Dnevni.ba - PRELOADER

Radnicima se već 'režu' primanja i nudi minimalna plaća

23 Velj 2022


Radnicima se već 'režu' primanja i nudi minimalna plaća

Piše: Dragan Bradvica

Predstavnici poslodavaca i sindikata iz realnog sektora upozorili su na moguće negativne posljedice poskupljenja električne energije na poslovanje kompanija i broj zaposlenih i pozvali Vladu Federacije da žurno reagira na njihove apele.

- Pokazalo se kako usvajanje izmjena Zakona o električnoj energiji FBiH nije riješilo probleme poskupljenja. Rekao bih da Vlada FBiH i Elektroprivreda BiH pokušavaju naći nove načine kako da izvuku dodatni novac iz gospodarstva pa tako i kroz nove ugovore koje nude gospodarskim društvima, više nego jasno je kazao Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Dodaje kako je u novim ugovorima ograničena količina električne energije s tolerancijom za prekoračenje od pet posto, a penali za veće prekoračenje su rigorozni i mogu skoro poduplati račun.

Opet radnici prvi na udaru

Isto tako, naglašava da je posebno problematično što ugovori predviđaju da će ukoliko Elektroprivreda iz bilo kojeg razloga bude morala uvoziti električnu energiju ona tu veću cijenu uračunati u troškove.

Lejla Ćatić, čelnica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH, također je vro zabrinuta time što bi poskupljenje električne energije moglo dovesti do otpuštanja radnika i smanjenja plata.

- Već imamo informacije iz određenih tvrtki radnicima nude ugovori s minimalni plaćom od 532 marke, što se opravdava poskupljenjem struje, poručila je Ćatić.

Bajro Melez, predsjednik Sindikata metalaca FBiH, poručio je da je neophodno zaustaviti poskupljenja koja dovode do otpuštanja radnika i pozvao Vladu FBiH da žurno poduzme potrebne mjere.

SDP predstavio konkretne mjere

Konferenciju za medije jučer je imao i SDP, a vezano za val poskupljenja u našoj zemlji. Ova stranka predstavila je i mjere za ublažavanje posljedica velikih poskupljenja. Saša Magazinović, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, rekao je kako ekonomska kriza ne pogađa samo BiH, nego zemlje EU, i one se na različite načine nose s krizom i pokušavaju zaštititi žitelje.

Predstavio je tako i izmjene Zakona o trošarinama, koji ukida trošarinu na gorivo, a sve u sklopu novih mjera za ublažavanje posljedica enormnih poskupljenja.

- Vlasti u BiH spavaju i ne doživljavaju ovu krizu, a mi kao oporba možemo uputiti ovaj prijedlog u proceduru, a danas je i pušten. Ukoliko bi on bio usvojen, to će značiti trenutno pojeftinjenje goriva, ovisno od vrste, do 0,45 maraka u odnosu na aktuelnu cijenu od 2,71 KM po litru. Smatramo da će time i proizvodne i uslužne djelatnosti u čijem formiranju sudjeluju cijena goriva morati ići ka dolje. Zakonom neće biti propisan rok trajanja ove mjere, poručio je Magazinović, naglašavajući kako je zakon vrlo jednostavan, te da se, uz malo drugačiji model može koristiti i u budućnosti.

Dodaje kako je zakon vrlo jasan, njegovi rezultati mogu biti vidljivi odmah jer je ovo alat i najbrži put ublažavanja krize i divljanja cijena. Zakon će biti predložen u žurnoj proceduri, a važno je naglasiti da se zakonom neće obuhvaćati putarine. Magazinović je napravio osvrt na 2017. godinu, kada je usvojen Zakon o trošarinama.

- Tada nam je obećavan med i mlijeko, a ogroman pritisak izvršen je na zastupnike. Obećan nam je veliki investicioni zamah, radna mjesta, izgradnja autoputova… Za tri godine skupljeno je 3,6 milijardi maraka i da je to iskorišteno u izgradnju cestovne infrastrukture, mi bismo mogli izgraditi dva autoputa, umrežiti cijelu državu. Mi koji smo bili protiv toga smo okarakterizirani kao politikanti. Dogodile su se trošarine, a s njima i lančana poskupljenja, za koja nam je pojašnjeno kako su za našu dobrobit, naveo je SDP-ov zastupnik.

Damir Mašić, predsjedavajući Kluba zastupnika SDP-a u Zastupničkom domu ParlamentaFBiH, podsjetio je kako je ovaj klub u ožujku 2021. godine Zastupničkom domu Federalnog parlamenta predložio zakon kojim se ograničava cijena marže na maloprodajne cijene nafte i naftnih derivata. Podsjeća i na zaključke SDP-a, kojim bi se Vlada FBiH zadužila da donese mjere neposredne kontrole rasta cijene osnovnih životnih namirnica te da aktivira robne rezerve u FBiH, a kako bi se barem djelomično spriječilo divljanje cijena na tržištu.

Dotaknuo se i dodatnog seta mjera - Prijedlog zakona o minimalnoj plaći, Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o mirovinsko i invalidskom osiguranju, te zakonski prijedlog o električnoj energiji, na čemu je u protekloj godini insistirao SDPBiH.

- Pokušali smo ublažiti udar na žitelje u BiH, koji se, već tada, nazirao, naglasio je Mašić, navodeći kako je, prema upućenim prijedlozima, intencija bila povećanje godišnjih mirovina u skladu s indeksom rasta osnovnih životnih namirnica, a što bi rezultiralo značajnijim povećanjem mirovina u FBiH. Podsjeća kako je SDP još u listopadu prošle godine ukazao na enormna poskupljenja koja je Elektroprivreda BiH nametnula gospodarskim subjektima, a koja su iznosila i do 300 posto u odnosu na tada aktuelne cijene.

- U ožujku očekujemo sjednice ParlamentaFBiH na kojima će osim proračuna biti razmatran i zakon o porezu na dohodak i zakon o doprinosima, gdje ćemo insistirati na usvajanju zakona o minimalnoj plaći. Na kraju postavljam pitanje, što radi Vlada FBiH u vezi svega ovoga, šta radi Ministarstvo trgovine čiji je zadatak da vrši kontrolu kretanja cijena? Imamo Vladu koja spava, resornog ministra koji spava, premijera koji spava, zaključio je Mašić.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

12 Srp 2025