Potresi će tresti Hercegovinu još neko vrijeme
Potres magnitude 6,1 stupnjeva Richtera pogodio je područje Hercegovine kasno u petak, a osjetio se i u još nekoliko zemalja.
Od posljedica odrona stijene uslijed potresa, u obiteljskoj kući u središtu Stoca teško je ozlijeđena 28-godišnja Elmira Sefo, koja je kasnije nažalost preminula u mostarskoj bolnici.
U Stocu je zabilježeno više odrona i šteta na slabije građenim objektima, a stradalo je i Ljubinje u kojemu su objekti većinom starije građe.
Hercegovina najviše pogođena
Načelnik Stevo Drapić sumnja kako će se ponovno moći koristiti objekt općinske uprave koji je teže stradao.
- Objekti su pretrpjeli ozbiljnu materijalnu štetu, pogotovo zgrada općine, i pitanje da li će se u njima moći i boraviti i na koji način, jer je ona građena još za vrijeme Austrugarske. Nije bilo lako biti u Ljubinju jer epicentar zemljotresa bio je svega devet kilometara od našeg mjesta, kaže nam Drapić.
Rano je govoriti o razmjerama štete, ali je važno da nema ljudskih žrtava.
- Nekoliko objekata je oštećeno, kao i vozila koja su se nalazila u blizini zgrada. Na terenu su pripadnici Civilne zaštite, Vatrogasne jedinice i Krizni općinski stožer, kaže Drapić.
Potres koji je pogodio Hercegovinu bio je najjači zabilježen u zemlji tijekom proteklih pola stoljeća. Najjači koji je ikada zabilježen na području BiH bio je 1969. u Banjoj Luci s magnitudom od čak 6,6 po Richteru.
- Bosna i Hercegovina je seizmički aktivno područje. Bila je duži period bez jačih potresa i ovo ne doživljavamo kao iznenađujući događaj. Prije tri godine na istom epicentralnom području bio je potres magnitude 5,5 po Richteru. Magnituda se izravno čita iz seizmografa, mi imamo dovoljno instrumenata za takve potrese da bismo ju dobro definirali. Ima nekoliko vrsta magnituda, mi koristimo lokalnu i ljudi su navikli da izražavamo u lokalnoj, objašnjava poznati hrvatski seizmolog Krešimir Kuk.
Na području istočne Hercegovine potresi mogu biti magnitude i do 6,5 prema Richteru. Određivanje maksimalne na nekom području uključuje proučavanje karakteristika rasjeda na tom dijelu zemlje.
- Veći rasjed sposoban je generirati jači potres. Drugo bitno u procjeni je seizmičnost poteklog vremena na tom istom području, naglašava Kuk.
Mobilno upozorenje
Dodao je i kako se možemo nadati da se ispraznila seizmička energija na ovom području, ali ne isključuje nove potrese.
- Ipak, na području koje je sposobno generirati potrese nitko ne može isključiti mogućnost nastanka jakih ili jačih potresa jer bi to bilo predviđanje potresa, što je nemoguće. Iz iskustva iz Petrinje možemo reći da će serija trajati neko vrijeme. Na ovom je području i 2019. bila serija potresa od kojih je najjači bio magnitude 5,5 prema Richteru. Trajala je mjesecima poslije, no nije bila ovako izražena po jačini ili učestalosti, naveo je.
Kaže i kako se mogu povući paralele između ovog i petrinjskoj potresa. Slične su bile magnitude, a ovaj je potres oslobodio 1,4 puta manje energije od petrinjskog.
- Dobro je to da je tlo na ovom području drugačije od tla na Banovini koje je rastresito u nekim sedimentnim talozima. Ovdje se radi o krškom području, stjenovitom, i onda su efekti potresa blaži jer ne dolazi do pojačavanja takozvane amplifikacije trešnje. Koliko potres zatrese, toliko se prenosi, kaže.
Zanimljivo je kako su brojni staniovnici hercegovačkih općina u petak prije zemljotresa dobili upozorenje na svojim pametnim telefonima.
Seizmolozi objašnjavaju kako potresni valovi imaju brzinu širenja kroz tlo i ako računamo da se šire s 8 kilometara u sekundi, jasno je da, ako smo 80 kilometara udaljeni imamo deset sekundi vremena dok valovi dođu do nas. Sustav ranog upozoravanja, kažu, nije pretjerano koristan na našem području.H. Ž.
