Preporuke za visoke tempereture, kako se ponašati
Vrućine
Nekoliko preporuka za građane uslijed visokih temperatura.
Treba izbjegavati boravak na otvorenom, naročito u periodu od 10 do 17 sati.
Preporučeno je piti što više tekućine - najmanje dva litra vode dnevno, izbjegavati kofeinske preparate, alkohol i pića koja sadrže veliku količinu šećera, nositi laganu i svijetlu odjeću od prirodnih materijala, te obavezno koristiti pokrivala za glavu (šeširi, kape) kao i sunčane naočale.
Osim toga, trebalo bi konzumirati manje lagane obroke bogate svježim voćem i povrćem, tuširati se mlakom vodom, izbjegavati sportske aktivnosti i vježbanje na otvorenom u toku najtoplijeg dijela dana, a pri direktnom izlaganju sunčevim zracima i prilikom boravka u vodi obavezno koristiti kreme s visokim zaštitnim faktorom (naročito za djecu), nanositi ih svaka 2-3 sata, te izbjegavati sunčanje u intervalu od 11 do 15 sati.
Također je preporučeno ne ostavljati djecu i životinje u parkiranom vozilu, izbjegavati najtopliji dio dana za putovanja, Prilagoditi sobnu temperaturu i temperaturu u radnom okruženju, te izbjegavati rad na otvorenom, a ukoliko je neophodno obavljati poslove na otvorenom, preporuka je da se to čini u toku najsvježijeg dijela dana - u ranim jutarnjim časovima ili kasnije u toku večeri, javlja BHRT.
Preporučeno je poslodavcima da radno vrijeme usklade sa dnevnim vrućinama, kako radnici ne bi bili izloženi visokoj temperaturi - gdje je moguće radno vrijeme prilagoditi, preporuka je da se počinje raditi sat vremena ranije, a ukoliko je moguće, izbjegavati rad na otvorenom od 11 do 17 sati, a također se preporučuje, gdje je moguće, rad u večernjim satima.
Osobe koje rade na otvorenom (npr. građevinski radnici) treba češće da prave pauze za odmor, da ostanu u hladu i da piju što više vode, a u slučaju pojave glavobolje, mučnine, povraćanja, vrtoglavice, grčeva, hladne i vlažne kože, raširenih zjenica, ubrzanog pulsa obavezno se javiti ljekaru.