Podaci u HNŽ-u su porazni, Ured je nužnost, ali neovisan od politike
Što nakon najava o otvaranju Ureda za borbu protiv korupcije
Mostar će uskoro dobiti ured protiv korupcije, obećali su nedavno veleposlaniku Johannu Sattleru premijerka Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i predsjedavajući Skupštine Džafer Alić.
Šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini tijekom posjete Mostaru sastao se s rukovodstvom županije, koje ga je izvijestilo o aktivnostima usmjerenim na formiranje Vlade poslije izbora 2022. godine.
- Smatramo da Skupština to s Vladom može ispuniti i napraviti plan djelovanja kroz program rada, te da će obuhvatiti sve što je potrebno u smislu usuglašavanja akata i projekcije poslova u budućem periodu, rekao je Alić.
Sattlerov amen
Jedna od važnih stvari u prethodnom radu Vlade je rad na strategiji borbe protiv korupcije, a ono što je potrebno dodano raditi u tom smislu je uspostavljanju ureda za borbu protiv korupcije. Najavio je i dodatna usuglašavanja s Vladom.
- Predsjedavajući i premijerka su me uvjerili da će se formirati i Odjel protiv korupcije u Mostaru što je izuzetno važno, rekao je Sattler.
O borbi protiv korupcije nedavno je u eksluzivnom razgovoru za naš list govorio i Američki veleposlanik u BiH, Michael Murphy.
- Uredima za borbu protiv korupcije je potreban neki zakon i neka proceduralna pravila, potom posvećenost samih županijskih vlasti da podrže njihov rad, da imenuju pojedince čiji integritet nije upitan, one koji su posvećeni borbi protiv korupcije. I kada su sve te stvari na svom mjestu SAD su spremne svu energiju i resurse uložiti u to i omogućiti tim institucijama da uspiju. I mislim da posao koji je urađen od sarajevskog ureda za borbu protiv korupcije, koji ima podršku županijske vlade, i zakonodavne i izvršne, je pozitivan. Zato vidite da oni prave neke rezultate. A to se ne događa u svakoj županiji. Možda oni uspostave urede za borbu protiv korupcije, ali ponekad su oni tu samo za pokazivanje. Dakle dizajnirani su da bi se reklo ‘borit ćemo se protiv korupcije’, a u stvari se ne bore. Mi nećemo raditi s takvim organizacijama. Jasno smo to kazali. Prije nekoliko godina smo prekinuli suradnju u Zeničko-dobojskoj županiji upravo iz tog razloga. Dakle, mi bismo pozdravili priliku da budemo partneri s ozbiljnim uredima za borbu protiv korupcije u svim kantonima, ali mi ne vidimo tu mogućnost recimo u Mostaru ili u Zapadnohercegovačkoj županiji zato što ne vidimo posvećenost izvršne ili zakonodavne vlasti da se bori protiv korupcije. Ne vidimo prave zakone na mjestu, ne vidimo pojedince koji bi bili spremni da vode te timove. Dakle, nećemo se angažirati s institucijom koja nije ozbiljna u vlastitoj misiji ili s premijerima koji nisu ozbiljni u tome da slijede krajnji cilj, a to je borba protiv korupcije. Nismo ovdje da pomognemo političke stranke da izvrše predstavu za birače da su ozbiljni oko nečega oko čega nisu, rekao je prije nekoliko mjeseci u intervjuu za Dnevni list veleposlanik Murphy.
Bez političke volje - ništa
Srđan Traljić iz Transparency Internationala prenio nam je pozitivna iskustva s Uredom u Kantonu Sarajevo, kazavši da uredi ove vrste daju rezultata ako su neovisni od politile, što je nužno i u Hercegovini. Upozorio je da je HNŽ trenutačno županija s poraznim podacima u borbi protiv korupcije.
- Imamo pozitivna iskustva s uredom te vrste u Kantonu Sarajevo. Oni su radili na podizanju transparentnosti, a to je ustvari prvi korak u borbi za društvo bez korupcije. Izradili su registre zaposlenih, određene podatke učinili su javnim i to sada možemo pomoći civilnom društvu i medijima koji istražuju korupciju. To je specifičan fenomen protiv kojeg se moramo boriti svi u društvu, a ne samo institucije koje su zadužene za to. Ideja u Hercegovini nije loša, ali je pitanje što se može postići na taj način. Mislim da us stvarnosti sve ovisi od političke volje da se korupcija zaista iskorijeni. Nažalost, taj kanton prema podacima koje imamo ima porazne podatke ako govorimo o borbi protiv korupcije. Jako je malo presuda i optužnica za korupciju u HNŽ-u. To je asimetrično s USŽ ili nekim drugim razinama vlasti. Svaki kanton ima svoju vladu i institucije u kojima može biti korupcije. Možemo raditi usporedbe kantona. Hercegovačko-neretvanska županija svake godine u borbi protiv korupcije ima porazne rezultate. To je veliki problem. Sam ured možemo imati pozitivne efekte, ali mora biti i političke volje da se zaista napadne taj problem. Ako to izostane, bojim se da bismo imali još jedno tijelo pro forme od kojega suštinskog efekta ne bi bilo. I uvijek naglašavamo da je to ključna stvar. Dakle, institucije koje su neovisne od politike, rekao je Traljić.
N. K.