U Čapljini i Stocu oštećeno blizu 300 objekata
Na području Grada Čapljine zabilježeno je preko 200 oštećenja na stambenim i drugim objektima u potresima koji su pogodili Hercegovinu.
– Imamo dosta prijava i jutros i od jučer. Vatrogasci su na terenu i rade na olakšavanju situacije – rekao je u razgovoru za Fenu Mate Jurković, zapovjednik PVP-a Čapljina.
Kako kaže, u potresu od petka lakše su ozlijeđene četiri osobe, dok jučer nije ozlijeđena nijedna osoba. Naveo je i kako je situacija na cestama čista i da nema odrona. Osvrnuo se i na situaciju s oštećenjima na osnovnoj školi.
– Škola i krovište su popravljeni, no nastava će biti odgođena dok statičari ne odluče je li škola za upotrebu ili ne. Na krovu je bilo devet dimnjaka i to je sve završeno – zaključio je Jurković.
Nastava je odgođena u osnovnim školama “Lipanjske zore” u Višićima i “Vladimir Pavlović u Čapljini. Na području Čapljine urađena je sanacija dimnjaka i krova Osnovne škole te dimnjaka i krovišta na 11 stambenih zgrada i 55 obiteljskih kuća.
Jučerašnji potres u Stocu nije izazvao veća oštećenja, osim opadanje žbuke i cigle s pojedinih objekata, potvrdio je Feni Milenko Vujnović, iz Gradske službe Civilne zaštite Stolac, ustvrdivši kako su dosad zaprimili 72 prijave oštećenja stambenih objekata.
– Dosad smo zaprimili 72 prijave oštećenih stambenih objekata. Većinom su oštećeni unutarnji zidovi, krovovi, dimnjaci. Imamo četiri-pet slučajeva gdje je gromada stijene probila ili zid ili krov kuće – kazao je Vujnović
Sve su to, dodao je, većinom oštećenja od prvog potresa koji je u petak navečer pogodio Hercegovinu.
Tragedija obitelji Sefo
Da je Elmira Sefo (27) u petak kući stigla minutu prije ili poslije kobnih 23.07 h, u Stocu jučer ne bi bio Dan žalosti i sa stolačkoga minareta poziv na molitvu ne bi zvučao tako tužno. Bila bi to uobičajena nedjelja u gradiću na jugoistoku Bosne i Hercegovine, 40 kilometara od Mostara, isto toliko od Metkovića, pa opet isto toliko od Nevesinja u Republici Srpskoj. Mjestu gdje žive Hrvati, Srbi i Bošnjaci, napisao je Jutarnji list.
Sve je ipak palo u drugi plan kada je u petak malo poslije 23 sata udario potres magnitude 6,1 po Richteru. Kako kažu stanovnici ovoga kraja, bio je to najjači potres koji su ikad osjetili.
Na obiteljskoj kući Sefo, oca Dževada, majke Suade i triju kćeri, Jasmine, Selme i Elmire, na vratima podruma stoji Elmirina osmrtnica i crvena naljepnica koja označava da je kuća neuseljiva. Kako se doznaje, od jakog potresa, odlomila se kamena gromada s brda iznad njihove kuće i survala oko 300 metara, slamajući stabla, probijajući ograde, te propala kroz krov obitelji Sefo. Nevjerojatnom slučajnošću susjedne su kuće pošteđene. Na mjestu gdje je kamen probio krov, stoji rupa promjera najmanje dva metra prekrivena ceradom.
Kamena je lavina nevjerojatnim spletom okolnosti presudila Elmiri Sefo, mladoj fizioterapeutkinji. Kako pričaju susjedi, upravo se vratila kući iz grada i hodnikom prolazila prema sobi kada je teški kamen, propavši kroz krov, pao ravno u hodnik i pritisnuo djevojku o zid. Trojica mladića, kažu nam, kamen nisu mogla ni pomaknuti, objavio je Jutarnji list.
- Prvo se sve počelo ljuljati, sve jače i jače, a onda se čula tutnjava i buka kamenja koje se kotrlja i ruši drveće i ograde. Mi smo prvi krenuli u pomoć, ali nismo mogli pomoći. Čuli smo poslije da je preminula na putu do bolnice - govori prva susjeda, dodajući kroz suze da je otac Dževad za kćer počeo u prizemlju raditi studio za masažu.