POTPUNI KAOS Niti reformi, niti provođenje preporuka iz Mišljenja, niti pregovaračkih struktura…
EU i BiH
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Nakon konkretnih rezultata koje je ostvarila Bosna i Hercegovina, koji su navedeni u izvješću Europske komisije, te odluke Europskog vijeća koja je uslijedila u ožujku 2024. godine o otvaranju pristupnih pregovora, naša zemlja mora odlučno napredovati u provedbi reformi u skladu s pravilima i standardima EU i ključnim prioritetima iz Mišljenja i poduzeti sve relevantne korake navedene u preporuci iz 2022., kako bi Vijeće moglo usvojiti pregovarački okvir. Komisija će izvijestiti o napretku i dati preporuke u predstojećem paketu proširenja.
Ovo je poručeno sa sedmog sastanka Odbora za stabilizaciju i pridruživanje (SP) između BiH i Europske unije, a radi se o više nego jasnoj poruci kako tapkamo u mjestu. Nikakvih reformi u BiH nema, a do kuda ide sitno šibicarenje najbolje se može vidjeti iz činjenice kako je predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto u Bruxellesu poslala neusuglašen Plan reformi, a k tome nepotpun što su u Bruxellesu glatko odbili.
Nažalost, domaće političke (kvazi)elite i dalje misli da će sitne prevare i obmane pomoću kojih preživljavaju u BiH prolaziti i u EU. Ukoliko se to ikada dogodi onda sama Unija više neće imati bilo kakvog smisla i bolje bi bilo da i ne postoji.
Ne radimo ništa
Nakon navedenog sastanka priopćeno je kako je Komisija ponovila poziv BiH da finalizira nacionalni plan za preuzimanje pravne stečevine EU (NPAA) i pozvala BiH da imenuje operativnog glavnog pregovarača i pregovaračke strukture, za potrebe eksplanatornih sastanaka o pravnoj stečevini EU.
Nakon usvajanja Instrumenta za reformu i rast za zapadni Balkan, Komisija je pozvala BiH da prevlada nesuglasice radi dobrobiti žitelja naše zemlje, te bez daljnjih odlaganja dostavi ambicioznu reformsku agendu. Komisija je podsjetila da se prva isplata može dogoditi tek nakon što se reformska agenda dostavi i zvanično usuglasi od strane Europske komisije i BiH.
Komisija je ponovila da će nastaviti pružati podršku vlastima u finaliziranju ovog posla, po potrebi. Komisija je također pozvala BiH da se nastavi angažman u procesu ekonomskih reformi u cilju rješavanja strukturnih socio-ekonomskih pitanja.
Komisija je ponovila potrebu da BiH usvoji reforme za jačanje vladavine prava, uključujući nove zakone o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH i sudovima BiH, kao i da ostvari napredak u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, zaštiti osnovnih prava, te upravljanju migracijama i pristupu azilu, dok se čeka na predstojeći završetak pregovora o Statusnom sporazumu sa Frontexom.
Komisija je sagledala usklađenost zakonodavstva BiH s pravnom stečevinom EU u oblastima obuhvaćenim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). Što se tiče trgovine, Komisija je izrazila žaljenje zbog otkazivanja 7. Pododbora za trgovinu, industriju, carinu i oporezivanje (TICT) i pozvala da se osigura efikasan dijalog o politikama u okviru SSP-a.
Zelena tranzicija
Komisija je pozvala Bosnu i Hercegovinu da ubrza digitalnu i zelenu tranziciju, mjere povezivanja i ulaganja u infrastrukturu, kao i usklađivanje s pravnom stečevinom u vezi elektronskih usluga identifikacije i usluga povjerenja za elektronske transakcije, o sigurnosti mreže i informacija, te okoliša i klime, u skladu s Digitalnom i zelenom agendom za zapadni Balkan.
Razmotrena je i implementacija financijske pomoći EU. Komisija je pozvala da se žurno imenuje Nacionalni IPA koordinator u skladu s financijskim okvirom IPA III.
Komisija i BiH su dogovorile dnevni red sljedećeg 8. ciklusa sastanaka sektorskih pododbora u okviru SSP-a, koji će biti održani 2024/2025., priopćeno je iz EU.
Sastankom su na strani EU dopredsjedavale Valentina Superti, ravnateljica za zapadni Balkan i Barbara Jésus-Gimeno, voditeljica Odjela za BiH i Kosovo pri Generalnoj direkciji za europsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Europske komisije, a na strani BiH Elvira Habota, ravnateljica Direkcije za europske integracije Vijeće ministara BiH. Odbor za SP je sagledao najvažnije događaje prema političkim i ekonomskim kriterijima.