Dnevni.ba - PRELOADER

Otežano odvijanje nastavnog procesa u HNŽ-u

22 Lis 2020


Otežano odvijanje nastavnog procesa u HNŽ-u

Nastavni proces u Hercegovačko-neretvanskoj županiji odvija se otežano, ali sukladno načinu koji je ranije Ministarstvo obrazovanja dogovorilo sa Zavodom za školstvo i ravnateljima škola.

Bez obzira na informaciju kako su jučer podijeljenje šifre učenicima za online nastavu, što ukazuje da bi se uskoro ponovno moglo vratiti tomu modelu nastave, u Kriznom stožeru i Ministarstvi zdravstva HNŽ-a, kažu kako se situacija može promijniti u jednom danu, ali i kako se zasad postojeći kombinirani model pokazao učinkovitim.

Bez adekvatnog odgovora

Ministar Rašid Hadžović rekao nam je da o eventualnom prelasku na sustav online nastave prije svega odlučuju nadležni krizni stožeri, u ovom slučaju Krizni stožer Civilne zaštite HNŽ-a. Hoće li do toga doći nije mogao, niti želio govoriti.

- To su stvari o kojima prije svega skrbe liječnici. Nema zasad ništa zvanično. Mjere donose krizni stožeri, a mi ćemo ih kakve god bile do kraja poštivati. Što bude, bit će, kazao je kratko.

U Kriznom stožeru kažu nam kako je logično da se pojave određeni problemi i u oblasti školstva, s obzirom da su oni sveprisutni u svim životnim sferama u vrijeme pandemije.

- Hoće li doći do promjena to ne možemo reći i to je pitanje o kojemu se ustvari dnevno promišlja. Siguran sam da će sve dalje odluke ovisiti i o tomu koliko će se stanovništvo pridržavati mjera koje danas imamo na snazi, rekao nam je glasnogovornik Kriznog stožera CZ HNŽ-a Pero Pavlović.

U ovom trenutku prema njegovim riječima oko šest stotina učesnika pohađa nastavu na daljinu. To su oni koji su višak u odnosu na 15 učenika u kabinetima ili oni koji su zaraženi, odnosno propisana im je mjera izolacije.

- Do petka 16. listopada oko 90 učenika u HNŽ-u bilo je pozitivno na koronavirus. Također, evidentirano je i 25 zaraženih prosvjetnih djelatnika. Svakog tjedna se pravi cjelovito izvješće i nove brojke imat ćemo koncem ovog tjedna. Hoće li se eventualno sukladno nekim novim brojkama nešto mijenjati to je ipak stvar Ministarstva i njihove koordinacije s drugim tijelima, dodao je Pavlović.

U Udruzi roditelja “Naša djeca“ nisu informirani o eventualnoj mogućnosti prelaska na online nastavu, ali kažu i kako je taj sustav ustvari već prisutan u HNŽ-u, obzirom da se nastava djelimično izvodi i na taj način.

- Imamo taj kombinirani model, dakle od početka školske godine dio učenika nastavu pohađa u sklopu online sustava, smjenjujući se prema pravilima koji su birale i primjenjuju škole, kaže nam Mirjana Laganin, glasnogovornica Udruge.

Roditelji protiv online nastave

U ovoj udruzi do kraja ostaju za model izvođenja nastave u školama, odnosno u kabinetima i ostalim školskim prostorima predviđenima za to. Za opciju online nastave, ističe, u ovom trenutku nisu i vjerojatno bi se nešto krupno moralo dogoditi da promijene svoj stav.

- Problem je što brojne obitelji nisu u mogućnosti kvalitetno se organizirati, kako bi svako dijete imalo mogućnost na pravi način pohađati nastavu. Problemi su tehničke prirode. Brojna kućanstva nemaju adekvatne kompjutere, jer platforma koja je napravljena u HNŽ-u nije podržana recimo i na mobilnim telefonima, koje danas objektivno imaju sve kuće i stanovi. Podsjećam i kako postoje obitelji s više školaraca, a istovremeno i samo s jednim kompjuterom, što bi dodatno usložnjavalo stvar, dodaje Laganin.

Podsjećamo, od početka školske godine dio učenika nastavu pohađa u kabinetima, ali nikada više od njih 15. U slučajevima razreda koji broje više od 15 učenika, ostatak učenika (svi preko 15) nastavu pohađa putem online platforme, a učenici se uglavnom smjenjuju sukladno abecednom redu u razrednim dnevnicima. Nažalost, korona se dosad pojavila u dosta škola, ali osoblje i rukovodstva zasad uspijevaju sve održati na potrebitoj razini.

J.S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

06 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024