NOVA SAPUNICA Bošnjački ministri uvjetuju imenovanje Andrića s ustoličenjem Vukanovića na čelo Ministarstva sigurnosti?

Čović i Krišto amenovali izbor Dragan Andrića za zamjenika ravnatelja SIPA-e
Često se u prošlosti nagrđivala procedura i ne bi bilo iznenađenje da primjerice bošnjački ministri stopiraju imenovanje Andrića ucjenom da Borjana Krišto konačno ustoliči Nebojšu Vukanovića za državnog ministra sigurnosti.
Dragan Andrić, dugogodišnji inspektor u SIPA-i je odabrana udarna igla Neovisnog parlamentarnog povjerenstva za zamjenika ravnatelja SIPA-e. Ta važna pozicija zjapi prazna nakon što je Zoran Galić prošle godine pobjegao u Hrvatsku odakle prkosi pravosuđu BiH.
Kako doznaje Dnevni list od pouzdanog izvora iz samog vrha HDZ-a BiH, glavne mecene najjače hrvatske stranke, Dragan Čović i Borjana Krišto su amenovali imenovanje Andrića na dužnost koja godinama pripada tzv. hrvatskoj nacionalnoj kvoti. Prije nego je Neovisni odbor započeo s obrađivanjem kandidata u nekim se krugovima pojavila priča kako širokobriješki lobi, pa i Zoran Galić osobno, snažno guraju “zemljaka” Igora Marića, dužnosnika u zapadnohercegovačkoj policiji, za odgovorni policijski mandat u središtu SIPA-e u Istočnom Sarajevu.
Na njihovu žalost Marić nije osvjetlao obraz i, ako se bude poštovala rang lista pa i očekivano potvrđivanje Dragana Andrića od strane vršitelja dužnosti ministra sigurnosti BiH Ivice Bošnjaka, u Vijeće ministara ide ime i prezime inspektora iz Vareša.
Traže Vukanovića
Međutim, neke intrige iz sarajevskih političkih kuloara ipak pozivaju na oprez i slute da možda Dragan Andrić u konačnici ne dobije zeleno svijetlo državne Vlade. Crne slutnje se povezuju, naime, s ustoličenjem Nebojše Vukanovića za državnog ministra sigurnosti, što odbija učiniti predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto.
Kako se špekulira po Sarajevu, bošnjački ministri će navodno ucijeniti predsjedateljicu Krišto tako što bi svoje glasove za Andrića uvjetovali njezinim potpisom za postavljenje Vukanovića. Možda to ne bi bio državnički niti patriotski čin, jer je SIPA-i u ovom kritičnom trenutku potreban makar zamjenik ravnatelja, međutim, vjerojatno ministri Helez, Konaković i Forto vide presudnu prigodu da BiH dobije ministra sigurnosti i to iz srpske oporbe.
To bi u mnogome promijenilo odnos snaga u Vijeću ministara i izbilo krucijalni adut veta ministrima iz Dodikovog SNSD-a. Ako se obistine tvrdnje našega insidera slijedi nam nova trakavica oko SIPA-e.
Teško je, gotovo nemoguće, očekivati da će Borjana Krišto pokleknuti pred eventualnim ucjenama bošnjačkih ministara, izdati i praktično skresati krila prijateljskoj stranci Milorada Dodika.
Razmjena teških riječi između Nebojše Vukanovića i čelnika HDZ-a BiH dokazuje da “brbljivac” iz Trebinja može samo sanjati poziciju državnog ministra sigurnosti pa i po cijenu da Dragan Andrić ne dobije potporu Vijeća ministara.
Rangliste
Podsjećamo, Neovisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je početkom prošlog tjedna utvrdio rang listu kandidata za izbor zamjenika direktora SIPA-e. Kako je potvrdio Enes Obralija predsjednik Odbora najviše bodova je dobio Dragan Andrić, aktualni inspektor SIPA-e 97,85 posto i on je trenutno prvorangirani, odnosno, najuspješniji kandidat.
Đuro Knežević, aktualni zamjenik direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela KPT-a je drugorangirani i osvojio je tek 55 posto bodova dok je trećerangirani Igor Marić, dugogodišnji načelnik kriminalističke policije MUP-a ZHK koji je osvojio samo 45 posto bodova.
Osam članova odbora odlučivalo je između njih trojice i Kristijana Suknjova, inspektora MUP-a SBK. Lista prvorangiranih bit će proslijeđena Ministarstvu sigurnosti BiH. Zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak trebao bi uputiti i konkretan prijedlog prema Vijeću ministara na potvrđivanje.
Podsjećanja radi, direktor SIPA-e formalno je i dalje Darko Ćulum, međutim, on je podnio ostavku, ali ga Vijeće ministara još nije razriješilo s ove pozicije.
SIPA nema zamjenika direktora otkako je 8. srpnja 2024. Zoran Galić pobjegao u Hrvatsku. Osumnjičen je za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i druga kaznena djela, te je za njim raspisana potjernica. Nakon bijega je podnio i zahtjev za razrješenje dužnosti što je Vijeće ministara prihvatilo.
Formalno pravno, ravnatelj SIPA-e je i dalje Darko Ćulum, iako je podnio ostavku, no ni njega Vijeće ministara još nije razriješilo. U međuvremenu, Ćulum se navodno želi vratiti na ovu funkciju. U Ćulumovom slučaju Vijeće ministara BiH je to koje ga razrješava, a do danas njegova ostavka nije prihvaćena niti je razriješen dužnosti. Zato ne može ostvariti ni radni odnos u MUP RS-a. Ovakva situacija još nije zabilježena u nekoj policijskoj agenciji, a svako odgađanje rješenja unosi dodatni nemir kako među uposlenike SIPA-e, tako i cjelokupnu javnost koja gleda kako se s državom BiH i njenim institucijama poigrava Milorad Dodik bez ikakve sankcije već puna tri mjeseca.
Kada je Sud BiH u ožujku raspisao potragu za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, svaka policijska agencija imala je obvezu postupiti po toj naredbi. No, već mjesecima nema nikakve reakcije. Dodik je pojačao osobno osiguranje, prijetio SIPA-i da će im suprotstaviti MUP RS-a, da će biti uhićeni na teritoriji RS-a, prelazio granicu, vraćao se u BiH. Jedino što je promijenio je da zaobilazi Federaciju BiH. Barem javno.
J. S.