OESS i ove godine nadgleda izbore u BiH
Promatračka misija Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i ove će godine ocjenjivati izborni proces u BiH a u povodu otvaranja izborne promatračke misije za predstojeće opće izbore u BiH, tim promatrača ODIHR-a, kojeg čine Peter Tejler (Švedska), Marcell Nagy (Mađarska), Deliana Kirilova Popova (Bugarska), Barbara Ann Davis (USA) Nadine Haas (Luxemburg), Maria Krause (Rumunija), Mariam Tabatadze (Gruzija) i Iegor Tilpunov (Ukraina), u Sarajevu je održao i tiskovnu konferenciju. Ovaj će
međunarodni tim stručnjaka, naime, nadzirati razne aspekte izbornog procesa kako bi izvijestio o svim izbornim aktivnostima svih njegovih sudionika.
Veleposlanik Peter Tejler, šef te promatračke misije, kazao je da je tim ODIHR-a stigao u BiH na poziv vlasti i pojasnio na što će se tim fokusirati u svome radu. Uz napomenu da su u timu politički, pravni, izborni i medijski analitičari, najavio je i da će im se pridružiti i 24 dugoročna promatrača koja će, nakon kratkog uvoda, biti raspoređena širom zemlje u multinacionalnim timovima od po dva promatrača a koji će pratiti izborni proces na regionalnoj razini kako bi se pokrilo cijelu zemlju. Kako je dodao veleposlanik Tejler, za potrebe rada svoje promatračke misije, ODIHR je najavio i angažiranje 300 kratkoročnih promatrača, koji će na dan 2. listopada pratiti otvaranje izbora, proces glasanja i brojanja glasova te konačnu predaju glasačkih listića. Misija će se nastaviti i nakon dana izbora kako bi pratila i procesa eventualnih žalbi na rezultate izbora. Na dan izbora, ODIHR misija će udružiti snage s izaslanstvima Parlamentarne skupštine OESS-a, Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, Europskog parlamenta i Parlamentarne skupštine NATO-a s kojima će zajednički nadgledati izbore. Osim navedenog, najavio je Tejler, bit će održavani i sastanci sa Središnjim izbornim povjerenstvom (SIP) BiH te s predstavnicima ključnih državnih institucija, s predstavnicima političkih stranaka, organizacija civilnog društva, medija i nacionalnih manjina.
Ovaj put nadzire se i kampanja na društvenim mrežama
Poseban fokus ODIHR će staviti na medijsku pokrivenost izborne kampanje, a najavljeno je da će novost u radu misije biti i ograničeni monitoring izborne kampanje na društvenim mrežama. Tijekom cijelog procesa monitoringa, Misija ODIHR-a će objaviti nekoliko izvješća, kao i finalno izvješće, čija će objava uslijediti u mjesecima nakon izbora a koji će sadržavati preporuke vlastima i donositeljima odluka u BiH. Tejler je najavio da će se u obzir uzeti i prethodne preporuke ODIHR-a, iz ranijih misija, i procijeniti status njihove provedbe. “Naša uloga nije supervizorska niti je ona miješati se ili pružati bilo kakvu pomoć tijekom izbora. Mi smo tu da promatramo”, istaknuo je veleposlanik Tejler uz opasku da izbori ni u jednoj državi nisu savršeni. Članovi tima na koncu su poručili da ODIHR i Misija OESS-a u BiH u svom radu djeluju neovisno i da su njihovi mandati odvojeni. “Baš kao i u bilo kojoj drugoj državi članici, mi promatramo izbore prema utvrđenim metodologijama za nadgledanje izbora, koje su razvijene i usavršene na osnovu 30 godina iskustva“, zaključio je šef promatračke misije Tejler ističući da njih ne zanimaju rezultati izbora, već sam izborni proces.