Dnevni.ba - PRELOADER

Od AI-a do atomske energije: Kina priprema najveći tehnološki skok stoljeća

01 Tra 2025


Od AI-a do atomske energije: Kina priprema najveći tehnološki skok stoljeća
Kina

Kina je nedavno uzdrmala svijet umjetne inteligencije s alatkom DeepSeek R1, a sljedeće veliko iznenađenje moglo bi doći iz energetskog sektora. Naime, Kina radi na operacionalizaciji fuzijsko-fisijskog reaktora – prvog takve vrste na svijetu – i planira ga pokrenuti u sljedećih pet godina. Zbog toga bi njihov reaktor naziva Xinghuo mogao biti prava prekretnica u globalnom energetskom poretku.

U pozadini podatkovnih centara, poput onih koje koristi OpenAI za ChatGPT i isporuku milijuna stiliziranih ilustracija u stilu popularnog Ghibli studija korisnicima diljem svijeta, čuje se glasno brujanje. Potražnja za ovim slikama je toliko velika da je izvršni direktor OpenAI-a, Sam Altman, izjavio kako se njihovi „procesori tope“.

Za razliku od klasičnih podatkovnih centara koji rade na centralnim procesorskim jedinicama (CPU), AI centri koriste grafičke procesorske jedinice (GPU), na koje se Altman i referira. To brujanje dolazi od gusto složenih servera i sustava hlađenja koji troše ogromne količine električne energije.

Xinghuo bi Kinu poslao – u budućnost
Današnji svijet zahtijeva energiju u dosad nezamislivim količinama. Država koja uspije osigurati jeftin i stabilan izvor energije mogla bi steći golemu stratešku prednost.

Tu se Kina već utrkuje – i potencijalno priprema još jedno globalno iznenađenje, slično kao s jeftinim AI alatom DeepSeek R1. Ključ bi mogao biti Xinghuo – fuzijsko-fisijski reaktor koji bi mogao postati operativan do 2030. godine, prema pisanju hongkonškog lista South China Morning Post (SCMP), prenosi India Today.

Ako Kina uspije pokrenuti ovaj reaktor, prema riječima stručnjaka, to bi značilo da su desetljećima ispred svih drugih zemalja koje još eksperimentiraju s oblicima nuklearne energije.

Cilj: Jeftina energija uz minimalne resurse
„Xinghuo reaktor ima za cilj postići dosad neviđenu Q vrijednost veću od 30“, navodi se u članku SCMP-a, pozivajući se na sporazum o suradnji potpisan 2023. godine.

Q vrijednost označava omjer proizvedene energije i energije potrebne za zagrijavanje plazme u fuzijskoj reakciji. Pojednostavljeno – cilj je proizvesti 30 jedinica energije za svaku utrošenu jedinicu ulaza, prenosi N1.

Za usporedbu, Nacionalni centar za paljenje u Kaliforniji postigao je Q vrijednost 1.5 u 2022. godini, dok Međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor (ITER) u Francuskoj cilja na vrijednost iznad 10.

Nijedna druga zemlja nije poznata po istraživanjima koja ciljaju ovako visoku Q vrijednost, i ako Kina uspije, bit će tehnološki desetljeće ili čak dva ispred svojih konkurenata, tvrde stručnjaci.

Ekonomija inovacije
Kina se ubrzano transformira iz ekonomije imitacije u ekonomiju inovacije. Nekoć poznata po niskobudžetnoj proizvodnji i kopiranju dizajna, Kina se danas snažno oslanja na istraživanje i razvoj (R&D) te gradi prepoznatljive brendove.

„S rastom od 8,7%, kineska potrošnja na R&D i dalje nadmašuje onu u zemljama OECD-a, SAD-u (1,7%) i Europskoj uniji (1,6%)“, navodi OECD.

Kineske tehnološke kompanije poput Huaweija, Tencenta, Alibabe, Xiaomija i DJI-ja, kao i proizvođač automobila BYD, postale su lideri u inovacijama.

Huawei je među vodećim svjetskim nositeljima patenata, osobito u području 5G tehnologije, dok je DJI globalni lider u dronovima.

BYD nadmašio i Teslu
BYD je razvio novi sustav baterija i punjenja koji omogućuje doseg od 400 km uz samo pet minuta punjenja, prema pisanju Straits Timesa. Prema BBC-u, BYD je također nadmašio Teslu Elona Muska u prodaji i prihodu.

U siječnju su dionice američkih tehnoloških divova naglo pale nakon najave kineskog DeepSeek AI modela – jeftine i konkurentne alternative.

To ne bi trebalo iznenaditi one koji prate kineske strateške politike, posebice program Made in China 2025, koji se fokusira na visokotehnološke industrije poput AI-a, robotike, poluvodiča i biotehnologije.

Ali da bi svi ti sektori mogli funkcionirati, Kini je potreban izvor jeftine energije.

Jedan veliki AI podatkovni centar troši jednaku količinu električne energije kao i 4.000.000 električnih vozila, prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA).

Kina planira riješiti taj problem upravo preko projekta Xinghuo.

TEHNOLOGIJA


SAMSUNG

Samsung patentirao telefon koji se savija u oba smjera

Samsung je nedavno prijavio novi patent koji opisuje preklopni pametni telefon sposoban za savija...

01 Tra 2025

Zbog mobitela mnogi zabušavaju na poslu

Brojna dosadašnja istraživanja već su više puta pokazala koliko postajemo ovisni o ...

31 Ožu 2025

CYBER NASILJE

Rastući problem cyber nasilja: Stručnjaci upozoravaju na ozbiljne posljedice

Cyber nasilje, čije su žrtve većinom djeca i mladi, ali i odrasle osobe koje ne podliježu ustalje...

29 Ožu 2025