Radnici McDonald'sa traže plaću i otpremninu
Piše: V.S. Herceg
U Mcdonald'sovim restoranima u Sarajevu i Mostaru posljednji hamburger poslužen je 30. prosinca, a već sutra, 31. prosinca, oko 150 zaposlenika imalo je „novogodišnji poklon“ – otkaz bez otkaznog roka.
O zatvaranju najpoznatijeg američkog brenda brze hrane pisali su i inozemni mediji, a mnoge okolnosti pratile su ovaj skandal. Dok se na pet restorana u Sarajevu i Mostaru skida logo američke franšize,bivši zaposlenici sada od vlasnika vlasnik licence, tvrtke Gliese 581g, potražuju otpremninu i regres.
Otkazi zbog „opravdanih ekonomskih uvjeta“
Kako Dnevni list doznaje, 19 djelatnika McDonalds korporacije u Mostaru31. prosinca 2022.godine, iznenada je dobilo otkaz ugovora o radu sačinjen između njih i društva Gliese 581g d.o.o. Sarajevo, kao poslodavca.Istim rješenjima otkazan im je ugovor o radu s danom 31.12.2022.godine bez otkaznog roka, a zbog, kako je navedeno istom, „opravdanih ekonomskih uvjeta“.
U obrazloženju rješenja se navodi da je do prestanka potrebe za radom zaposlenika, odnosno otkazivanja ugovora o radu kao tehnološkog viška došlo uslijed zatvaranja McDonald's restorana, po osnovu rješenja Općinskog suda u Sarajevu od 28, prosinca 2022.godine,a kojim se nalaže „zabrana rada ili angažiranja u bilo kojem McDonalds restoranu u Bosni i Hercegovini“.
Djelatnici, od kojih je većina bila iznimno osposobljena za rad u McDonald's restoranu i koji su većinom imali ugovore na neodređeno vrijeme, putem Zajedničkog odvjetničkog ureda Nada Dalipagić, Jelena Dalipagić Crnjac i Goran Crnjac zatražili su pravnu zaštitu njihovih prava u radnom odnosu, a koji se odnose na isplate plaća, regresa i otpremnina. Ovo je za Dnevni list potvrdila odvjetnica Nada Dalipagić, kratko kazavši kako je postupak prigovora u tijeku.
„Kap koja je prelila čašu“
O jednom od najvećih skandala u BiH nedavno je pisao i njemački 'Kleine Zeitung' koji navodi da je direktor Haris Ihtijarević privukao pažnju svojom ekstravagancijom i mnogim nedosljednostima u rukovodstvu.
-Nagomilali su se veliki dugovi. Navodi se da je riječ o obvezama u iznosu od 1,2 milijuna KM. Izuzev toga, korisnik franšize izgubio je spor protiv Raiffeisen Banke oko zakupa poslovnog prostora u Titovoj ulici u Sarajevu.Kap koja je prelila čašu u američkom sjedištu vjerojatno je bio direktorov službeni automobil. Ihtijarević se počastio, ni manje ni više, nego Bentleyjem kao vozilom. Navodno je iznajmio engleski luksuzni automobil o trošku McDonald'sa, pisao je 'Kleine Zeitung' i dodaje da je oduzeta franšiza jer u sjedištu u SAD-u, žele spriječiti daljnje oštećenje imidža brenda.
Međutim, neplaćanje najamnine za prostor austrijskoj banci nije jedini problem. Nakon zatvaranja bh franšize, na površinu isplivavaju i drugi.
Naime, N1 BiH prenosi kako je Sarajevsko javno komunalno preduzeće 'Vodovod i kanalizacija'priopćilo je tvrtka koja je bila nositelj franšize McDonald'sa duguje više od 12.000 KM za račune za vodu i odvodnju.
Hrvatska nudi posao McDonald'sovim radnicima iz BiH
Za radnike koji su 'u seknudi' svi ostali bez posla stiže ponuda iz susjedne Hrvatske, iz tvrtke Globalna hrana koja je vlasnik franšize za McDonald's u Hrvatskoj i ima više od 3.000 uposlenih. Navode kako su radnici koji su radili u McDonald'su u BiH dobro došli.
-U McDonald'su Hrvatska svi kandidati imaju jednaka prava na zaposlenje, s obzirom na kvalifikacije i trenutnu potražnju za djelatnicima. Baš zato ćemo svaku potencijalnu prijavu zainteresiranih kolega iz Bosne i Hercegovine uzeti u obzir te im pri tome pomoći u rješavanju radnih dozvola, kazano je za N1.
Iz hrvatskog vlasnika franšize precizirano je kako prosječna neto plaća za početnu poziciju iznosi oko 930 eura te da osiguravaju i kontinuiranu edukaciju, treninge te fleksibilno radno vrijeme.
Za sada, nema niti naznaka hoće li franšizu američkg brenda preuzeti netko drugi i kada, te je BiH „uz bok“ Rusiji i Bjelorusiji iz kojih se također povukao. No ne zbog manipulacija već zbog agresije na Ukrajinu, što je je još jedna ružna poruka iz BiH za buduće ulagače.