio je da ta stranka neće sudjelovati u vlasti u kojoj predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i prije formiranja Vijeća ministara BiH krši Sporazum o smjernicama, načelima i ciljevima u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti koji je potpisao sa Nerminom Nikšićem u ime 'osmorke', te s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH.

Naglašava se kako su NES i Stranka za BiH pratili i razmatrali niz odluka koje je inicirao Dodikkao i njegove izjave i najave kojima negira nadležnosti države BiH i postojanje Ustavnog suda BiH.

Za njih je neprihvatljivo i da Dodik namjerava u Vijeće ministara BiH imenovati Denisa Šulića, 'Bošnjaka po Dodikovoj mjeri' čime bi, prema njihovoj ocjeni, unatoč zakonskim odredbama koje bi to trebale onemogućiti, Dodik ipak dobio nadmoć  odlučivanja u Vijeću ministara BiH.

- Mi osuđujemo odluku većine u Narodnoj skupštini entiteta Republika Srpska, a kojom dirigira Dodik, da usvoji neustavni zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti, a koji je pri ranijem pokušaju stupanja na snagu, Ustavni sud BiH u rujnu prošle godine stavio van snage. Osobno smatram da je na ovaj način, a i s Dodikovom izjavom da 'državna imovina pripada entitetima', predsjednik SNSD-a sam sebe eliminirao iz daljeg sudjelovanja u procesu formiranju državne vlasti. Mi smatramo da nema daljih pregovora s onima čija retorika i ponašanje predstavljaju izravan udar na državu i institucije BiH, naše jedine domovine, izjavio je Ogrešević.

Ističe da su Sporazum potpisali isključivo u skladu s odredbama Ustava i zakonima BiH i da od svih potpisnika tog dokumenta očekuju da se tako i ponašaju ukoliko žele biti njihovi partneri u vlasti.

Sporazum je mrtvo slovo na papiru

Dodaje da im je ključni cilj očuvanje interesa države BiH, kroz snažnu borbu za njenu opstojnost, njen suverenitet i integritet. Državna imovina jeste, kako navodi, važan faktor opstanka države BiH jer je to osnovno sredstvo za vršenje javne državne vlasti.

- Stoga, smatramo da je ovo upravo taj trenutak kada 'osmorka', a zašto ćemo se i zalagati, mora zaustaviti pregovore s Dodikom o daljem formiranju vlasti sve dok se ne zaustave udari na državu, kaže predsjednik NES-a.

Tvrdi da su se stranke Sporazumom obavezali da će rješavati pitanja u vezi kojih imaju suglasnost i jednaka viđenja i da ćemo 'u dobroj vjeri, tražiti i težiti kompromisima u prevladavanju svih spornih političkih pitanja'. Dodaje da je Dodik još jednim pokušajem otimanja državne imovine pokazao i dokazao da je za njega Sporazum 'mrtvo slovo na papiru'.

- U ovakvim okolnostima, mi ne smijemo i ne možemo biti 'slijepi i gluhi' na te činjenice i ne možemo preći preko toga kao da se ništa ne dešava, podcrtao je.

Pozvao je stranke 'osmorke' na žurno zauzimanje stava o ovom pitanju, navodeći kako će dalje sudjelovanje ove stranke u pregovorima oko formiranja vlasti zavisiti o odnosu 'osmorke' prema ponašanju Milorada Dodika.

Zbog svega ovoga, kako saznajemo, danas će predstavnici ostatka 'osmorke' imati sastanak s liderom SBiH-a Semirom Efendićem pa ostaje vidjeti što će biti epilog ovog sastanka. Ono što je iz dana u dan sve jasnije, a što je bilo i očekivano, pukotine u 'osmorci' su sve veće i veće.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024